John Deere przedstawił w pełni autonomiczny ciągnik rolniczy

| Gospodarka Roboty

Na tegorocznych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas firma John Deere zaprezentowała w pełni autonomiczny ciągnik. Gigant technologii rolniczej twierdzi, że jego pojazd jest gotowy do produkcji na dużą skalę i będzie dostępny dla użytkowników jeszcze w tym roku.

John Deere przedstawił w pełni autonomiczny ciągnik rolniczy

Maszynę bazującą na modelu z serii 8R wyposażono w system nawigacji satelitarnej i nowe zaawansowane technologie, w tym 6 kamer stereoskopowych, co umożliwia wykrywanie przeszkód w zakresie 360 ​​stopni i obliczanie odległości. Obrazy przechwytywane przez kamery są przepuszczane przez sieć neuronową, która klasyfikuje każdy piksel w około 100 milisekund i określa, czy pojazd ma się nadal poruszać, czy zatrzymać w wyniku wykrycia przeszkody. Autonomiczny ciągnik stale sprawdza również swoją pozycję względem strefy geofence, upewniając się, że działa tam, gdzie powinien. Określane jest to z dokładnością do poniżej 1 cala.

Aby korzystać z ciągnika, rolnicy muszą jedynie przetransportować maszynę na pole i skonfigurować ją do pracy autonomicznej. Podczas pracy maszyny rolnik może opuścić pole, jednocześnie monitorując jej stan za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego, przy użyciu John Deere Operations Center Mobile. Ma w ten sposób dostęp do obrazów z kamer na żywo, danych i wskaźników, a także do modyfikowania prędkości i innych parametrów pracy polowej. W przypadku jakichkolwiek anomalii w przebiegu pracy lub problemów technicznych maszyny, użytkownik otrzyma powiadomienie będzie mógł wprowadzić poprawki w celu optymalizacji wydajności maszyny.

źródło: Deere & Company