Kalendarium targów i konferencji branżowych - wiosna 2024

| Gospodarka Aktualności

Wracając do zwyczajów, jakie panowały w naszym miesięczniku w czasach nieco bardziej przewidywalnych, publikujemy krótkie wprowadzenie do wiosenno-letniego sezonu targowego i konferencyjnego w Polsce oraz za granicą, wraz z listą planowanych wydarzeń.

Kalendarium targów i konferencji branżowych - wiosna 2024

Wydaje się, że nawet w odniesieniu do branżowych targów i konferencji rację miał… pewien jasnowidz z Człuchowa, który kilka lat temu zapowiedział, że rok 2019 był ostatnim w miarę normalnym na świecie. Gdy cofnąć się w czasie, okaże się, że poprzedni raz zapowiadaliśmy wiosenny sezon targowy w roku… 2020 i już wtedy był on „skażony” tematem pandemicznym, a wydarzenia branżowe zaczynały padać jedne po drugich. Później świat wpędzał się w kolejne tarapaty i perspektywy są wciąż mocno niejasne, ale postanowiliśmy jednak zaryzykować i wrócić do przerwanej redakcyjnej „tradycji” wiosennych zapowiedzi.

Gdy przyjrzeć się liście planowanych imprez targowych czy konferencji związanych z automatyką i robotyką oraz jej przemysłowymi obrzeżami można odnieść wrażenie, że przynajmniej fragment rzeczywistości wrócił z grubsza na swe dawne tory. Wiadomo, że nie wszystkie imprezy przetrwały zawirowania ostatnich lat. Przykładem na krajowym podwórku cały zestaw wydarzeń na terenie nieodżałowanego EXPO Silesia, które zniknęły wraz z rozbiórką sosnowieckiej infrastruktury wystawienniczej, a także w jakiejś mierze legendarny Automaticon, który niby tylko rozrzedził swoją obecność do cyklu dwuletniego, ale po edycji ubiegłorocznej można mieć uzasadnione wątpliwości, czy pacjent przeżyje.

Wiele wydarzeń trzyma się jednak dzielnie, a niektóre nawet obrały kurs na rozwój (np. targi Warsaw Industry Automatica, o których piszemy oddzielnie). Cóż, w kryzysowych czasach jedni idą na dno, a drudzy traktują trudności jako trampolinę i próbują skakać po swoje. Wydaje się za to, że straciły na impecie rozmaite nowe inicjatywy, dotyczące zwłaszcza konferencji, które kiedyś pojawiały się niemal jak grzyby po deszczu i rzucały się w oczy właściwie w każdym branżowym sezonie. Być może głównym powodem jest nasze oswojenie się z bardzo nośnym do niedawna tematem Przemysłu 4.0, którego blask medialny wyraźnie przygasł i nie wystarczy już wrzucić go do tematu wydarzenia, by zelektryzował pół środowiska. Zapewne chodzi też o wspominany element niepewności, jaki wdarł się w normalne wcześniej funkcjonowanie firm i branż. Niewykluczone wreszcie, że ma to też związek z widocznym od jakiegoś czasu zjawiskiem ograniczania polskiej produkcji przez niektóre duże zagraniczne firmy, co może wprawdzie być zjawiskiem czysto incydentalnym, ale i wiązać się z bliskością wojny, niedostatkiem kadr pracowniczych czy szybowaniem płacy minimalnej. Wszystko to odbija się na zmniejszonej skłonności do organizowania branżowych konferencji pod nowymi szyldami, które przecież zawsze organizowane są dla ludzi i z jakąś perspektywą, choćby odległego, wpływu na sprzedaż.

Na szczęście dla specjalistów od automatyki i robotyki w kalendarzu wciąż znajdują się propozycje i adresy, które warto odwiedzić – w poszukiwaniu możliwości „dotknięcia” nowości, zdobycia kontrahentów i nawiązania kontaktów. Branżowe wydarzenia nieustannie dostarczają takich możliwości i miejmy nadzieję, że będzie to trwało jak najdłużej.

Targi krajowe

Konferencje krajowe

Wydarzenia zagraniczne

Terminy firmowych seminariów i szkoleń związanych z automatyką przemysłową znajdziecie Państwo w dziale Kalendarium.