Orbital instaluje dryfującą turbinę pływową o mocy 2 MW

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Firma Orbital Marine Power realizuje kolejny krok w kierunku zainstalowania dryfującej turbiny pływowej o mocy 2 MW, zlecając spółce Faunn Tackway wykonanie czterech stalowych konstrukcji kotwiczących i specjalnie zaprojektowanych łączników cumowniczych. Platforma zostanie uruchomiona w 2020 roku i będzie najpotężniejszym generatorem energii z pływów.

Orbital instaluje dryfującą turbinę pływową o mocy 2 MW

Turbina, której nadano nazwę O2, zostanie zamontowana w Fall of Warness, gdzie firma ma już miejsce na umieszczenie urządzeń i dostęp do połączenia sieciowego z Europejskim Centrum Energetyki Morskiej (European Marine Energy Centre - EMEC) z siedzibą na Orkadach. W porównaniu do poprzedniego modelu SR2000, na bazie którego został opracowany, nowy generator O2 nie będzie sztywno przymocowany do dna morskiego, a zostanie przytwierdzony do przypominającego rurę specjalnego pływaka, zakotwiczonego na stałe przy pomocy łańcuchów.

Głównym korpusem O2 jest pływająca nadbudówka o długości 73 m, która obsłuży dwie turbiny o mocy 1 MW. Każda turbina wyposażona będzie w dwie łopaty o średnicy 20 m, obejmujące obszar roboczy o powierzchni 600 m², co pozwoli na wygenerowanie mocy 2 MW przy pływach o prędkości 2,5 m/s. Regulacja kąta nachylenia łopat o zakresie 360 stopni umożliwi generowanie energii z obu kierunków pływów i umożliwi lepsze wykorzystanie turbin. Starszy model SR2000 w celu dostosowania się do warunków pływu wymagał obrotu całego kadłuba. Ponadto mechanizm regulacyjny został zaprojektowany z myślą instalacji większych łopat w kolejnych modelach turbin.

Rozwój modelu O2 został częściowo sfinansowany z projektu FloTEC programu Komisji Europejskiej Horizon2020, który łączy działania firmy Orbital i partnerów, takich jak ABB, Harland and Wolff Heavy Industries, Technology from Ideas, Eirecomposites, University College Cork, DP Energy, EDF Energy, SKF i EMEC. Orbital nosił wcześniej nazwę Scottrenwables Tidal Power.

źródło: Electronics Weekly