Chwytaki podciśnieniowe w automatyce przemysłowej - Część 2 – Przyssawki i generatory podciśnienia

| Prezentacje firmowe Roboty

Przenoszenie, manipulowanie obiektami – o różnej wielkości, ciężarze i kształcie – często wykonywane jest z wykorzystaniem techniki podciśnieniowej. W drugiej części artykułu kontynuujemy omawianie powiązanej z tym tematyki, rozpoczynając od zagadnień dotyczących przyssawek.

Chwytaki podciśnieniowe w automatyce przemysłowej - Część 2 – Przyssawki i generatory podciśnienia

Przyssawki można podzielić zależnie od ich kształtu lub rodzaju przenoszonego materiału. Upraszczając, można powiedzieć, że kształt przyssawki jest zdeterminowany przez kształt przenoszonego obiektu. Przyssawki okrągłe dobrze nadają się do manipulowania przedmiotami o regularnej formie lub do budowania zespołów złożonych z wielu przyssawek i adaptera. Przyssawki owalne przydadzą się do przenoszenia długich, wąskich obiektów. Wiele przyssawek wyposażono w mieszek, który pełni podwójną funkcję. Po pierwsze, kompensuje on różnice w wysokości, na której będą przykładane do obiektu, co ma znaczenie przy przenoszeniu przedmiotów o różnej wysokości, zorientowanych w różny sposób, mających wypukłe lub wklęsłe detale. Po drugie, mieszek przydaje się też przy przenoszeniu delikatnych elementów, ponieważ stanowi amortyzator pomiędzy ramieniem automatu (czy robota) a obiektem.

Materiał, z którego jest wykonana przyssawka, powinien być dopasowany do materiału, z którego jest wykonany chwytany obiekt. Przyssawki przeznaczone do przenoszenia delikatnych przedmiotów powinny być tworzone z miękkich elastomerów. Przyssawki do drewna lub blachy z kolei z twardszego tworzywa, a przy tym nierzadko przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze. O ile miękki materiał przyssawki w naturalny sposób powoduje utworzenie szczelnego połączenia, o tyle twardy wymaga, aby powierzchnia styku z przenoszonym obiektem była uszczelniona np. za pomocą elastomeru. Przy doborze materiału przyssawki w grę wchodzą też wymagania norm – inne będą używane w zakładzie produkującym części metalowe, inne w farmacji lub w przemyśle spożywczym.

W ofercie firmy Schmalz znajdziemy przyssawkę dla każdego rodzaju obiektu, materiału oraz każdej gałęzi przemysłu. Można się nimi posłużyć przy przenoszeniu opakowań kartonowych, toreb, opakowań z tworzywa sztucznego i blistrów, folii, szkła, kompozytów itp. Spełniają one przy tym międzynarodowe normy obowiązujące w przemyśle spożywczym i farmacji oraz innych branżach, a materiały używane do budowy przyssawek nie zostawiają śladów na przenoszonych obiektach. Niektóre modele przyssawek są odporne na podwyższoną temperaturę aż do 600°C, co przyda się przy obróbce termicznej. Dodatkowo firma oferuje liczne akcesoria, takie jak profile uszczelniające do powierzchni szorstkich, gładkich i z teksturą, kołnierze, filtry, wkładki uszczelniające i elementy wspierające.

ELEMENTY MONTAŻOWE

W najprostszym wariancie pojedyncza przyssawka przenosi pojedynczy, niezbyt ciężki obiekt – ale za pomocą zespołu przyssawek można też przenosić duże, masywne przedmioty lub wiele obiektów, na przykład wszystkie tabletki czy ciastka z blistra.

