Robert Downey Jr i Bill Gates inwestują w silniki reluktancyjne

| Gospodarka Silniki i napędy

Fundusze inwestycyjne założone przez aktora Roberta Downeya Juniora i założyciela Microsoftu Billa Gatesa są jednymi z najnowszych podmiotów inwestujących w kalifornijskiego dewelopera silników Turntide Technologies, który produkuje nową generację przełączalnych silników reluktancyjnych. Niedawno firma zakończyła rundę finansowania o wartości 80 mln dolarów, zwiększając dotychczas pozyskaną kwotę do 180 mln dolarów.

Robert Downey Jr i Bill Gates inwestują w silniki reluktancyjne

Turntide (wcześniej pod nazwą Software Motor Company) opracował i opatentował połączony z chmurą silnik SRM (Switched Reluctance Motor), który - jak twierdzi - zużywa ułamek energii tradycyjnych silników indukcyjnych prądu przemiennego. Firma zapewnia, że posiadanie i eksploatacja silników kosztuje mniej niż konwencjonalne alternatywy, przy czym nie wymagają one kosztownych magnesów z metali ziem rzadkich.

Ostatnia runda inwestycyjna była prowadzona przez Breakthrough Energy Ventures, zwolennika czystych technologii utworzonego przez Billa Gatesa i obejmowała niedawno założony przez Roberta Downeya FootPrint Coalition Ventures, a także Amazon Climate Pledge Fund.

Firma Turntide planuje wykorzystać nowe fundusze do rozszerzenia produkcji swojego inteligentnego systemu silnikowego, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu oraz rozszerzyć technologię na nowe zastosowania. Prezes i dyrektor generalny Ryan Morris mówi, że inwestycja pomoże również przyspieszyć modernizację silników.

Fundusze zostaną również wykorzystane na rozwój i wdrożenie opartej na chmurze platformy programowej do automatyzacji budynków - Riptide, którą niedawno firma Turntide kupiła. Riptide współpracuje z istniejącym wyposażeniem bydynkowym w celu automatyzacji zarządzania, zwiększenia komfortu oraz ograniczenia zużycia energii i przestojów.

Silniki Turntide dają nowe życie technologii SRM. Początkowo produkowane będą silniki o mocy do 15 KM (11,2 kW) do zastosowań w budownictwie, np. w pompach i wentylatorach. Turntide przekonuje, że połączenie silników z technologiami automatyzacji budynków IoT może zoptymalizować efektywność energetyczną. Pierwsi klienci, którzy zmodernizowali silniki w instalacjach HVAC, to Amazon, BMW i Five Guys. Turntide twierdzi, że osiągnęli średnie zmniejszenie zużycia energii o 64%.

źródło: Drives & Controls