Panele operatorskie HMI - czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?

| Technika

HMI, czyli Human Machine Interface, to w dosłownym tłumaczeniu: interfejs łączący operatora z maszyną. To dzięki niemu możliwa jest interakcja użytkownika maszyny lub nadzorcy procesu przemysłowego z systemem automatyki. Schneider Electric, oferując rodzinę paneli operatorskich Magelis, w pełni zaspokaja potrzeby klientów oraz wyznacza nowe trendy na rynku, sprawiając, że tytułowe urządzenia stają się czymś więcej niż tylko "interfejsem".

Panele operatorskie HMI - czy mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?

MAGELIS - PANELE OPERATORSKIE DLA KAŻDEGO

Rys. 1. Panele operatorskie Magelis

Magelis to nie tylko proste panele tekstowe czy graficzne, lecz cała gama urządzeń dotykowych zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami i perfekcyjną jakością wykonania. Zaspokoją one nawet najbardziej wymagających odbiorców w najtrudniejszych warunkach. Potwierdzają to liczne certyfikaty:

  • środowiska niebezpieczne I SA12, ATEX,
  • standardy higieniczne EN 1672-2 oraz FDA 21 CFR,
  • certyfikaty morskie Marine Bridge & Deck,
  • inne (zgodność z IEC, GOST, CSA, UL)

Obudowy paneli w standardzie cechują się stopniem ochrony IP65, co dotyczy również wersji ze stali nierdzewnej 304. Umożliwia to ich zastosowanie zarówno w fabryce, jak i w aplikacjach zewnętrznych - w oczyszczalni ścieków, pod ziemią w kopalni czy na otwartym morzu na statku. Oznacza to, że panele Magelis są idealnym rozwiązaniem dla producentów maszyn OEM, integratorów systemów automatyki czy dla użytkowników finalnych. Stosowane w nich matryce dotykowe TFT z podświetleniem LED wyświetlające 65 tys. kolorów, które dostępne są aż w 6 różnych rozmiarach (od 3,8" do 15"), zapewniają precyzyjny odczyt i dobre odczucia estetyczne.

UNIWERSALNE I PROSTE W UŻYCIU

Nie jest tajemnicą, że znaczącym czynnikiem decydującym o zakupie komponentów automatyki przemysłowej jest cena. Aspekt cenowy może być jednak analizowany na kilka sposobów. Priorytet ma oczywiście bezpośrednia cena zakupu. Należy mieć również świadomość, że dodatkowe koszty będą generowane przez montaż mechaniczny, połączenie z siecią czy obsługę od strony programistycznej.

Schneider Electric wychodzi naprzeciw tym problemom, oferując nie tylko konkurencyjną cenę zakupu. Dzięki przemyślanym systemom montażowym możliwy jest szybki montaż mechaniczny na obiekcie (np. standardowy otwór o średnicy 22) oraz zamienność paneli z rodziny Magelis i HMI firm trzecich. Wbudowany interfejs ethernetowy zapewnia proste połączenie paneli ze sterownikami Schneider Electric oraz PLC pozostałych dostawców oraz innymi urządzeniami.

Jednym z największych atutów oferty paneli operatorskich jest oprogramowanie konfiguracyjne Vijeo Designer 6.1. Jest to jeden program dla całej rodziny Magelis HMI. Prosty, intuicyjny w obsłudze, działający na zasadzie drag & drop - skraca on czas programowania paneli, co znacznie obniża koszty całej inwestycji.

Dodatkowo zapewnia możliwość pracy offline całkowicie za darmo. Pozwala to na zapoznanie się ze środowiskiem programistycznym, a nawet napisanie przykładowego programu. Zakup licencji umożliwi wgranie programu do panelu operatorskiego. Dzięki systemowi subskrypcji, klienci zawsze korzystają z najnowszego oprogramowania, co jeszcze bardziej wspomaga optymalizację procesu projektowania systemu automatyki.

CZAS NA ZMIANY

Rys. 2. Przykładowa architektura systemu IDS

Obecnie HMI coraz częściej wykraczają swoją funkcjonalnością poza standardowe ramy, które przypisywane były tej grupie produktów w poprzednich latach. W wielu aplikacjach są w stanie zastąpić proste sterowniki PLC dzięki wbudowanej jednostce centralnej, wejściom i wyjściom sygnałowym oraz dołączanym modułom komunikacyjnym - np. CANopen do bezpośredniego sterowania napędami elektrycznymi.

Ofertę Magelis uzupełniają panele z systemem operacyjnym Windows oraz szybkimi dyskami SSD, zapewniając bezobsługowość i samodzielność w sterowaniu procesem. Zmianom podlega nie tylko część hardware'owa, lecz również oprogramowanie, co pozwala nadążyć za zmieniającym się otoczeniem.

