Energooszczędne napędy z oferty WObit

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Automatyzując procesy, korzystamy z coraz większej liczby urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Dużą część ogólnego zapotrzebowania konsumują napędy, w samej Unii Europejskiej pracuje ok. 8 miliardów silników elektrycznych, wykorzystując blisko 50% energii wytwarzanej w Unii. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii oraz podejmowane działania proekologiczne mające przeciwdziałać zmianom klimatu warto rozważyć stosowanie energooszczędnych napędów.

Energooszczędne napędy z oferty WObit

SILNIKI ENERGOOSZCZĘDNE, CZYLI JAKIE?

Silniki energooszczędne charakteryzują się wyższą sprawnością, dzięki czemu zapewniają niezawodność pracy maszyn, w których są stosowane. Wpływa to na obniżenie kosztów eksploatacji i tym samym spore oszczędności przedsiębiorstwa.

Jasne wytyczne o sprawności i tym samym energooszczędności silników elektrycznych opisuje norma IEC/TS 60034-34-2:2016. Określa ona klasy sprawności silnika od IE1 o niskiej sprawności do najwyższej IE5. Na rynku, wśród wysoko sprawnych napędów, dominują te o IE4 i są to przede wszystkim urządzenia z magnesami trwałymi, takie jak napędy bezszczotkowe.

 
Fot. 1 Silnik bezszczotkowy BG66x50 dPro z Profinet

Napędy te charakteryzują się wysoką sprawnością, która pozostaje stała w dużym zakresie obciążenia, mogą też osiągać duże przyspieszenie kątowe wirnika. Cechują się także dobrymi właściwościami dynamicznymi i regulacyjnymi, gdyż dla silników z magnesami trwałymi właściwa jest szybka reakcja na polecenia układu sterowania wynikająca ze stosunkowo małego momentu bezwładności. Silniki BLDC dzięki elektronicznej komutacji charakteryzują się długą żywotnością oraz stabilną pracą. Brak mechanicznie zużywających się szczotek przekłada się też na mniejszy wzrost temperatury, a także zwiększenie żywotności izolacji uzwojenia silnika i łożysk. Dzięki temu silniki BLDC są niezawodne i odporniejsze na nietypowe warunki pracy, co wpływa na zmniejszenie kosztów przestojów i konserwacji. Do zalet tych silników można zaliczyć między innymi: dużą przeciążalność momentem, łatwość regulacji prędkości w szerokim zakresie przy stałym momencie lub przy stałej mocy, cichą pracę oraz mniejsze wymiary gabarytowe.

Serwomotor jest specyficznym rodzajem silników elektrycznych, który pozwala na regulację położenia kątowego wału silnika, prędkości obrotowej oraz przyspieszenia. Jest silnikiem, zazwyczaj bezszczotkowym, który jest dodatkowo wyposażony w enkoder do pozycjonowania. Określona pozycja obrotowa wału silnika, która jest wyznaczana przez czujnik, jest sprawdzana w sposób ciągły przez zintegrowany wewnątrz silnika lub zamontowany na zewnątrz sterownik. Kontroler serwo steruje ruchem silnika według jednego lub więcej parametrów – np. docelowa pozycja kątowa wału lub ustawiona prędkość obrotowa.

KOMPAKTOWA I EFEKTYWNA SERIA RP

 
Fot. 2 Silnik bezszczotkowy RP34M

Poszukując napędów o wysokiej wydajności, warto skorzystać z oferty firmy WObit, która oferuje silniki BLDC kilku uznanych producentów. Wśród szerokiego portfolio warto zwrócić uwagę na napędy ElectroCraft. Mają one kompaktową konstrukcję, a przy tym wysoki moment znamionowy (do 221 Ncm). Dzięki dobrym parametrom sprawdzą się w aplikacjach wymagających nagłego przyspieszenia oraz wysokiej dokładności pozycjonowania w automatyce przemysłowej, przemyśle medycznym czy wojskowym.

Wśród czterech serii doskonałymi parametrami wyróżniają się bardzo wydajne silniki LRPX, które osiągają szczytowe parametry przy małej prędkości obrotowej. Charakteryzuje je duży moment przy niewielkiej konstrukcji oraz niewielkie zużycie prądu, a także cicha praca dzięki osiąganiu maksymalnej sprawności przy małej prędkości obrotowej. Mogą być zintegrowane z przekładnią planetarną. Do urządzeń medycznych, pomiarowych czy sprzętu wojskowego odpowiednia jest seria RPX o bardzo kompaktowych wymiarach przy zachowaniu dużego momentu obrotowego. Natomiast do robotyki mobilnej idealnie nadaje się seria RP o wysokiej sprawności. Warto tu zwrócić uwagę na silnik RP34M-221-V24 o znamionowym momencie obrotowym 221 Ncm przy 1680 obr./min, zasilany napięciem 24 VDC.

