Rozbudowano Gdański Park Naukowo-Technologiczny

| Gospodarka Artykuły

W piątek 12 lipca 2013 r. miało miejsce uroczyste otwarcie rozbudowanego Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego im. prof. Hilarego Koprowskiego. Obecnie działa w nim 80 firm z obszaru nowoczesnych technologii, przede wszystkim biotechnologii, IT i energetyki. Na jego terenie znajdują się laboratoria, hale produkcyjne oraz inkubator przedsiębiorczości. Park powstał w 2006 r., a jego założycielem i właścicielem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Rozbudowano Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Gdański Park Naukowo-Technologiczny to instytucja tworząca platformę do kontaktów nauki i gospodarki. Współpracuje z przedsiębiorstwami, uczelniami, studentami i młodymi firmami. Jednym z gości uczestniczących w piątkowym otwarciu była komisarz UE ds. badań naukowych, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. Obecny był także były premier - europoseł Jerzy Buzek.

Unijna komisarz przypomniała, że w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 pojawi się program badań i innowacji o nazwie "Horyzont 2020". - Takie parki, jak ten gdański, w Horyzoncie 2020 będą miejscem, gdzie odbywać się będzie interakcja między przemysłem a biznesem, tym samym dając iskrę, która pozwoli rozwijać innowacje - powiedziała komisarz Geoghegan-Quinn.

Obok komisarz UE oraz Jerzego Buzka w otwarciu parku wzięli też udział: wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński oraz wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny powstał w zaadaptowanych na jego potrzeby Gdańskich Zakładach Graficznych. W kolejnych latach był rozbudowywany m.in. z funduszy unijnych przeznaczonych na podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Obecnie park dysponuje obiektami o łącznej powierzchni 40 tys. m². Koszt jego budowy wyniósł w sumie około 150 mln zł.

GPNT nosi imię światowej sławy wirusologa i immunologa polskiego pochodzenia, prof. Hilarego Koprowskiego, odkrywcy szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Zmarły w kwietniu 2013 r. uczony pracował i na stałe mieszkał w USA. Gdy Gdański Park Naukowo-Technologiczny we wrześniu 2008 roku otrzymywał jego imię, prof. Koprowski był gościem honorowym uroczystości.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również