BE FREE AS AIR!

W obecnych czasach tempo życia znacznie przyspieszyło względem lat poprzednich. Razem z nim podąża produkcja przemysłowa, co powoduje w niektórych przypadkach konieczność wzrostu wydajności nawet kilkakrotnie względem procesów sprzed kilku lat. Krytyczny staje się więc czas reakcji na ewentualne niepożądane zmiany zachodzące w procesach oraz dostęp do nich praktycznie z dowolnego miejsca.

Od teraz użytkownik będzie mógł połączyć się ze swoim panelem HMI zdalnie dzięki nowej aplikacji Vijeo Design'Air. Jest to nowe oprogramowanie Schneider Electric przeznaczone dla smartfonów i tabletów na platformach Android oraz iOS. Vijeo Design'Air umożliwia podgląd i sterowanie procesem w czasie rzeczywistym dzięki lustrzanemu odbiciu aplikacji znajdującej się na panelu operatorskim.

Łatwa konfiguracja oraz bezpieczne połączenie poprzez sieci bezprzewodowe Wi-Fi, 3G, 4G oraz LTE umożliwia dostęp do panelu HMI w dowolnym miejscu i czasie. Od teraz będzie można obsługiwać panel operatorski, wykorzystując wszystkie zalety smartfonów i tabletów, a aplikacja sama wykryje dostępne w sieci urządzenia.

Rozwój elektroniki i technologii mobilnych, w tym telefonów komórkowych i tabletów, jest na tyle duży, że nie trzeba było długo czekać, aby przeniknęły one do świata automatyki przemysłowej. Dzięki Vijeo Design'Air te dwie z pozoru całkowicie odrębnie dziedziny można połączyć z korzyścią dla procesu i operatora.

Z rozwiązania mobilnego w przedstawionej formie skorzystają w szczególności osoby nadzorujące procesy w branży wodno-ściekowej, energetyce, chemii, petrochemii oraz w dużych zakładach produkcyjnych i wielu innych. Zadajmy kilka pytań:

  • Czy pracujesz w dużym obiekcie przemysłowym, ale nie zawsze masz możliwość lub czas przemieszczać się po nim?
  • Czy chciałbyś mieć możliwość podglądu swojego procesu w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu?
  • Jesteś fanem nowych technologii i lubisz mieć wszystko na wyciągnięcie ręki?

Jeśli na któreś w powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, Vijeo Desing'Air by Schneider Electric to aplikacja, którą powinieneś mieć!

COŚ WIĘCEJ NIŻ SAM INTERFEJS!

Rys. 3. Przykładowa architektura z wykorzystaniem Vijeo Design'Air

Po tak obszernym opisie aktualnej oferty paneli operatorskich można sobie zdać pytanie, czy Schneider Electric jest w stanie jeszcze czymś zaskoczyć? Odpowiedź jest prosta - tak! Firma nie spoczywa na laurach i systematycznie rozwija oraz ulepsza swoje oprogramowanie.

Intelligent Data Service (IDS) to rozszerzenie pakietu Vijeo Designer dla klasycznych systemów PC lub Magelis PC. Ten dodatek umożliwia pełne śledzenie wszystkich zmiennych procesowych oraz akcji wykonanych przez operatora. IDS częściowo przypomina więc znane na rynku systemy SCADA - historiany. Stałe monitorowanie danych umożliwia przede wszystkim:

  • zapobieganie awariom,
  • zwiększenie bezpieczeństwa systemu,
  • optymalizację procesów,

a co za tym wszystkim idzie - redukcję kosztów. Dane można przechowywać w różny sposób - w postaci plików CSV z możliwością eksportu do MS Excel, w zaprojektowanej przez użytkownika bazie SQL oraz w postaci plików IDV (Intelligent Data Vault). Wszystko to dzieje się zgodnie z wymaganiami FDA 21 CFR Part 11.

DWA SŁOWA NA ZAKOŃCZENIE

Obecnie panele operatorskie to coś więcej niż same interfejsy. Odpowiadając na potrzeby rynku, Schneider Electric wykracza poza standardową funkcjonalność tych urządzeń i oferuje swoim klientom kompleksowe systemy automatyki w kompaktowej formie. Oferta Magelis HMI ukierunkowana jest na nowe technologie i zaprojektowana z myślą o użytkowniku. Bezpieczny dostęp zdalny czy zaawansowane narzędzia programistyczne i rejestracji danych odzwierciedlają obecne trendy na rynku oraz kreują nowe. Można oczekiwać, że ta tendencja będzie się utrzymywała i za niedługi czas panele operatorskie Magelis HMI w przyszłości znowu nas zaskoczą.

Schneider Electric
www.schneider-electric.pl

Zobacz również