Enercomtel partnerem Copa-Data

| Gospodarka Aktualności

W 2024 roku firma ENERCOMTEL została Bronze Partnerem programu COPA-DATA Partner Community, ale początki współpracy sięgają roku 2022, kiedy to powstawał pierwszy wspólny projekt – stacja Głównego Punktu Odbioru Energii o mocy 25 MW i napięciu 110 kV. Bezobsługowa stacja GPO zlokalizowana w województwie opolskim odbiera energię z farmy fotowoltaicznej i wprowadza ją do systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej.

Enercomtel partnerem Copa-Data

- Poszukując sprawdzonego rozwiązania, nawiązaliśmy współpracę z Copa-Data Polska. Dzięki zaangażowaniu obydwu stron, zarówno na płaszczyźnie handlowej jak i technicznej, inżynierom Enercomtelu udało się bardzo szybko w pełni wdrożyć platformę zenon. Na ten moment zenon Energy Edition został zintegrowany w systemie SCADA ICPS produkcji Enercomtel, a produkt jako całość, stał się jednym z najbardziej poszukiwanych i pożądanych rozwiązań w nowoczesnych systemach dla energetyki oraz kolejnictwa - mówi Piotr Swornowski, członek zarządu w firmy Enercomtel.

Enercomtel jest cenionym dostawcą rozwiązań teleinformatycznych oraz systemów SCADA dla branży energetycznej oraz telekomunikacyjnej w sektorze Mission-Critical. Specjalizuje się w inwestycjach sektora energetyki zawodowej, elektroenergetyki przemysłowej oraz odnawialnych źródeł energii. Podczas 10 lat działalności na rynku firma zrealizowała ponad 600 projektów z zakresu telekomunikacji, SCADA, sektora Mission-Critical, IoT, dostaw łącz oraz systemów bezpieczeństwa.

Firma Enercomtel oferuje usługi z zakresu projektowania, budowy, modernizacji i eksploatacji systemów telekomunikacji oraz SCADA stacji elektroenergetycznych, abonenckich, sieci telekomunikacyjnych i systemów informatycznych dla sektora elektroenergetycznego. Realizuje projekty stacji elektroenergetycznych na terenie całej Polski. Jednym z najnowszych projektów jest pełna integracja w systemie SCADA ICPS farmy wiatrowej o mocy 150 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą, podłączoną do sieci Tauron Dystrybucja oddział Opole na napięciu 110 kV. Projekt jest w ostatecznej fazie testów odbiorczych i od kilku miesięcy generuje czystą energię dla kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw domowych w Polsce.

zenon jako niezawodny partner

Autorskie rozwiązania firmy Enercomtel od lat stanowią podstawę rozwiązań w systemach telekomunikacyjnych oraz SCADA. Doświadczenie w budowie i modernizacji systemów elektroenergetycznych oraz teletransmisyjnych na obiektach energetyki przemysłowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Zakładów Energetycznych i Farm Wiatrowych zaowocowało stworzeniem dziesiątek projektów zarządzanych przez oprogramowanie zenon.

- Copa-Data od początku stawia na partnerską współpracę z innowacyjnymi firmami z branży energetycznej, dlatego naturalnym wyborem było zaproszenie firmy Enercomtel do programu partnerskiego Copa-Data Partner Community. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty i wyzwania - mówi Tomasz Papaj, prokurent Copa-Data Polska.

- Na naszej wspólnej drodze rozwoju w fazie rozruchu są projekty o mocy przekraczającej 400 MW na napięciu 400 kV, pracujące bezpośrednio na sieć KSE, oraz pierwsze w Polsce projekty hybrydowe, w których istniejące od parunastu lat farmy wiatrowe uzupełniane są instalacjami wielkoskalowymi PV, pracującymi w układach Cable Pooling. Mając tak skomplikowane projekty można czasem zapomnieć o codziennych realizacjach w układach wyprowadzenia mocy z bloków BGP czy stacjach WN OSD, które powoli stają się codziennością - komentuje Piotr Swornowski, członek zarządu w Enercomtela.

- Współpraca podjęta między Copa-Data oraz Enercomtel jest niewątpliwe sukcesem z bardzo dużym potencjałem. Jestem pewien, że wspólnie będziemy rozwijać ten potencjał, a o efektach tej współpracy będziemy państwa informowali - dodaje Piotr Swornowski.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Papaj - prokurent Copa-Data Polska i Piotr Swornowski - członek zarządu firmy Enercomtel.

źródło: Copa-Data