Poniedziałek, 04 kwietnia 2011

Automaticon 2011 - sprawdź co się dzieje

Rozpoczynające się dzisiaj w warszawskim Expo XXI targi Automaticon, to główna krajowa impreza wystawiennicza branż automatyki przemysłowej, robotyki, pomiarów i elektroniki. Swoje oferty prezentuje na niej blisko 300 wystawców i do piątku wszyscy najważniejsi specjaliści i osoby związane zawodowo z automatyką i przemysłem są na Automaticonie.

Automaticon 2011 - sprawdź co się dzieje

Tegoroczne targi zapowiadają się jako impreza wolna od niepewności biznesowej i kryzysowych ograniczeń. Otwarty charakter targów sprzyja kontaktom specjalistów poszukujących nowych rozwiązań technicznych, a dzięki nowej hali jest też sporo nowych firm z ciekawymi produktami i usługami. Nierzadko są to przedsiębiorstwa z branży elektronicznej. Pierwszy dzień targów to konferencja prasowa o godzinie 11, a w godzinach popołudniowych czeka nas rozdanie złotych medali targowych. O wydarzeniach tych będziemy informować w naszym serwisie na bieżąco.

Rozpoczyna się siedemnasta edycja Automaticonu. Plan na dzisiaj - dojechać bez zbytnich korków na Prądzyńskiego i zobaczyć, kto wystawia się w tym roku na targach. Pierwszy dzień imprezy to czas przeznaczony również dla uczniów i studentów, których spodziewać się można tradycyjnie w dużej obfitości. Dla chętnych możliwa jest wizyta na konferencji prasowej organizowanej przez PIAP (godzina 11, sale seminaryjna na piętrze) oraz rozdaniu Złotych Medali (około godziny 16, również sala na piętrze).

Czwartek, 7 kwietnia | 3 dzień targów

Gwarno i duszno

Zaczynamy trzeci dzień targów. Rano jest spokojnie, ale już po godzinie 10 sytuacja jest analogiczna do środowej - jest wielu gości targowych, a atmosfera z godziny na godzinę robi się coraz bardziej gorąca. Wśród odwiedzających jest też wielu profesjonalistów, aczkolwiek, ku zdziwieniu wystawców, we czwartek przez hale Expo XXI ponownie przewijają się tłumy uczniów.

Elektronika na targach

Od kilku lat Automaticon jest otwarty na firmy elektroniczne i tematyka ta jest na trwałe wpisana w profil tej imprezy. Firm o takim profilu na targach jest spora grupa, jednak tylko część z wystawców można zaliczyć do stałych. Liczba tych, którzy pojawili się na Automaticonie tylko na chwilę, na rok lub dwa, też jest spora, co niestety zmusza do zastanowienia się nad jakością dopasowania tej imprezy do potrzeb firm elektronicznych.

Odpytywani specjaliści i osoby decydujące o wystawianiu się na targach nie pozostawiają specjalnych złudzeń - twierdzą, że wystawiają się, bo nie ma innej lepszej imprezy w Polsce. Takie opinie padają szczególnie ze strony dystrybutorów maszyn do montażu elementów elektronicznych oraz sprzętu technologicznego do produkcji. W przypadku dystrybutorów podzespołów opinie nie są już tak ostro zarysowane, co może być wynikiem tego, że wielu dystrybutorów komponentów sprzedaje też te związane z automatyką.

Firmy elektroniczne na Automaticonie nie zostały też zgrupowane w jednym miejscu i są rozproszone po wszystkich halach. Jednym to przeszkadza, inni się z tego cieszą. Na szczęście ci, którzy znajdują się w nowej hali, nie mają w tym roku powodów do narzekania na frekwencję. Wydaje się, że skoro już po raz drugi około 1/3 powierzchni hali 4 pozostaje wolna, warto pomyśleć o tym, aby zagospodarować ją na urządzenie szeregu małych stoisk, takich ekonomicznych boksów, w których mogłyby się prezentować małe innowacyjne firmy elektroniczne. Niektórzy wystawcy sygnalizują, że zmienia się też struktura gości - jest ich może chwilami mniej, ale są to konkretni i szukający partnerów, produktów i kontaktów specjaliści.

