Proficy HMI/SCADA iFIX 5.8 PL. Niezawodność w nowej, polskiej wersji

| Technika

Stało się to już chyba tradycją, że użytkownicy systemów SCADA czekają z niecierpliwością na nowe, polskie odsłony oprogramowania Proficy iFIX amerykańskiego producenta - GE Intelligent Platforms. Entuzjaści tego popularnego w Polsce oraz na świecie systemu wizualizacji i sterowania z pewnością docenią nowości, jakie w wersji 5.8 zaproponował światowy lider przemysłu, firma General Electric.

Proficy HMI/SCADA iFIX 5.8 PL. Niezawodność w nowej, polskiej wersji

POLSKA WERSJA JĘZYKOWA

Niezmiennie od lat, po pojawieniu się nowej wersji iFIX-a, polscy użytkownicy dostają w swoje ręce w pełni przetłumaczony pakiet narzędzi, który nierzadko zaoszczędza wiele czasu i pozbywa nas konieczności sięgania po słownik. Tak jak w poprzednich edycjach, nasz ojczysty język zobaczymy nie tylko w samym środowisku projektowym, ale również w obszernej dokumentacji technicznej.

To, razem ze wsparciem polskiego dystrybutora, jest niemal gwarantem, że nawet przy minimalnej wiedzy technicznej użytkownik jest w stanie intuicyjnie napisać swoją pierwszą aplikację SCADA w Proficy iFIX, np. korzystając z bezpłatnej wersji demo: www.vix.com.pl/demo.

3 W 1

Nowy Proficy iFIX to kompletne narzędzie dla każdego rodzaju procesu produkcyjnego, laboratoryjnego czy systemu BMS. Teraz to już nie tylko system wizualizacji i sterowania, ale o wiele więcej.

Z każdą licencją Proficy iFIX dostarczana jest przemysłowa baza danych Proficy Historian for SCADA, która zapewnia archiwizację kluczowych zmiennych procesowych, które mogą okazać się przydatne podczas późniejszej analizy. W ramach systemu iFIX użytkownik dostaje do 1000 zmiennych bez ograniczenia czasowego oraz 2500 zmiennych odświeżanych co 200 dni - bez dodatkowych opłat! Taka liczba sygnałów stanowić już może solidną podstawę do dalszej obróbki danych procesowych.

Zarchiwizowane dane są często chętnie wykorzystywane do predykcji zachowania procesu w przyszłości, bazując na jego historii. Tworzy się więc rozbudowane raporty korzystające z danych historycznych, aby wykreślić trend czy wykryć niestabilności w procesie i ostatecznie podjąć skuteczne, trafne działanie.

Do najnowszego iFIX-a dołączona została wtyczka umożliwiająca łatwe i szybkie przygotowywanie raportów z danych historycznych, zaimportowanych z Proficy Historian for SCADA. Dzięki połączeniu przemysłowej bazy danych z popularnym oprogramowaniem Microsoft Excel, użytkownik może przygotować predefiniowane szablony, do których w razie potrzeby zaimportuje dane kilkoma kliknięciami myszy, a jego oczom ukażą się statystyki, tabele i wykresy raportowe za określony interwał czasu.

Takie kompletne rozwiązanie to idealny początek dla każdego, kto nie chce na samym starcie inwestować w bardzo rozbudowany system archiwizacyjno-raportowy, a rozumie, że przyszłość jego firmy jest zależna od trafnych decyzji, które będzie musiał podjąć na podstawie posiadanych informacji.

ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ PODCZAS PORANNEJ KAWY(?)

Wydajność, jaką osiągają przedsiębiorstwa dzięki wdrożeniu technologii mobilnych w swoich zakładach jest na tyle wysoka, że większość nie wyobraża sobie powrotu do starych rozwiązań z epoki notesu i ołówka. Dziś sterowanie procesem możliwe jest z poziomu urządzenia mobilnego typu tablet/ smartfon, co zapewnia podgląd procesu i jego sterowanie z dowolnej lokalizacji.

Aplikacja kliencka zainstalowana w naszym urządzeniu przenośnym zapewnia taki sam poziom funkcjonalności jak aplikacja na komputerze, przy jednoczesnym wsparciu oprogramowania firm trzecich. Taka dogodność okazuje się szczególnie przydatna, gdy jesteśmy wezwani w odległe od produkcji miejsce, a proces, którym się opiekujemy, zaczyna być niestabilny. Możemy wtedy w szybki sposób podejrzeć zachowanie procesu na urządzeniu mobilnym i ustawić bezpieczne sterowanie lub wezwać współpracownika, by zajął się awarią pod naszą nieobecność.

PRZEJŚCIE NA NOWY SYSTEM OPERACYJNY

Użytkownicy systemów Microsoft Windows powoli zapominają o wysłużonej już wersji XP. Wychodząc naprzeciw, nowy Proficy iFIX 5.8 PL jest wspierany na nowych systemach operacyjnych, wliczając w to Microsoft Windows 7, Windows 8, Windows Server 2012 czy Windows Server 2008 R2.

Każdy użytkownik systemu Proficy może zaktualizować swoje oprogramowanie do najnowszej wersji, poświęcając minimum czasu, jaki potrzebny jest na przeniesienie aplikacji. Dostępne w iFIX 5 .8 PL narzędzie do obsługi grafiki pozwala na łatwe konwertowanie rysunków ze starszych wersji przy zachowaniu proporcji ekranu. Nowy rysunek zachowa zatem swój stosunek długości do szerokości, niezależnie czy jest wyświetlany na telewizorze przemysłowym, ekranie komputera, czy niestandardowym wyświetlaczu telefonu komórkowego.

ELASTYCZNA INTEGRACJA Z URZĄDZENIAMI

Wieloletnie doświadczenie producenta GE Intelligent Platforms w przemyśle pozwoliło na wypracowanie niezawodnych technik komunikacji i wymiany danych pomiędzy systemem SCADA a urządzeniami takimi jak programowalne sterowniki PLC, mikrokontrolery czy moduły telemetryczne. Dzięki oprogramowaniu Industrial Gateway Server (IGS) komunikacja ze sprzętem producentów takich jak Allen-Bradley, Mitsubishi, Omron, Honeywell, Siemens, Yokogawa, Beckhoff, itd. jest łatwa i wydajna. Proficy IGS jest zgodny ze standardami OPC takimi jak OPC DA 1.0, 2.0, 3.0 oraz OPC UA, dlatego użytkownicy posiadający rozbudowane instalacje z urządzeniami różnych producentów tak często sięgają po to rozwiązanie.

Oprogramowanie Proficy HMI/SCADA iFIX jest częstym wyborem ze względu na swoją niezawodność i dobre wsparcie producenta oraz dystrybutora. To rozbudowane narzędzie pozostaje użyteczne dla każdego, kto bierze udział w produkcji, niezależnie czy opiekuje się samym procesem, przygotowuje analizy czy podejmuje kluczowe decyzje w zakładzie.

Przetestuj za darmo już dziś oprogramowanie Proficy firmy GE Intelligent Platforms - znajdziesz je pod adresem www.vix.com.pl/demo.

VIX Automation sp. z o.o.
www.vix.com.pl