Spowolnienie inwestycyjne w specjalnych strefach ekonomicznych

| Gospodarka Artykuły

W 2011 r. polskie strefy ekonomiczne charakteryzowały się dynamicznym rozwojem. Jednak pierwsze trzy kwartały 2012 r. nie dają już tak pozytywnego obrazu. Wyniki z 14 stref wskazują, iż w 7 z nich wartość nakładów na nowe inwestycje uległa wyraźnemu zmniejszeniu. Jedynie liczba tworzonych miejsc pracy spadła tylko nieznacznie.

Spowolnienie inwestycyjne w specjalnych strefach ekonomicznych

Największy spadek zadeklarowanych na inwestycje środków wystąpił w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE, gdzie z nakładów w wysokości około 1,1 mld zł w 2011 r. na ten sam okres 2012 r. przypadło tylko około 87 mln zł. Znacznemu zmniejszeniu uległy też nakłady w strefie łódzkiej, legnickiej, tarnobrzeskiej i starachowickiej. Inwestycje wzrosły m.in. w strefie pomorskiej, kamiennogórskiej, katowickiej i warmińsko-mazurskiej. Wzrosty notowane w jednych regionach nie kompensują jednak spadków w innych.

Spowolnienie inwestycyjne w specjalnych strefach ekonomicznych, które jest efektem ograniczania planów tworzenia nowych zakładów produkcyjnych, wynika z ogólnoświatowego kryzysu finansowego. Ponadto przedsiębiorcy oczekują decyzji o wydłużeniu działania stref ekonomicznych poza rok 2020. Bez tego, z każdym rokiem ich atrakcyjność bardzo szybko maleje. Według badań prowadzonych przez firmę Ernst & Young, 81% ankietowanych inwestorów jest skłonna do realizacji nowych przedsięwzięć w przypadku dłuższego funkcjonowania SSE.

Kolejnym, ważnym aspektem jest potrzeba poszerzenia obszarów obejmowanych przez specjalne strefy ekonomiczne. Obecnie pozostające do zagospodarowania tereny są często dla firm mało interesujące. Rządowe decyzje w tym zakresie stają się coraz istotniejsze, gdyż konkurencyjna oferta krajów sąsiadujących z Polską jest nadal aktualna.

źródło: ekonomia24.pl