Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie przeszła modernizację

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Elektrownia Wodna Gubin - jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce - będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat. Obiekt może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10% energii elektrycznej więcej niż przed remontem - obecna moc to 1,26 MW. Z uwagi na zabytkowy charakter elektrowni modernizację realizowano pod nadzorem konserwatora zabytków.

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie przeszła modernizację

Elektrownia w Gubinie została wybudowana w 1905 roku na stopniu piętrzącym wody Nysy Łużyckiej, dzielącej obecnie Gubin na część polską i niemiecką. Jedna z trzech wymienionych turbin pochodzi z 1925 roku. Zdemontowany wirnik turbiny z transformatorem i aparatem kierowniczym został wyeksponowany przed budynkiem elektrowni. To w Polsce najstarsza do niedawna funkcjonująca turbina Kaplana.

- Dzięki wymianie hydrozespołów wraz z ich zapleczem technologicznym daliśmy drugie życie zabytkowej elektrowni wodnej w Gubinie, która posłuży jeszcze mieszkańcom miasta i okolic przez wiele lat. Po raz ostatni przechodziła ona modernizację prawie 50 lat temu. Teraz zwiększyliśmy jej wydajność do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii jest w stanie zasilić około 2000 gospodarstw domowych - powiedział Mariusz Dudziuk, dyrektor Biura Eksploatacji Elektrowni Wodnych Przepływowych w spółce PGE Energia Odnawialna.

Elektrownia Wodna Gubin należy do spółki PGE Energia Odnawialna z Polskiej Grupy Energetycznej, która zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.

źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.