Właściwe HMI optymalizują działania personelu w sytuacjach kryzysowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Awarie w zakładach przemysłowych wydają się nieuniknione. Idealnie byłoby je w porę przewidzieć, co dałoby szansę wyeliminowania powodującego je czynnika ryzyka. Kiedy jednak awaria ma już miejsce, najważniejsze jest zminimalizowanie czasu jej trwania, a tym samym wielkości strat. Obydwie rzeczy są możliwe do osiągnięcia przy zapewnieniu personelowi odpowiedniego poziomu informacji.

Właściwe HMI optymalizują działania personelu w sytuacjach kryzysowych

Wykorzystanie współczesnej technologii pozwala w sposób optymalny czerpać z rzetelnych informacji i sprawia, że to właśnie one stanowią przewagę. Ważne jest przy tym przekazywanie ich w sposób prosty i czytelny, tak aby odbiorcy nie pozostawiać miejsca na interpretację. Przekładając to na realia zakładu przemysłowego trafiamy bezpośrednio na zagadnienie HMI (Human Machine Interface) - odpowiednio zaprojektowanego interfejsu maszyny dla użytkownika końcowego.

Zdecydowanym liderem w tej dziedzinie jest firma Pro-face ze swoimi dotykowaymi panelami operatorskimi. Doskonała jakość kolorowych matryc dotykowych TFT podświetlanych LED jest już niemal legendarna. Pro-face od 40 lat pokazuje swoim klientom, że tworzy nie tylko doskonałe matryce dotykowe, na bazie których programiści są w stanie stworzyć odpowiednią wizualizację. Firma daje znacznie więcej.

Panele Pro-face są przygotowane do przejęcia funkcji rejestratora danych produkcyjnych, takich jak:

  • wydajność pracy maszyny,
  • informacja o alarmach, ich czasie trwania, czasie pomiędzy alarmami,
  • informacja o przestojach, mikroprzestojach,
  • wszelkie informacje umieszczone w rejestrach PLC, falowników, regulatorów temperatury, przekaźnikach bezpieczeństwa i innych urządzeniach peryferyjnych potwierdzające czas pracy poszczególnych podzespołów.

Wspomniana właściwość rejestracji danych produkcyjnych możliwa jest dzięki wbudowanej funkcji Samplingu oraz funkcji Operation Log. Pozwala nam w porę zareagować jeszcze przed wystąpieniem awarii, eliminując najsłabsze ogniwo cyklu produkcyjnego. Nowością i jednocześnie wyróżnikiem firmy Pro-face na tle konkurencji jest funkcja Alarm Analizer.

Jest szczególnie przydatna w momencie wystąpienia awarii. Standardowo aplikacje udostępniają operatorom podpowiedzi, który z czynników mógł mieć wpływ na wystąpienie awarii. Informacja taka najczęściej zaszyta jest w opisie danego alarmu. Funkcja Alarm Analizer idzie o krok dalej. Ponieważ wszelkie informacje istotne z punktu widzenia cyklu produkcyjnego zbierane są i zapisywane przez panel, w prosty sposób możemy skorelować te informacje z danym alarmem.

Gotowa funkcja umożliwia wyświetlenie informacji, który z monitorowanych czynników miał wpływ na wystąpienie danego alarmu. Dzięki temu w istotny sposób minimalizujemy czas przestoju, a tym samym eliminujemy koszty z nim związane.

Kolejnym istotnym zagadnieniem w zakresie minimalizacji ryzyka awarii jest odpowiednio szybki dostęp do informacji. Również w tym zakresie Pro-face wyznacza trendy. Gotowe narzędzia wspomagające, takie jak: ProServer, GPViewer, CameraViewer czy WinGP, decydują o tym, że panele operatorskie Pro-face stają się urządzeniem kompletnym.

ProServer w prosty sposób umożliwia przepisywanie danych produkcyjnych bezpośrednio do dowolnych baz danych (SQL, Oracle, bazy oparte o ODBC) i do MS Excel. GP Viewer udostępnia stały podgląd pracy panelu na komputerze osobistym, a Camera Viewer zapewnia na nim dodatkowo obraz z kamer podłączonych do HMI. WinGP natomiast umożliwia przeniesienie wizualizacji z panelu na dowolny komputer. Nowością jest dostęp do informacji bezpośrednio poprzez urządzenie mobilne typu tablet lub smartfon, wyposażone w system operacyjny iOS lub Android.

Gotowa aplikacja jest dostępna przez Internet na platformach AppStore i Google Play pod hasłem Remote HMI. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań na rynku, tylko GPViewer i Remote HMI Viewer umożliwiają pracę w trybie synchronicznym i asynchronicznym. Ten drugi umożliwia pracę na innych ekranach niż te, na których w danej chwili pracuje operator przy maszynie. Rozwiązanie Pro-face wyróżnia również prędkość połączenia, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

Mając na uwadze wcześniej wymienione funkcje, warto zwrócić uwagę na sterowniki PLC, które Pro-face ma w swojej ofercie. Szczególnie interesująco prezentuje się najnowsza seria sterowników LT4000.

Seria LT4000 to sterowniki kompaktowe z wbudowanymi wejściami/wyjściami analogowymi. Szczególnie zwraca uwagę innowacyjny sposób montażu z wykorzystaniem otwóru montażowego o średnicy 22 mm. Część HMI z PLC można od siebie odseparować kablem 3 lub 5 metrów. Szczególnie doceniana przez użytkowników jest możliwość programowania sterownika PLC w ladderze z wykorzystaniem bloków funkcyjnych bezpośrednio tym samym oprogramowaniem, co część HMI - GPProEX. Oprogramowanie narzędziowe ma funkcję drag-and-drop, która znacznie przyspiesza pracę programistyczną oraz minimalizuje ewentualne pomyłki przy adresowaniu.

Spotkaj się z nami!

Zachęcamy do uczestnictwa w bezpłatnych seminariach szkoleniowych, które organizujemy każdego miesiąca w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej firmy. Do zobaczenia!

Stosowanie graficznych terminali operatorskich jest dziś czymś oczywistym. Istotny jest jednak wybór takiego panela, który w pełni pozwoli użytkownikowi końcowemu zyskać przewagę nad konkurencją poprzez zminimalizowanie ryzyka przestojów i związane z tym straty finansowe i wizerunkowe.

Takimi urządzeniami są panele operatorskie Pro-face, które swoją bogatą funkcjonalnością dalece wyprzedzają inne dostępne na rynku pulpity. Potwierdzeniem tego są niezliczone aplikacje pracujące obecnie w zakładach przemysłowych. Warto korzystać z najlepszych rozwiązań - tylko one dają szansę na zwycięstwo na rynku. Zapraszamy więc do współpracy.

Pro-face
www.proface.pl