Druk 3D w przemyśle lotniczym i kosmicznym

Według Fortune Business Insights wartość globalnego rynku druku 3D na potrzeby lotnictwa i branży kosmicznej zwiększy się z 3,5 mld dolarów w 2024 roku do 14,5 mld dolarów w 2032, co oznaczać będzie znaczący średni wzrost co roku o 20%.

Posłuchaj
00:00

Napędzać go będzie rosnące zapotrzebowanie na komponenty wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa i w efekcie koszty operacyjne, oraz na części o złożonych kształtach, trudne do wykonania technikami tradycyjnymi. Czynnikiem sprzyjającym będzie też postęp w technikach i materiałach do druku 3D.

Ważną zaletą tej metody jest możliwość produkcji części zamiennych na żądanie. Dzięki temu nie ma potrzeby ich wcześniejszego zamawiania. To pozwala ograniczyć wydatki, również te związane z magazynowaniem zapasów. Z drugiej strony, skonfigurowanie systemu druku addytywnego i przygotowanie modeli 3D drukowanych części wymaga zaawansowanych umiejętności i wiąże się z kosztami. Ponadto części wykonane w ten sposób zazwyczaj wymagają obróbki wykończeniowej (szlifowanie, polerowanie, malowanie), co również oznacza wydatki. Nadzieje na ich ograniczenie pokłada się w sztucznej inteligencji. Przede wszystkim oprogramowanie CAD oparte na AI ułatwi generowanie modeli 3D. Oprócz tego umożliwi automatyzację konfiguracji drukarek i regulacji ich ustawień w oparciu o zbierane w czasie rzeczywistym dane o jakości druku.

Największy udział w tytułowym rynku mają metale, chociaż spodziewany jest znaczący wzrost znaczenia kompozytów. Pod względem techniki druku dominuje FDM, a za nim SLS. Do tej pory najczęściej drukowane były podzespoły silników lotniczych. W przyszłości natomiast wykonywanych w ten sposób będzie coraz więcej komponentów do sprzętów kosmicznych.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Zasilanie, aparatura nn
Enea buduje magazyn energii
Roboty
Materiały eksploatacyjne do spawania
Roboty
Współpraca ludzi i robotów - czy to dobry kierunek?
Aktualności
Sprzęt do prac leśnych
Pomiary
Nowy prezes Mitutoyo Europe i nowy plan rozwoju

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów