Labview na żywo
| Gospodarka ArtykułyFot. 1. Każdy miał okazję własnoręcznie przetestować zaprojektowane aplikacje i sprawdzić ich działanieŁamy magazynu APA mają okazję bardzo często gościć firmę National Instruments, która w ostatnim czasie wykazuje dużą aktywność na rynku. W czerwcu redakcja uczestniczyła w kolejnym seminarium zorganizowanym przez NI.
Tematem cyklu spotkań organizowanych przez polski oddział National Instruments były „przemysłowe systemy pomiarowe, monitorujące oraz układy automatyki rozproszonej”. Tymczasem w praktyce warszawskie spotkanie, które odbyło się 14 czerwca 2007 roku w hotelu Radisson SAS, koncentrowało się na omówieniu możliwości programu Labview. Prowadzący rozpoczął wykład od dyskusji oferty firmy, po czym zaczął przedstawiać różnice i podstawowe przeznaczenie poszczególnych rodzin produktów. Kolejnym etapem było zapoznanie uczestników z programem Labview. Omówiony został zarys potencjalnych zastosowań programu, a następnie prowadzący przeszedł do tworzenia przykładowej aplikacji wykorzystującej zgromadzone na sali urządzenia przemysłowe.
Na oczach gości…
Organizatorów warto pochwalić za pomysł i plan seminarium. Pisanie nowej aplikacji „na żywo” na oczach publiczności było świetnym sposobem wskazania prostoty użytkowania, jaką charakteryzuje się Labview. Prowadzący szeregiem wprawnych ruchów połączył sterownik PLC z komputerem PAC, czujnikiem temperatury i lampą halogenową, grupując je w sprawnie działającą aplikację opartą o wykorzystanie algorytmów typu PID. A wszystko to w ciągu bardzo krótkiego czasu.Poznać Labview
W warszawskim spotkaniu uczestniczyło około 30 gości i tylko jeden pracownik National Instruments. Niemniej proporcje te były w zupełności wystarczające. Niemal kameralna atmosfera i dosyć długa przerwa w wykładzie pozwoliły każdemu na zbliżenie się do prezentowanych urządzeń, własnoręczne przetestowanie złożonych aplikacji i uzyskanie wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania. Należy jednak zaznaczyć, że spotkanie to nie było szkoleniem, a raczej formą reklamy i prezentacją oferty firmy. Aby głębiej poznać możliwości programu Labview warto skorzystać z innych form pomocy i szkolenia, jakie oferuje firma National Instruments. Zachęcamy także do lektury Kursu Labview, który oczekuje na publikację w Kąciku Praktyka w APA.
Marcin Karbowniczek