Stoiska firm Renex i Contrans TI

Firmy - dobry biznes, ale perspektywy niepewne

Odwiedzając kilka firm - głównie dostawców komponentów i urządzeń do maszyn - usłyszeć można było pozytywne informacje o sytuacji rynku, w szczególności o zeszłym roku i pierwszym kwartale 2011. Jest dobrze, a niektóre firmy odnotowują rekordowe wzrosty sprzedaży. Z drugiej strony istnieje jednak w branży pewna niepewność co do trwałości odbicia się rynku po kryzysie i tego, jak wyglądała będzie druga połowa bieżącego roku.

W temacie hostess - część 2

Bazując na wieloletniej obecności na targach stwierdzamy, że na imprezie brakuje konkursu na najładniejsze na targach hostessy. Oczywiście liczyłyby się głosy odwiedzających imprezę, natomiast wygrywające dziewczyny mogłyby otrzymać nagrody - przykładowo takie ufundowane przez organizatorów targów.

Seminaria standardowe i niestandardowe

Dla wielu firm, w tym elektronicznych, strzałem w dziesiątkę okazały się seminaria. Mimo że wystawcy bardzo bali się o frekwencję na tych spotkaniach i czuli niepokój przez mówieniem do pustej sali, w praktyce w przypadku WG Electronics i Contrans TI przyszło ponad 30 osób i trzeba było organizować dodatkowe krzesła.

Podobnie było w przypadku niektórych seminariów firmy VIX Automation (na zdjęciach 1 i 2). Część firm postawiła na organizowanie spotkań z klientami na własnych stoiskach - przykładowo Atest-Gaz co godzinę organizował pokaz dotyczący uwolnienia gazu niebezpiecznego z instalacji przemysłowej i pracy systemu detekcji (na trzecim ze zdjęć).

Producenci kabli na targach

Na Automaticonie trwałe miejsce znaleźli nie tylko dostawcy złączy przemysłowych, ale też kabli. Przykładami są Lapp Kabel i Helukabel - firmy te oferują szeroką gamę produktów, w tym okablowania strukturalnego, ale też wyrobów i rozwiązań dla przemysłu oraz sektora maszynowego.

Ponownie w hali nr 4

Przez ostatnie dni regularnie odwiedzaliśmy nową halę targową, czego powodem była chęć naocznego przekonania się jak wygląda kwestia frekwencji odwiedzających w tym obiekcie. Osób jest zdecydowanie mniej niż w starych halach, ale ogólnie jest lepiej niż rok temu. Również wystawcy nie narzekają - ich zdaniem klienci ich odwiedzają, natomiast nie ma tłumów, jest czym oddychać, a pot nie spływa po czołach.

WObit, wnioskując z rozmów z jego przedstawicielami, był po trzech dniach zadowolony z ponownej obecności w nowej hali

Komunikacja radiowa w przemyśle

Bardzo ciekawe produkty do komunikacji radiowej w przemyśle zaprezentował w tym roku Phoenix Contact. Firma oferuje rozwiązania do transmisji na duże odległości (w tym w strefach zagrożonych wybuchem) oraz służące do komunikacji w sieciach WLAN, Bluetooth i podobnych.

Weekend

W piątek, ostatniego dnia targów, mało co zazwyczaj się dzieje, wyjeżdżają osoby decyzyjne, spada również liczba odwiedzających imprezę. My również zakończymy w tym miejscu relację - zapraszamy niedługo do lektury artykułu podsumowującego targi. Jeżeli chodzi o sam Automaticon - większość wystawców oceniła go, przynajmniej wstępnie, pozytywnie. Na targach było dużo gości, oczywiście różnego rodzaju - nie zawsze profesjonalistów, ale jednak, dokonując uśrednienia, impreza udała się.

