Forum napędowe

| Gospodarka

Katowicki zakład produkcyjny firmy Rockwell Automation stał się 9 stycznia miejscem, do którego zaproszona została grupa osób związanych z techniką napędową. Spotkanie odbywające się pod hasłem "Forum napędowe" okazało się być interesujące nie tylko pod względem możliwości odwiedzenia fabryki, ale też dało bardzo dobrą możliwość zapoznania się z ofertą amerykańskiego producenta i planami rozwoju jego zakładu produkcyjnego.

Forum napędowe
Fot.1. Robert Dudzik, Branch Manager Rockwell Automation, i Sławomir Szpak, dyrektor generalny polskiego oddziału Rockwell Automation

Głównym celem forum napędowego było zaprezentowanie przemienników średniego napięcia z rodziny PowerFlex 7000 oraz innych napędów oferowanych przez Rockwell Automation. W trakcie spotkania odbyło się kilka seminariów, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z aplikacjami przemienników średniego napięcia w przemyśle polskim, kwestiami bezpieczeństwa funkcjonalnego w układach napędowych oraz innymi zagadnieniami związanymi ze stosowaniem omawianych napędów. Forma spotkania, w tym część mająca formę panelu dyskusyjnego, z pewnością sprzyjała wymianie doświadczeń w tej tematyce.

Co oferuje Rockwell Automation?

Fot.2. Roman Dziaduch przedstawił ofertę firmy w zakresie przemienników średniego napięcia
Fot.3. Podczas forum możliwe było dokładne obejrzenie przemienników napięcia PowerFlex 7000

Oferta Rockwell Automation w zakresie napędów jest obszerna i z pewnością zestawiana może być z ofertą takich koncernów jak ABB. Na spotkaniu omawiane były głownie urządzenia dla średnich napięć, którymi były softstarty z serii MV SMC Flex, startery z rodziny 1500 oraz różne przemienników napięcia. Firma ma w swojej ofercie przemienniki chłodzone cieczami oraz powietrzem, mogące być stosowane w aplikacjach stało- i zmienno-momentowych, jak też produkty typu stand-alone oraz systemowe. Poza nimi Rockwell Automation oferuje również falowniki dla napięć od 230V do 690V. Głównym tematem dyskutowanym na spotkaniu była technologia i możliwości aplikacji przemienników średniego napięcia PowerFlex 7000. Urządzenia te mogą być zasilane napięciami z zakresu 2,3‒6,6kV i pracują w topologii bezpośredniego przetwornika napięcia bez wykorzystania transformatora podnoszącego napięcie wyjściowe. Charakteryzują się one niewielką zawartością harmonicznych w prądzie i napięciu wyjściowym, nie wymagają stosowania zabezpieczeń silników przeciwko przepięciom oraz pozwalają na zwrot energii hamowania do sieci. Zakres mocy urządzeń z grupy PowerFlex 7000 wynosi od 450kW do 6,4MW, przy czym mogą one być łączone równolegle. Ich wyróżnikiem jest z pewnością możliwość pracy z bardzo długimi kablami połączeniowymi do silnika – według testów firmy może ona wynosić nawet 15km. Przekształtniki średnich napięć dedykowane są do silników dużych mocy w aplikacjach w takich branżach, jak energetyka, hutnictwo, górnictwo czy przemysł papierniczy. Rockwell Automation dotychczas zrealizował lub realizuje w Polsce około 30 aplikacji falownikami na napięcie 6kV.

Zakład w Katowicach

Katowicki zakład Rockwell Automation to druga, po placówce w Sopocie, krajowa jednostka produkcyjna firmy. Został on otwarty wiosną zeszłego roku i zatrudnia obecnie on ponad 230 pracowników. W ciągu najbliższych lat planowane jest przyjęcie kolejnych 300 osób, co dotyczy to nie tylko kadry związanej z produkcją przemienników napięcia i urządzeń napędowych. Rekrutowani są też pracownicy operacyjni do różnych innych działów, gdyż zakład prowadzi również działalność w zakresie usług księgowych, rozwoju oprogramowania, jak też znajduje się w nim dział wsparcia technicznego obsługujący klientów zagranicznych.

Robert Dudzik - Branch Manager Rockwell Automation

Jakie są cele zorganizowania forum napędowego?

Rockwell Automation dotychczas kojarzony był głównie z automatyką przemysłową i rozwiązaniami w zakresie sterowania produkcją. Oferta firmy jest natomiast o wiele szersza – w szczególności mamy doświadczenia w technice napędowej, które zdobyte zostały w USA i które chcemy przenieść na grunt polski. Głównym celem zorganizowania forum jest zwiększenie świadomości istnienia omawianych rozwiązań dostarczanych przez Rockwell Automation. Chcemy pokazać, że nasza oferta jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno napędy niewielkich mocy, jak też duże napędy na średnie napięcia do zastosowań w zakładach przemysłowych.

Oprócz tego mam drugi, bardzo istotny cel, którym jest przekazanie klientom informacji, że oferta nie obejmuje tylko produktów, ale dotyczy generalnie rozwiązań. Kompletne aplikacje napędowe realizujemy sami poprzez nasz oddział w Sopocie lub poprzez partnerów rynkowych, którzy na bazie naszych produktów również oferują konkretne wdrożenia.

Czy oferowanie napędów przez Rockwell Automation jest nowością na rynku polskim?

Nie, już wcześniej sprzedawaliśmy je polskim odbiorcom, choć odbywało się to sporadycznie. Pomimo tego mamy już pewne sukcesy związane z wykonanymi aplikacjami. Obecnie, gdy powstał zakład w Katowicach, możemy do tematyki napędów podejść szerzej. Chcemy, aby klienci zwracali się do nas ze swoimi problemami napędowymi i kojarzyli Rockwell Automation również z tego typu rozwiązaniami.

Istnienie zakładu i centrum aplikacyjnego w kraju jest tutaj również korzystne, gdyż potwierdza, że plany Rockwell Automation związane z polskim rynkiem są długofalowe. Ponadto obecność inżynierów, którzy mówią w lokalnym języku i mogą bezpośrednio uczestniczyć w tworzeniu aplikacji napędowych, jest dla klientów z pewnością bardzo dużą wartością dodaną.

Zbigniew Piatek