Polskie produkty przyszłości
| Gospodarka ArtykułyKonkurs objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów na zdjęciu (od lewej) wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, minister finansów Zyta Gilowska, prezes PARP Danuta Jabłońska oraz odbierający wyróżnienie dyrektor Instytutu Spawalnictwa prof. Jan Pilarczyk.Duże zainteresowane odbiorców krajowych i zagranicznych, jak też przyszły sukces rynkowy – takie perspektywy stoją przed produktami i technologiami, które nagradzane są tytułem „Polskie produkty przyszłości”. W jubileuszowej, dziesiątej edycji tego konkursu, którego rozstrzygnięcie miało miejsce pod koniec zeszłego roku, nagrodzono i wyróżniono pięć urządzeń oraz rozwiązań technicznych, w dużej części związanych z przemysłem i branżą automatyki.
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, który organizowany jest corocznie od 1997 roku, ma na celu promowanie innowacyjnych produktów i technologii, szczególnie tych, które mają duże szanse zaistnieć na rynku. W poprzednich edycjach konkursu złożono ponad 400 projektów, spośród których nagrodzono 20, a kolejnym 40 przyznano wyróżnienia.
Nagrodzono i wyróżniono
Tym razem zgłoszono kilkadziesiąt projektów, przy ocenie których szczególnie zwracano uwagę na uwagę na ich konkurencyjność, zaawansowanie prac rozwojowych oraz porównanie jego cech technicznych z odpowiednikami światowymi. Kapituła konkursu nagrodziła dwa projekty i przyznała trzy wyróżnienia, które wręczył wiceminister gospodarki, Andrzej Kaczmarek. W kategorii „technologia przyszłości” nagrodzono system kontroli procesu spalania pyłu węglowego w kotłach energetycznych, który opracowany został przez Zakład Aparatury Pomiarowej Kwant z Krakowa oraz wyróżniono reaktorową instalację neutronowego domieszkowania monokryształów krzemu autorstwa zespołu z Instytutu Energii Atomowej w Świerku. W kategorii „wyrób przyszłości” nagrodą uhonorowano audiometr przesiewowy Kuba Mikro AS – projekt Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie i Instytutu Systemów Sterowania w Chorzowie. W tej samej kategorii przyznano dwa wyróżnienia – dla opracowanego w gliwickim Instytucie Spawalnictwa projektu systemu pomiarowego do kontroli jakości połączeń zgrzewanych oraz dla typoszeregu przemienników częstotliwości MFC-710 o mocy do 315 kW - projektu Zakładu Energoelektroniki Twerd w Toruniu.
Zakład Aparatury Pomiarowej „Kwant” - www.kwant-inst.pl Instytut Energii Atomowej - www.iea.cyf.gov.pl Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu - www.ifps.org.pl Instytut Systemów Sterowania - www.iss.pl Instytut Spawalnictwa - www.is.gliwice.pl Zakład Energoelektroniki Twerd - www.twerd.pl |
Coś dla automatyków
Biorąc pod uwagę automatykę, jednym z ciekawszych projektów wyróżnionych w dziesiątej edycji konkursu był system pomiarowy do kontroli jakości połączeń zgrzewanych. Ma on znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle samochodowym, gdzie jakość i niezawodność połączeń spawanych ma kluczowe znaczenie. Nowością jest zastosowana w nim koncepcja oceny jakości zgrzewania polegająca na pomiarze jedynie parametrów elektrycznych procesu. Na tej podstawie i analizie wielkości pochodnych możliwa jest charakteryzacja jakości złączy zgrzewanych i prognozowanie ich późniejszego zachowania się. System może być wykorzystywany do kontroli produkcji w przypadku z zgrzewarek prądu przemiennego, jak i inwertorowych.
Równie ciekawy jest projekt nagrodzony w konkursie „technologia przyszłości”. System pozwalający na kontrolę procesu spalania pyłu węglowego w kotłach energetycznych powinien, zdaniem Bogdana Niewczasa, prezesa zarządu Zakładu Aparatury Pomiarowej „Kwant" w Krakowie, znaleźć zastosowanie w większości działających w Polsce kotłów energetycznych. Powodem są wymagania określone w normach dotyczących emisji pyłów, które narzucone zostały przez Unię Europejską. Opracowana technologia pozwala na ciągłą i precyzyjną kontrolę dystrybucji paliwa dla poszczególnych palników kotła energetycznego oraz monitorowanie udziału niespalonego węgla w popiele bezpośrednio w kanale spalin kotła.
Ostatnim ze zbieżnych z branżą automatyki projektów, są wektorowe przemienniki częstotliwości MFC-710 o mocy do 315 kW, które opracowane zostały przez Zakład Energoelektroniki Twerd. Urządzenia pozwalają na płynną regulację prędkości obrotowej silników prądu przemiennego i została w nich zastosowana metoda sterowania wektorowego DTC (Direct Torque Control), dzięki czemu nie ma konieczności stosowania czujnika prędkości (lub położenia) wału silnika.
Zbigniew Piątek