Zaobserwować można było też pewne zmiany w charakterze samej wystawy - z targów automatyki staje się ona miejscem promocji bardzo różnych urządzeń oraz rozwiązań przemysłowych i są na niej reprezentowane coraz bardziej odległe od siebie branże. Nie jest to trend negatywny, natomiast pozostaje liczyć na to, że rdzeń firm branżowych, które zobaczymy na Automaticonie za rok, pozostanie niezmieniony. W końcu nazwa zobowiązuje.

"Weekendowa" ekspozycja na stoisku firmy ifm electronic

Środa, 6 kwietnia | 2 dzień targów

Duży ruch

Drugi dzień targów zaowocował doskonałą frekwencją. Gości jest dużo, a w halach pierwszej i drugiej czasem jest wręcz trudno przejść. W hali czwartej jest luźniej, ale i tak lepiej jak w zeszłym roku. W godzinach 10 do 14 liczba odwiedzających jest momentami ekstremalna. Rozmawiając popołudniu z wystawcami okazuje się, że był to dobry dzień, choć niektórzy mają mieszane wrażenia co do "jakości" odwiedzających, twierdząc, że chcieliby na targach widzieć więcej profesjonalistów - osób zawodowo związanych z branżą.

Seminaria na plus

Środa to dzień, kiedy zaczęły się sesje seminaryjne. Typowa frekwencja na seminariach (odwiedziliśmy m.in. te organizowane przez Zamel, Lovato, Phoenix Contact oraz Honeywell) to 15-30 osób. Oczywiście są też spotkania, w których oprócz prowadzącego bierze udział trzech studentów i ich wykładowca, lecz są to raczej wyjątki.

Co słychać w Hanowerze?

Dzisiaj na targach pojawiły się też osoby, które wczoraj wybrały się na odbywające sie w tym samym czasie targi w Hanowerze. W ich opinii atmosfera na Automaticonie jest bardzo dobra, a gości u nas jest więcej niż na równoległej imprezie w Niemczech. Jeśli chodzi o asortyment prezentowanych produktów, to Automaticon jest raczej miejscem do promocji mniejszych rzeczy: komponentów, modułów osprzętu, natomiast w Hanowerze bardziej widać duże instalacje i maszyny.

Porozumienie ponad podziałami

Zupełnie normalną i ludzką sprawą jest podglądanie innych. Dotyczy to też sfery biznesowej - korzystając z okazji warto jest odwiedzić konkurencję, szczególnie że bardzo często daje to możliwość zupełnie normalnej wymiany poglądów, a wręcz nawiązania przyjacielskich kontaktów. Branża jest wbrew pozorom niewielka, co widać odwiedzając różne stoiska targowe. Na zdjęciu przedstawiciele firm ESA, B&R oraz Saia-Burgess.

Medale targowe prezentuj!

Dzisiaj na stoiskach znaleźć można medale targowe, które przyznane zostały wczoraj późniejszym popołudniem. Otrzymali je wystawcy za zgłoszone do konkursu i wybrane produkty. Sześć nagród targowych dostały firmy: Alter, B&R Automatyka Przemysłowa, Endress+Hauser, Kuka Roboter, Phoenix Contact, Poltraf. Na zdjęciu medal przyznany firmie Kuka.

Farnell - "Czy to zasługa naszego wysokiego stoiska?"

To pytanie zadawali sobie przedstawiciele firmy Farnell, dystrybutora katalogowego elektroniki, który po raz kolejny obecny jest z wielokolorowym, dużym stoiskiem na targach. Powód był prozaiczny - na stoisku przewijały się autentyczne tłumy gości - frekwencja zaskoczyła nawet samych wystawców. W ciągu dnia organizowane były też cieszące się powodzeniem pokazy oprogramowania Eagle firmy CadSoft.

Czy na Automaticonie warto promować roboty?

