Automaticon 2018 - mniejszy niż dotychczas, ale udany

| Gospodarka Przemysł 4.0

Odliczając godziny do rozpoczęcia targów Hannover Messe 2018, zapraszamy do lektury podsumowania rodzimego Automaticonu, który w bieżącym roku odbył się już po raz 24. Tegoroczne targi Automaticon były mniejsze niż w ostatnich latach i nie obejmowały czwartej hali targowej Centrum Expo XXI, ale w ogólnym rozrachunku były udane. Chociaż na wystawie nie było niektórych wieloletnich wystawców, ich miejsce zajęły firmy nowe lub takie, które na targi wróciły po kilku latach nieobecności.

Automaticon 2018 - mniejszy niż dotychczas, ale udany

Automaticon 2018 był udaną i dosyć intensywną - pomijając ostatni dzień wystawy - imprezą targową. Targom sprzyjała dobra pogoda i nie gorsze nastroje wystawców. Do minusów, aczkolwiek zupełnie niezależnych od organizatorów, należał remont pobliskiej linii kolejowej, a wraz z nim części drogi dojazdowej, w efekcie czego logistyka w okolicy wystawy była dosyć utrudniona.

Dużo napędów, sterowników i robotów

Automaticon to targi, gdzie prezentowany jest praktycznie pełen pakiet produktów dla producentów maszyn oraz integratorów systemów automatyki. Obejmuje on komponenty sterowania, elementy sieci komunikacyjnych, aparaturę niskiego napięcia, oprogramowanie, urządzenia bezpieczeństwa oraz naturalnie silniki i napędy. Podczas tegorocznych targów oglądać można było przykładowo zaawansowane rozwiązania serwonapędowe oraz Motion Control na stoiskach m.in. firm Lenze Polska, Bosch Rexroth, SEW-Eurodrive, Eldar, Faulhaber oraz Omron. Z kolei Beckhoff i B&R zaprezentowały rozwiązania do szybkiego transportu liniowego.

Do listy wystawców prezentujących maszyny i większe gabarytowo urządzenia zaliczyć można było producentów robotów przemysłowych i osprzętu do nich, a także integratorów. Takimi firmami były FANUC, KUKA, Omron Electronics, PIAP, Stäubli oraz Schunk Intec. Na wielu stoiskach targowych oglądać można było również roboty współpracujące (coboty), a także jeżdżące pomiędzy gośćmi roboty mobilne.

W trakcie Automaticonu tradycyjnie odwiedzić można było dostawców złączy i komponentów elektrotechnicznych, takich jak HARTING Polska, Finder Polska czy Weidmüller, a także wielu producentów czujników - m.in. Turck, Balluff, Czaki Thermo-Product, Renishaw. W Centrum Expo XXI byli też dystrybutorzy o szerokim asortymencie produktów, np. Elmark Automatyka, OEM Automatic, Dacpol oraz Farnell element14, który tym razem miał dwa stoiska. Jedno z nich było tradycyjne, drugie - mniej oficjalne i przeznaczone do prowadzenia szkoleń oraz prezentacji, głównie w zakresie Raspberry Pi i urządzeń embedded.

Targi były mniejsze

Rok 2018 zapisze się w historii Automaticonu jako okres spadku liczby wystawców. W tym roku lista targowa zawierała 269 pozycji, przy czym, po odliczeniu stoisk łączonych (tj. takich, gdzie obecnych było kilka firm) oraz tych z mediami, stricte branżowych wystawców Automaticonu było 221. Wprawdzie brakowało pewnych firm, takich jak choćby Comau Robotics, natomiast na wystawę z sukcesem wróciły inne przedsiębiorstwa. Takimi byli m.in. dostawcy silników i napędów, tj. Lenze Polska oraz SEW-Eurodrive Polska.

