Automation Day - konferencja o wymiarze praktycznym

| Gospodarka Artykuły

Tytułowa konferencja to spotkanie organizowane przez kilka współpracujących ze sobą firm - dostawców automatyki, napędów i oprogramowania. W październiku we Włocławku odbyła się jej druga edycja, na której obecnych było około 30 inżynierów. Mogli oni zapoznać się m.in. z nowościami w zakresie urządzeń sterowania i sieci komunikacyjnych, zaś samo spotkanie miało w dużej mierze charakter prezentacji praktycznych, podczas których na bieżąco konfigurowane i uruchamiane były układy automatyki.

Automation Day - konferencja o wymiarze praktycznym

Pierwsza z konferencji Automation Day odbyła się w pod koniec maja we Wrocławiu, gdzie ponad 50 osób spotkało się z przedstawicielami firm SDS-Automatyka (przedstawiciel VIPA w Polsce), Wieland Electric Polska oraz ASKI (partner techniczny SDS-Automatyka). Tym razem spotkanie miało miejsce we Włocławku przeznaczone było przede wszystkim dla klientów z północnej części Polski. Do jego organizatorów dołączyła również firma Sigma CE oferująca oprogramowanie projektowe WSCAD.

Fot. 1.

Cześć techniczną konferencji otwierało wystąpienie przedstawiciela SDS-Automatyka (fot. 1), który przedstawił sterowniki z rodziny VIPA SLIO oraz serwonapędy Yaskawa Sigma-5. Zademonstrowana została ich konfiguracja, a następnie uruchomiony system złożony z wymienionych urządzeń komunikujących się w sieci Profinet. Warto dodać, ze sterowniki SLIO to tylko element szerszej oferty firmy VIPA (obecnie należącej do Yaskawy), która obejmuje też inne sterowniki, szybkie moduły sieciowe oraz panele operatorskie i oprogramowanie.

Z kolei reprezentant Wieland Electric (fot. 2) omówił ofertę sterowników bezpieczeństwa Samos Pro Compact wraz z oprogramowaniem Samos5+. Urządzenia te pozwalają na łatwe stworzenie systemu, w którym rozdziela się układ sterowania układu bezpieczeństwem od sterowania głównym procesem (np. za pomocą sterowników SLIO) przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej wymiany danych pomiędzy nimi. Rozwiązanie takie również zostało zaprezentowane podczas spotkania, przy czym do komunikacji wykorzystano sieć Profibus.

Fot. 2.

Program jesiennej edycji konferencji był rozszerzony o prezentację narzędzia WSCAD Suite - platformy projektowej w zakresie inżynierii elektrycznej, systemów automatyki, zabudowy szaf sterowniczych elektrycznych oraz automatyki budynkowej i procesów technologicznych. Zgromadzeni goście mogli też wysłuchać prezentacji przedstawiciela ASKI poświęconej systemom DCS. Firma działa we Włocławku i specjalizuje się w systemach sterowania, zarządzania danymi oraz w sieciach teletransmisyjnych.

Z informacji napływających do organizatorów od uczestników spotkań wynika, że konferencje o dużym wymiarze praktycznym - konfiguracja i uruchamianie systemów "on-line" - stanowią wartościowe spotkania dla uczestników. Stąd też planowane są ich kolejne edycje w innych miastach w kraju.

Zbigniew Piątek