Firma Schmalz oferuje duży wybór akcesoriów przeznaczonych do integracji przyssawek lub chwytaków specjalnych z układem podciśnieniowym. Są to dla przykładu złączki przegubowe, wielokierunkowe, poprawiające kontakt przyssawek z nierówną powierzchnią przedmiotu. Do niwelowania wpływu różnicy wysokości dostępne są kompensatory sprężynowe. Dodatkowym efektem ich użycia jest delikatne podnoszenie oraz opuszczanie przedmiotów. W ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy też zestawy montażowe do chwytaków wyposażone w łożyska. Mają one za zadanie skompensowanie różnicy wysokości w systemach chwytakowych bez niebezpieczeństwa blokady. Jeszcze inne zawieszenia, takie jak np. FST-C, służą do budowania urządzeń do przenoszenia przedmiotów zwichrowanych lub pogiętych bez niebezpieczeństwa ich rozwarstwienia (w wypadku płyt meblowych) lub uszkodzenia.

Nie sposób wymienić wszystkich akcesoriów oferowanych przez firmę Schmalz. Dość jest powiedzieć, że w ofercie firmy dostępne są komponenty, za pomocą których można zbudować dowolny chwytak do dowolnego przedmiotu, a doświadczeni fachowcy pomogą w dobraniu rozwiązań do konkretnego zastosowania.

GENERATORY PODCIŚNIENIA

Nawet najlepiej zbudowany chwytak podciśnieniowy nie nadaje się do użytku bez podciśnienia wytwarzanego przez – ogólnie rzecz biorąc – generator podciśnienia. Jego funkcję może pełnić układ pneumatyczny z eżektorem lub pompa czy dmuchawa.

Zaletą pneumatycznych generatorów podciśnienia jest krótki czas upływający od zasilenia powietrzem do uzyskania podciśnienia oraz wynikająca z małych wymiarów i niedużego ciężaru możliwość bezpośredniej integracji z ramieniem chwytaka. Eżektory oferowane przez firmę Schmalz są wyposażone w inteligentne rozwiązania zapewniające sterowanie zużyciem energii i kontrolę procesu. Zastosowanie eżektora wymaga źródła sprężonego powietrza, którego przepływ powoduje powstawanie podciśnienia. Istnieją warianty eżektorów, które można łączyć szeregowo, tworząc wiele źródeł podciśnienia.

Elektryczne generatory podciśnienia działają na bazie pompy lub dmuchawy. Zaletą rozwiązań oferowanych przez firmę Schmalz jest możliwość łatwej integracji z ramieniem robota lub innym rodzajem chwytaka oraz wbudowana funkcjonalność regulacji wartości podciśnienia. Inaczej niż w wypadku eżektora wymiary pompy zazwyczaj nie pozwalają na bezpośrednie wkomponowanie jej w chwytak, ale istnieją rozwiązania przeznaczone do łatwej integracji z ramieniem robota. Najczęściej ten rodzaj generatorów jest używany, gdy nie ma dostępu do źródła sprężonego powietrza lub gdy jest wymagane podciśnienie o dużej wartości.

Eżektory oferowane przez firmę Schmalz mają różne wymiary. Są bardzo wydajne, efektywne, a wewnątrz nich zintegrowano tłumik. Nadają się do systemów scentralizowanego lub rozproszonego generowania podciśnienia. Wybrane modele można łączyć szeregowo – można je zamontować bezpośrednio na przewodzie (rurce) doprowadzającej sprężone powietrze. Niektóre mają zintegrowane zawory na wlocie lub wylocie, a bardziej rozbudowane są wyposażone w czujnik ciśnienia. Opcje dodatkowe obejmują funkcję oszczędzania sprężonego powietrza, sterowania zasilaniem oraz przebiegiem procesu chwytania. Za pomocą oferowanych przez firmę Schmalz akcesoriów można zbudować z nich kompaktowe terminale złożone z maksymalnie 16 eżektorów osadzonych w jednym bloku.

W trzeciej, ostatniej części artykułu kontynuowana będzie tematyka dotycząca generatorów podciśnienia, omówione też zostaną m.in. zawory, filtry i czujniki.

 

TME
www.tme.eu