Tak, jak pisaliśmy w zapowiedzi targowej - tegoroczny Automaticon pozbawiony został po ośmiu latach czwartej hali targowej w Centrum Expo XXI. Zaglądało do niej relatywnie niewielu gości, z czego nie byli zadowoleni tamtejsi wystawcy. W tym roku, głównie ze względu na spadek liczby firm obecnych na targach, hala nie była używana - i właściwie trudno powiedzieć, aby Automaticon na tym stracił. Z pozycji odwiedzających targi gości wystawa była wprawdzie mniejsza, ale za to "napakowana" po brzegi. I szczerze mówiąc - sprawiało to lepsze wrażenie niż wielkie, ale dosyć puste korytarze, które pamiętamy z innych warszawskich targów automatyki.

Seminaria i inne wydarzenia

Przez dwa dni trwania targów na piętrze odbywały się seminaria, które cieszyły się zróżnicowaną popularnością. Na niektóre przychodziło po kilka osób, na inne, czego przykładem były seminaria prowadzone przez Siemensa, sala była pełna i na prelekcjach obecnych było przez cały dzień dobre kilkadziesiąt osób. W sali na piętrze przyznano również nagrody targowe - złote medale, których listę prezentujemy w ramce.

Złote medale targów Automaticon otrzymały w tym roku firmy:

  • ABB za robota IRB 14000 Yumi,
  • Bosch Rexroth za ActiveCockpit - interaktywną platformę komunikacji w zakładzie produkcyjnym,
  • Eaton Electric za moduły T-Connector IP67 - komponenty systemu SmartWire-DT,
  • Finder Polska za przekaźniki elektromagnetyczne w wykonaniu ATEX z serii 39, 58 i 66,
  • Sabur za system zarządzania i monitorowania mediów.

Maciej Kuczyński - OmronMaciej Kuczyński

Omron Industrial Automation

  • Jaka była koncepcja prezentacji oferty firmy Omron na tegorocznych targach?

Podczas Automaticonu przedstawiliśmy produkty i rozwiązania pozwalające na spełnienie wymogów koncepcji Przemysłu 4.0, przy czym skupione były one wokół obszarów akwizycji oraz transmisji danych w systemach. Dzisiaj wiele mówi się na temat analizy informacji, aczkolwiek jej podstawę zawsze powinny stanowić wiarygodne dane, które powinny być pozyskiwane w niezawodny sposób.

Nasza strategia opiera się na trzech "I". Pierwszym jest "integracja", która dotyczy rozwiązań technicznych i możliwości łączenia ich w systemy. W tym zakresie nowościami są m.in. rozwiązania do szaf sterowniczych usprawniające montaż oraz skanery kodów, które wprowadziliśmy do oferty dzięki przejęciu firmy Microscan. Drugi filar to "inteligencja" - skupiamy się na akwizycji i przesyłaniu danych, a także mamy urządzenia - np. sterowniki, które mogą kompleksowo komunikować się z wyższymi warstwami systemów w przedsiębiorstwach. Nasze PLC zawierają też algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

Trzecie "I" stanowi "interakcja" - tutaj doskonałym przykładem są roboty mobilne, które moim zdaniem stanowią przyszłość przemysłu. Wspierają one ewolucyjne zmiany na rynku pracy, pozwalając na przesuwanie ludzi do bardziej kreatywnych zadań. Tego typu roboty pozwalają też na lepsze wykorzystanie przestrzeni roboczej dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych transporterów stosowanych w intralogistyce.

  • Podczas targów zapowiadane było wprowadzenie do oferty sterownika programowalnego NX1 - jakie są jego cechy?

Nowy sterownik, który wprowadzamy do oferty w kwietniu, należy do rodziny Sysmac, która obejmuje urządzenia pozwalające na zsynchronizowaną kontrolę różnych systemów maszyn. Obejmuje to sterowanie logiczne, bezpieczeństwo, widzenie maszynowe oraz sterowanie osiami i robotami. Warto dodać, że kontrolery Sysmac wraz ze wszystkimi peryferiami bazują całościowo na szybkich sieciach EtherCAT. NX1 wspiera wszystkie wymienione funkcje, przy czym dodatkowo otworzyliśmy się na integrację z systemami IT. O ile już dawniej zapewnialiśmy funkcjonalność pozwalającą m.in. na bezpośrednia komunikację z bazami danych, o tyle w NX1 wbudowana została funkcja serwera OPC UA. Postawiliśmy na ten rodzaj komunikacji jako na kluczową technologię integracji pionowej.