PROJEKTOWANIE APLIKACJI MOBILNYCH
W projektowaniu aplikacji mobilnych dla przemysłu trzy ich aspekty mają kluczowe znaczenie - funkcjonalność, interfejs użytkownika oraz bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, to w serwisach takich jak Google Play pojawia się coraz więcej specjalistycznych programów na urządzenia mobilne, m.in. o funkcjonalności HMI, ułatwiających rozwiązywanie problemów sprzętowych, do wykonywania szybkich przeliczeń, parametryzacji i wizualizacji danych (patrz ramka).
W kwestii projektowania interfejsu użytkownika w odniesieniu do mobilnych HMI występują takie same wymagania, jak w przypadku stacjonarnych paneli operatorskich. Oznacza to, że oczekuje się, że będzie on intuicyjny w obsłudze oraz zapewni czytelną i zrozumiałą informację. Dążąc do realizacji tych celów, trzeba pamiętać o specyfice mobilnych HMI, a przede wszystkim o stosunkowo małej powierzchni ich wyświetlacza oraz o tym, że obsługuje się je za pomocą dotyku.
Jeżeli pierwszy warunek nie zostanie spełniony i aplikacja będzie w obsłudze zbyt skomplikowana, operator szybko się zniechęci lub z czasem zacznie szukać sposobów na ominięcie niewygodnych rozwiązań. Ani ich, ani tym bardziej ich wpływu na działanie programu, a w konsekwencji całego systemu, z którym aplikacja się łączy, jej twórca nie jest w stanie przewidzieć, dlatego lepiej tego wymogu nie lekceważyć.
Przy uwzględnieniu specyfiki przenośnych HMI jednym ze sposobów na poprawę intuicyjności obsługi aplikacji mobilnych jest ograniczenie do minimum konieczności wpisywania przez użytkownika informacji za pomocą klawiatury ekranowej. Zamiast można na przykład korzystać ze skanerów kodów kreskowych oraz czytników RFID. Zmniejszy to frustrację operatora oraz liczbę błędnie podanych danych.
|
|
|