Sześć miliardów euro na rozwój energetyki wiatrowej

W październikowym komunikacie Komisji Europejskiej dotyczącym inwestycji w rozwój energetycznych technologii niskoemisyjnych poinformowano o środkach w wysokości 6 mld euro, które w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczone zostaną na rozwój energetyki wiatrowej w Europie.

Posłuchaj
00:00

Podział środków UE (51 mld euro) przeznaczonych na badania w zakresie nowych technologii energetycznych na najbliższe 10 lat (źródło: EWEA)

Program będzie miał na celu przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności energetyki wiatrowej, umożliwienie wykorzystania potencjału morskich elektrowni wiatrowych, ułatwienie integracji elektrowni wiatrowych w ramach sieci energetycznych oraz zwiększenie udziału energii pozyskiwanej z wiatru w całkowitej energii elektrycznej zużywanej w Unii Europejskiej do 20% w 2020 roku i 33% w roku 2030. 

W komentarzu do tych informacji przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) podkreślali fakt zwiększenia funduszy na energetykę wiatrową, które według nowego planu KE stanowiły będą około 12% wszystkich środków przeznaczonych na wspieranie nowych technologii energetycznych. Dla porównania przed 2002 rokiem na badania w zakresie elektrowni wiatrowych przydzielono zaledwie 1% ówczesnych zasobów finansowych.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Aktualności
Maszyny do produkcji papieru
Przemysł 4.0
Emerson rozwija DeltaV Mimic: nowa wersja 6.LTS wspiera zaawansowane symulacje cyfrowe
Powiązane treści
Pomiary wibracji turbin wiatrowych zestandaryzowane

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów