Szanse i zagrożenia dla europejskiego rynku maszyn CNC

W 2009 europejski rynek maszyn sterowanych numerycznie znacznie zmalał. Odbicie nastąpiło dopiero rok później, chociaż wzrost ten był mniejszy niż w innych regionach świata. Ważne jest jednak, że tendencja ta utrzyma się. Według Frost & Sullivan w latach 2010 - 2015 wartość tego rynku wzrośnie z prawie 9 do blisko 18 mld euro.

Posłuchaj
00:00

Maszyny CNC są popularne, ponieważ znacząco przyspieszają pracę. Łatwo je przeprogramować, a raz zaimplementowany algorytm można zastosować wielokrotnie do sterowania różnymi maszynami.

Dzięki temu w krótkim czasie można zmienić profil produkcji bez strat dla jej wydajności oraz jakości. Skraca to czas wprowadzania produktu na rynek, nie ma też potrzeby gromadzenia dużych zapasów w magazynach. Dzięki temu łatwiej można spełnić oczekiwania klientów oraz nadążyć za konkurencją.

Największym problem producentów maszyn CNC jest obecnie rozkwit rynku używanych urządzeń. Paradoksalnie dostawcy sami się do tego przyczynili, rozwijając technologię oraz wprowadzając na rynek wciąż nowe, udoskonalone produkty. Zwiększyło to dostępność starszych maszyn, o jeszcze dobrej jakości obróbki, ale znacznie tańszych niż nowe modele.

Ich odbiorcami są głównie klienci, którzy nie potrzebują wyspecjalizowanych produktów, chcący dopiero przetestować tę technologią lub dysponujący ograniczonym budżetem. W Europie popyt jest na tyle duży, że powstały nawet firmy zajmujące się wyłącznie remontowaniem oraz sprzedażą używanych maszyn CNC.

JM

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów