Forum napędowe
| Gospodarka ArtykułyKatowicki zakład produkcyjny firmy Rockwell Automation stał się 9 stycznia miejscem, do którego zaproszona została grupa osób związanych z techniką napędową. Spotkanie odbywające się pod hasłem "Forum napędowe" okazało się być interesujące nie tylko pod względem możliwości odwiedzenia fabryki, ale też dało bardzo dobrą możliwość zapoznania się z ofertą amerykańskiego producenta i planami rozwoju jego zakładu produkcyjnego.
Głównym celem forum napędowego było zaprezentowanie przemienników średniego napięcia z rodziny PowerFlex 7000 oraz innych napędów oferowanych przez Rockwell Automation. W trakcie spotkania odbyło się kilka seminariów, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z aplikacjami przemienników średniego napięcia w przemyśle polskim, kwestiami bezpieczeństwa funkcjonalnego w układach napędowych oraz innymi zagadnieniami związanymi ze stosowaniem omawianych napędów. Forma spotkania, w tym część mająca formę panelu dyskusyjnego, z pewnością sprzyjała wymianie doświadczeń w tej tematyce.
Co oferuje Rockwell Automation?
Oferta Rockwell Automation w zakresie napędów jest obszerna i z pewnością zestawiana może być z ofertą takich koncernów jak ABB. Na spotkaniu omawiane były głownie urządzenia dla średnich napięć, którymi były softstarty z serii MV SMC Flex, startery z rodziny 1500 oraz różne przemienników napięcia. Firma ma w swojej ofercie przemienniki chłodzone cieczami oraz powietrzem, mogące być stosowane w aplikacjach stało- i zmienno-momentowych, jak też produkty typu stand-alone oraz systemowe. Poza nimi Rockwell Automation oferuje również falowniki dla napięć od 230V do 690V. Głównym tematem dyskutowanym na spotkaniu była technologia i możliwości aplikacji przemienników średniego napięcia PowerFlex 7000. Urządzenia te mogą być zasilane napięciami z zakresu 2,3‒6,6kV i pracują w topologii bezpośredniego przetwornika napięcia bez wykorzystania transformatora podnoszącego napięcie wyjściowe. Charakteryzują się one niewielką zawartością harmonicznych w prądzie i napięciu wyjściowym, nie wymagają stosowania zabezpieczeń silników przeciwko przepięciom oraz pozwalają na zwrot energii hamowania do sieci. Zakres mocy urządzeń z grupy PowerFlex 7000 wynosi od 450kW do 6,4MW, przy czym mogą one być łączone równolegle. Ich wyróżnikiem jest z pewnością możliwość pracy z bardzo długimi kablami połączeniowymi do silnika – według testów firmy może ona wynosić nawet 15km. Przekształtniki średnich napięć dedykowane są do silników dużych mocy w aplikacjach w takich branżach, jak energetyka, hutnictwo, górnictwo czy przemysł papierniczy. Rockwell Automation dotychczas zrealizował lub realizuje w Polsce około 30 aplikacji falownikami na napięcie 6kV.
Zakład w Katowicach
Katowicki zakład Rockwell Automation to druga, po placówce w Sopocie, krajowa jednostka produkcyjna firmy. Został on otwarty wiosną zeszłego roku i zatrudnia obecnie on ponad 230 pracowników. W ciągu najbliższych lat planowane jest przyjęcie kolejnych 300 osób, co dotyczy to nie tylko kadry związanej z produkcją przemienników napięcia i urządzeń napędowych. Rekrutowani są też pracownicy operacyjni do różnych innych działów, gdyż zakład prowadzi również działalność w zakresie usług księgowych, rozwoju oprogramowania, jak też znajduje się w nim dział wsparcia technicznego obsługujący klientów zagranicznych.
Zbigniew Piatek