 
Fot. 3 Silnik bezszczotkowy BG95 z przekładnią PLG

WYSOKOWYDAJNA SERIA BG ZE ZINTEGROWANYMI KONTROLERAMI

 
Fot. 4 Silniki serwo DC z serii SMC

Bezszczotkowe napędy serii BG od niemieckiego producenta Dunkermotoren to wysokiej jakości silniki ze zintegrowaną elektroniką komutacyjną i sterującą (w zależności od modelu) o modularnej, zdecentralizowanej topologii sterowania. Napędy z serii BG o mocy od 3 W do 1,1 kW wykonywane są na napięcia pracy od 6 do 325 V, prędkości obrotowe od 500 do 10000 obr./min, osiągając moment znamionowy od 2 do 278 Ncm. Wśród szerokiej oferty modeli wyróżniają się zwłaszcza modele BG95 dPro ze zintegrowanym sterownikiem ruchu i enkoderem o dużej rozdzielczości, które już teraz spełniają wysokie wymagania dotyczące najwyższej klasy efektywności energetycznej silników elektrycznych – IE5 (Ultra Premium). W zakresie mocy znamionowej 859 W (BG 95x40 dPro 60 V) lub 1126 W (BG 95x80 dPro 60 V) silniki wraz ze zintegrowaną elektroniką sterującą osiągają sprawność znacznie przekraczającą 90%. BG95 dPro charakteryzuje się solidną konstrukcją i szerokim zakresem napięć wejściowych, dzięki czemu jest odpowiedni do zastosowań z zasilaniem bateryjnym i jako zamiennik do aplikacji hydraulicznych. Szczególnie interesujące są napędy BG z komunikacją Profinet i profilem PROFIdrive, znacznie upraszczającym uruchomienie i integrację urządzeń w środowisku pracy. Silniki te dostępne są z Application Class od 1 do 4, oferując m.in. synchroniczną pracę kilku osi. Dunkermotoren jest pierwszym na świecie producentem, który oferuje Application Class 4 całkowicie zintegrowaną w obudowie silnika. Wszystkie napędy dostępne są z wbudowaną elektroniką z interfejsami CANopen, Profinet, EtherCAT, mogą mieć zintegrowany enkoder, hamulec, a także być wykonane z przekładnią planetarną oraz kątową. Są również dostępne z zewnętrznym sterownikiem.

 
Fot. 5 Silniki serwo AC z serii SMH

SERWONAPĘDY KINCO

W ofercie WObit dostępny jest szeroki wybór serwonapędów firmy Kinco. Są to bezszczotkowe silniki synchroniczne prądu przemiennego z magnesami trwałymi zamontowanymi na wirniku. WObit proponuje silniki serwo AC o rozmiarach kołnierza od 40 do 180 mm oraz serwo DC od 40 do 80 mm. Zakres znamionowego momentu obrotowego wynosi od 0,16 Nm aż do 48 Nm. Standardowo wszystkie silniki serwo AC mają wbudowany enkoder inkrementalny o rozdzielczości 2500 imp./obr. Dużą popularnością cieszy się seria silników wyposażona w enkoder absolutny jednoobrotowy lub wieloobrotowy (zapewniający pamięć zarówno kąta obrotu, jak i liczby obrotów). Dostępna moc silnika, w zależności od serii, wynosi od 50 W do 7,5 kW z enkoderem inkrementalnym lub do 3 kW z enkoderem absolutnym. Co istotne, szczególnie w osiach pionowych, serwosilniki Kinco mogą być wyposażone w hamulec elektromagnetyczny.

 
Fot. 6 Kontrolery serwo DC z serii FD1x4S

Do kontroli silników serwo przeznaczone są kontrolery z serii FD oraz JD wyposażone w interfejsy komunikacyjne RS485, Modbus RTU, CANopen oraz EtherCAT. Sterowniki umożliwiają pracę w kilku trybach: krok/kierunek (analogicznie do silników krokowych), kontroli prędkości, momentu oraz dojazdu do zadanej pozycji krańcowej. Do serwosilników DC przeznaczone są kontrolery serwo serii FD1x4S. Doskonale nadają się do zastosowań wymagających kontroli położenia, prędkości lub momentu obrotowego. Wyjątkowość tego serwokontrolera to elastyczność umożliwiająca dynamiczne przełączanie się między różnymi trybami sterowania oraz współpracę z silnikami o mocy znamionowej w zakresie 50‒750 W. Kontroler jest dostępny z interfejsami RS232, Modbus RTU, CANopen oraz EtherCAT.

Za wyborem napędów o wysokiej sprawności przemawia wiele argumentów, a ich dostępność i oferta są bardzo szerokie. Dlatego, jeśli modernizujesz maszynę bądź projektujesz nowe rozwiązanie, skorzystaj z pomocy doradcy, dzwoniąc pod numer 61 22 27 422 i postaw na oszczędniejsze oraz przyjaźniejsze środowisku komponenty.

 

WObit
tel. 61 22 27 422
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl