Chiny chcą być liderem w robotyce
| Gospodarka RobotyChiny to obecnie główny odbiorca robotów przemysłowych - 168 tys. jednostek w 2020 roku - i jednocześnie kraj z największą bazą zainstalowanych maszyn - 943 tys. Większość z nich pochodzi jednak z zagranicy, a jedynie co czwarty od producenta lokalnego. Rząd chiński chce to zmienić, wpisując w pięcioletni plan promowanie innowacyjności w robotyce i uczynienie z Chin globalnego lidera tej branży.
Pięcioletni plan opublikowany przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) obejmuje m.in. promowanie innowacyjności oraz uczynienie z Chin światowego lidera w robotyce przemysłowej. Na pewno jest o co walczyć, bowiem liczba maszyn trafiających na tamtejszy rynek nieprzerwanie rośnie. Również liczba robotów już działających (tzw. baza zainstalowana) zwiększa się w szybkim tempie, osiągając w latach 2015-2020 wskaźnik CAGR (średnioroczne tempo wzrostu) wynoszący 30%. Dynamika wzrostowa spadła tylko w 2020 roku, gdy liczba zainstalowanych maszyn wyniosła około 943 tys. – „jedynie” o 21% więcej niż rok wcześniej.
W efekcie owych inwestycji zmienia się też gęstość robotyzacji. O ile pięć lat temu Chiny miały w tej statystyce 25. miejsce z 49 robotami na 10 tys. pracowników produkcyjnych, o tyle obecnie zajmują dziewiątą pozycję ze wskaźnikiem wynoszącym 246.
W ramach omawianego pięcioletniego planu dla chińskiego przemysłu robotycznego postawiono szereg celów, które mają być zrealizowane do 2025 roku. Nadrzędnym jest uczynienie z Chin globalnego lidera w zakresie innowacji w robotyce, rząd oczekuje również, że średnia roczna stopa wzrostu przychodów firm z branży robotyki przekroczy 20%. Aby osiągnąć te cele, zmiany mają być realizowane w pięciu kluczowych obszarach. Obejmują one:
- poprawę zdolności do innowacji w przemyśle,
- konsolidację w obszarze działań rozwojowych,
- zwiększenie podaży zaawansowanych produktów,
- poszerzenie i pogłębienie zakresu zastosowań robotów,
- optymalizację strukturalną sprzyjającą procesom innowacyjności.
Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2020 roku liczba wdrożeń robotów producentów spoza Chin – głównie importowanych z Japonii, Korei i krajów europejskich – wzrosła o 24%, osiągając poziom 123 tys. jednostek. Liczba ta obejmuje również maszyny produkowane w Chinach przez dostawców spoza Chin. W przeciwieństwie do innych krajów, w których sektor motoryzacyjny jest zazwyczaj największym odbiorcą robotów przemysłowych, w Chinach najczęstszym zastosowaniem robotów jest handling (42% wszystkich maszyn), kolejne najważniejsze wdrożenia dotyczą aplikacji w sektorze elektrycznym i elektronicznym (37%) oraz w spawaniu (21%). Motoryzacja znajduje się na czwartym miejscu – sektor ten jest odbiorcą około 16% wszystkich robotów.