Zdalny panel HMI na tablecie - również przez Internet!

| Prezentacje firmowe Artykuły

W 2012 roku producenci automatyki - Schneider Electric oraz Pro-face - zaprezentowali aplikacje mobilne przeznaczone do sterowania panelami HMI. Niedługo później firma Secomea zaoferowała unikalną technologię pozwalającą na rozszerzenie funkcji tych aplikacji, umożliwiając ich bezpieczną pracę również przez Internet.

Zdalny panel HMI na tablecie - również przez Internet!

Rys. 1.

Tablety i smartfony stały się narzędziem operatorskim w świecie automatyki przemysłowej. Niedawno Pro-face stworzył mobilną aplikację Pro-face Remote HMI dla systemów Android oraz iOS. Wkrótce potem Schneider Electric udostępnił Vijeo Design’Air dla obu tych platform. Wspólną cechą obu aplikacji jest możliwość przekształcenia tabletu (lub smartfona) w wirtualny panel HMI, który można użytkować tak samo jak urządzenie rzeczywiste, zainstalowane fizycznie w maszynie.

Na rysunku 1 pokazano konfigurację taką jak omawiana. Panel Pro-face z serii GP4000 zainstalowany jest w maszynie i podłączony do sieci Ethernet mającej router Wi-Fi. Tablet podłączony przez Wi-Fi do tej samej sieci może stać się wirtualnym panelem HMI. Możliwe są 2 tryby pracy:

  • synchroniczny, w którym tablet i panel rzeczywisty pokazują dokładnie te same ekrany i treści w sposób zsynchronizowany,
  • asynchroniczny, w którym na panelu i tablecie ekrany i treści są wyświetlane niezależnie, umożliwiając każdemu z operatorów dostęp do interesujących go w danej chwili ekranów.

Na omawianym rynku znajduje się również wiele urządzeń operatorskich z wbudowanym webserwerem - wówczas nie jest wymagana dodatkowa aplikacja, a sterowanie odbywa się za pomocą standardowej przeglądarki internetowej, przez co z założenia może działać na dowolnej platformie sprzętowej. Taki sposób pracy oferują choćby panele HMI firmy IDEC. Dostępne są też rozwiązania oparte na VNC (Virtual Network Computing), przy czym obie metody działają z reguły tylko w trybie synchronicznym. Największą szybkość reakcji i komfort pracy dają jednak rozwiązania bazujące na aplikacji mobilnej.

Wszystkie opisane powyżej modele wymagają jednak, by panel rzeczywisty i tablet znajdowały się w tej samej sieci lokalnej lub istniało między nimi połączenie routowane. Rozwiązanie to nie zadziała, gdy tablet korzysta z sieci komórkowej (3G) lub jest podłączony przez sieć Wi-Fi, która nie ma połączenia z panelem HMI.

MOŻLIWOŚĆ PRACY PRZEZ INTERNET

Rys. 2.

LinkManager Mobile firmy Secomea jest rozwiązaniem pozwalającym usunąć powyżej omawiane ograniczenie. Wystarczy zalogować się przez Internet do centralnego serwera, aby wyświetlić wszystkie lokalizacje, do których dostęp ma właściciel danego konta użytkownika LinkManager Mobile. Po wybraniu lokalizacji wyświetla się lista dostępnych tam urządzeń. Po kliknięciu konkretnego panelu HMI zostaje nawiązane z nim połączenie. Teraz wystarczy uruchomić aplikację wirtualnego HMI i działać na nim tak, jakby tablet znajdował się w tej samej sieci lokalnej.

Aby taka konfiguracja była możliwa, potrzebny jest pakiet Secomea Basic. Zawiera on urządzenie SiteManager, które instalowane jest na obiekcie (jeden SiteManager pozwala przyłączyć wiele urządzeń). SiteManager nawiązuje bezpieczne, szyfrowane połączenie z centralnym serwerem w internetowej chmurze zwanym GateManager przez sieć lokalną lub 3G. Konto administratora serwera zawarte jest w pakiecie startowym. Umożliwia ono zarządzanie kontami użytkowników i nadawanie im praw dostępu do urządzeń udostępnionych przez SiteManager. Schemat systemu przedstawiono na rysunku 2.

Osoby mające zdalny dostęp dzielą się na dwie grupy: użytkowników LinkManager i LinkManager Mobile, zależnie od tego, czy mają mieć dostęp do programowania i pełnej diagnostyki urządzeń, czy tylko być operatorami, np. operatorami maszyny. Użytkownikiem LinkManager jest inżynier automatyk. Za pomocą zainstalowanego na swoim komputerze PC klienta LinkManager może uzyskać pełny, tunelowy dostęp do sprzętu takiego jak PLC, HMI, PC, itp. Może on używać standardowych narzędzi programistycznych (np. Schneider VijeoDesigner czy GP-Pro EX w przypadku paneli Pro-face). W pakiecie startowym zawarta jest jedna licencja typu floating, którą może dzielić się wielu użytkowników LinkManager.

Najczęściej użytkownikiem LinkManager Mobile jest operator maszyny, który potrzebuje mieć możliwość zdalnej obsługi, lub automatyk nadzorujący i diagnozujący maszynę. LinkManager Mobile może pracować na dowolnej platformie posiadającej przeglądarkę internetową: PC, Android lub iOS. W nowych aplikacjach mobilnych Schneider Electric i Pro-face daje możliwość dostępu do specjalnego interfejsu diagnostycznego, nieingerującego w warstwę operatorską. Licencje LinkManager Mobile nabywa się osobno jako pojedyncze lub w ekonomicznych pakietach po 5 sztuk.

Bezpieczeństwo dostępu przez LinkManager bazuje na podwójnej autoryzacji (hasło oraz certyfikat przechowywany na komputerze PC). Gdy nie ma możliwości przechowywania plików certyfikatów (np. na urządzeniach iPad), a standardowa metoda autoryzacji szyfrowanej SSL (login + hasło) byłaby niewystarczająca, dostęp do LinkManager Mobile może być dodatkowo zabezpieczony ograniczonym czasowo hasłem przesyłanym przez SMS.

O FIRMIE SECOMEA W SKRÓCIE

Secomea to duńska firma, której korzenie sięgają lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku i związane są z produkcją rozwiązań komunikacyjnych dla sieci biurowych opartych na VPN i firewalle. W ostatniej dekadzie Secomea zbudowała silną markę w komunikacji przemysłowej, starając się łączyć najwyższe bezpieczeństwo z łatwością używania. Oferowane dziś rozwiązania mogą być aplikowane przez użytkowników niemających specjalistycznej wiedzy z dziedziny IT i administrowane przez automatyków, managerów projektu lub kierowników utrzymania ruchu. Produkty Secomea dostępne są przez globalną sieć dystrybutorów. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.secomea.com

Peter Koldig Hansen
Secomea

www.secomea.com

Krzysztof Zajdel
CompArt Automation

www.comparta.pl