Monachijskie targi Automatica już na początku lata

| Gospodarka Artykuły

Zaraz po obfitującej w targi branżowe wiośnie, w Monachium od 21 do 24 czerwca odbędą się przeznaczone typowo dla automatyki Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki "Automatica 2016". Organizowane są one co dwa lata. Jest to już 7 edycja wystawy przyciągającej osoby ściśle związane z produkcją i mające wpływ na automatyzację zakładów produkcyjnych w całej Europie.

Monachijskie targi Automatica już na początku lata

Na targach prezentowane będą zarówno nowe podzespoły, ale również kompletne urządzenia oraz nowe zintegrowane rozwiązania dla produkcji i montażu. Skupiając uwagę na produkcji, oczywiście duża część wystawy poświęcona będzie robotom, przetwarzaniu obrazu oraz profesjonalnej robotyce serwisowej. Zagadnienia poruszane w tym zakresie to przede wszystkim platformy mobilne, logistyka i pomoc podczas produkcji oraz kontrola i konserwacja. Tematyka prezentowanych podzespołów obejmuje również napędy, czujniki, technologie pozycjonowania, sterowania i bezpieczeństwa produkcji.

Wśród prezentowanych branż wyróżniają się rozwiązania dla sektora motoryzacyjnego, przemysłu elektronicznego, ale, co ciekawe, również przemysł lotniczy z uwzględnieniem supernowoczesnych komponentów wykorzystywanych w lotach kosmicznych. Bez wątpienia ciekawe są również prezentacje dla branży chemicznej, opakowaniowej, metalurgicznej, tworzyw sztucznych, spożywczej oraz IT i logistyki.

W tym roku wzrosła również liczba wystawców chętnych do udziału w targach, co spowodowało poszerzenie wystawy o dodatkową halę. Wśród oczekiwanych w tym roku 850 wystawców, ponad 490 firm zgłosiło się ponownie, co pozwala sądzić, że wystawa przynosi im oczekiwane efekty. Z Polski potwierdzono już obecność m.in. firm Diko Polska-Automatyka, ABB oraz Blumenbecker IPS Polska. W poprzedniej edycji odnotowano około 31% wzrost zagranicznych wystawców, a wśród odwiedzających ponad 32% wzrost gości zagranicznych. Polacy znaleźli się na 12 pozycji na liście około 100 krajów.

Bardzo ciekawą częścią wystawy będą wyeksponowane Międzynarodowe Targi i Konferencja z zakresu Inteligentnych Połączonych Cyfrowo Środowisk Pracy - IT2Industry. Łączą one ideę przemysłowego internetu rzeczy ze sferą automatyki i mechatroniki. Główne zagadnienia tej części wystawy to systemy wbudowane, bardzo popularny teraz Przemysł 4.0 i inteligentna fabryka. Nie zabraknie też dyskusji i rozwiązań dla bardzo ważnych w nowoczesnym przemyśle zagadnień, takich jak temat Big Data i Cloud Computingu połączonego z bezpieczeństwem i IT.

Planowane forum i prezentacje obfitują w naprawdę ciekawe tematy i bez wątpienia dające inżynierom szeroki pogląd na aktualne i przyszłe trendy oraz kierunki rozwoju automatyzacji w przemyśle.

Katarzyna Nosalska