Wtorek, 15 września 2020

Oszczędność energii i mediów w przemyśle

W obliczu grożącej światu katastrofy klimatycznej zwiększają się naciski na podejmowanie działań proekologicznych i wsparcie dla nich. Chodzi przede wszystkim o zmniejszanie emisji szkodliwych substancji do środowiska przez ograniczanie zużycia energii elektrycznej i oszczędzanie mediów użytkowych, zwłaszcza wody. Dotyczy to też przemysłu. W artykule przedstawiamy przykładowe sposoby na osiągnięcie w nim tych celów.

Oszczędność energii i mediów w przemyśle

Wszelkie działania podejmowane w celu poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i ograniczenia zużycia mediów użytkowych pozytywnie wpływają na środowisko, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. W pierwszym przypadku przykładowo zakład przemysłowy będący zwykle na danym terenie największym odbiorcą wody, oszczędzając ją, może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa jej dostaw w całym regionie. Z kolei inwestując w energooszczędne rozwiązania, zyskuje wpływ nie tylko na jakość powietrza lokalnie, ale i na zjawiska na skalę światową, jak globalne ocieplenie.

Warto też jednak przypomnieć, że poza tym tego typu zabiegi przynoszą przedsiębiorstwu wymierne korzyści. Przede wszystkim wszelkie oszczędności przekładają się na niższe koszty operacyjne. To natomiast poprawia rentowność i konkurencyjność firmy.

Poza zmniejszeniem rachunków za energię i media użytkowe wiele rozwiązań proekologicznych, które siłą rzeczy wykorzystują najnowsze technologie i z założenia zwiększają kontrolę nad procesami i instalacjami, w tym użytkowymi, przyczynia się do poprawy jakości produkcji i komfortu oraz wydajności pracowników. Wszystko to warto uwzględnić, rozważając wdrożenie sposobów przedstawionych w artykule.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

W zakresie poprawy efektywności energetycznej i ograniczania zużycia mediów użytkowych, w zależności od wielu czynników, w tym na przykład specyfiki produkcji, możliwości finansowych czy stopnia nowoczesności zakładu, praktykowane są rozmaite podejścia. Obejmują one działania na różnych poziomach organizacji przedsiębiorstwa i w różnej skali.

Zadania te można realizować od szczegółu do ogółu, czyli rozpoczynając na najniższym poziomie, na przykład od wymiany pojedynczych energochłonnych urządzeń na ich nowsze, energooszczędne modele lub od zoptymalizowania ich pracy. Następnie działania można rozszerzyć na większą, lecz wciąż stosunkowo niedużą skalę, czyli poprawiając efektywność energetyczną i ograniczając zużycie mediów użytkowych lokalnie, w obrębie pojedynczych maszyn lub stanowisk, przez skoncentrowanie się na poszczególnych elementach ich wyposażenia.

Na większą skalę i kompleksowo można z kolei modernizować całe procesy, instalacje i linie produkcyjne, jak też obejmujące cały zakład systemy użytkowe. Przykładami ostatnich są m.in.: instalacja oświetleniowa czy klimatyzacja.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również