Odpowiedź wydawałaby się oczywista - tak, co potwierdza obecność na targach wielu producentów i dystrybutorów tych maszyn. Rozmawiając u kilku większych dostawców okazało się jednak, że medal ten ma dwie strony. Na targach pojawiają się przedstawiciele producentów OEM, firm projektujących i wytwarzających instalacje technologiczne - mogą być oni zainteresowani robotami, często też chcą pozyskać informacje związane z możliwością stosowania tych maszyn i dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Z drugiej jednak strony, bazując na opiniach firm działających w branży, odzew ze strony klientów końcowych, pochodzących z konkretnych sektorów rynku jest bardzo mały. Zdecydowanie więcej kontaktów z takimi osobami nawiązać można wystawiając się przykładowo na targach poświęconych spawalnictwu, branży spożywczej i innym.

W hali 4 spokojniej, ale też efektywnie

Okazjonalne wyjście do hali 4 pozwala powdychać trochę świeżego powietrza - w tym obiekcie jest po prostu luźniej, nie ma tłumów przewijających się w pozostałych halach. Jak można jednak wywnioskować z rozmów z obecnymi tam wystawcami obecnymi - są oni zadowoleni z biznesu. W nowej hali tradycyjnie prezentował się WObit, w obiekcie znalazły się też nowe firmy na targach - m.in. Kuka oraz Advantech.

Wtorek, 5 kwietnia | 1 dzień targów

Obejrzyj fotorelacje z pierwszego dnia targów

9.00-11.00 Senny poranek

Na targach dzieje się niewiele, frekwencja odwiedzających jest mała, a wystawcy wykorzystują ten moment na ostatnie poprawki na stoiskach. Spotkać można niejednego dyrektora ze śrubokrętem w ręku. Po godzinie 10 przybywa odwiedzających - ten stan potrwa do popołudnia.

Największe firmy obecne

Na Automaticonie 2011 nie zabrakło dużych wystawców, takich jak Siemens czy E+H; pojawiło się też wiele nowych, mniejszych firm. Niektórzy wystawcy komentują dosyć kłopotliwe dla nich zagęszczenie imprez targowych - wielu z nich obecnych było na targach Amper, niektórzy muszą dzielić swój czas między Automaticon i Hannover Messe.

11.00 Konferencja prasowa

Konferencja prasowa Zarządu Targów to głównie informacje statystyczne. Zgodnie z podanymi informacjami, wystawców jest mniej więcej tyle samo jak w zeszłym roku, co zarząd targów odczytuje pozytywnie i nazywa sytuacją stabilną. Powierzchnia wystawiennicza Automaticonu wzrosła minimalnie, ale nadal jedna trzecia nowej hali jest wolna. Zmiany te są zatem kosmetyczne.

W porównaniu z rokiem ubiegłym od strony ul. Prądzyńskiego otwarte zostało dodatkowe wejście do hali, a łącznik zyskał przeszklony charakter i jest o wiele lepiej widoczny. Dzięki temu frekwencja w nowej hali powinna się poprawić, bo niestety w ubiegłym roku wiele gości miało kłopot z trafieniem do niej.

Największą nowością jest wstępne uruchomienie rejestracji gości, które zdaniem dyrektora Jacka Frontczaka było długo oczekiwaną zmianą podejścia. Na razie rejestracja odwiedzających targi jest dobrowolna, ale z czasem ma się przerodzić w obowiązkowy standard. Krok ten z pewnością cieszy, bo każdy wystawca chciałby mieć dostęp do bazy danych gości, niemniej trudno jest oczekiwać, że bez narzuconego obowiązku podawania danych w zamian za bezpłatne wejście, pojawiły się kolejki chętnych przed recepcją.

Dostawcy IPC na targach

Przechadzając się po alejkach targowych spotkać można wielu dostawców komputerów przemysłowych i systemów embedded. Firmy te wpisały się na stałe w Automaticon - w Warszawie znajdziemy produkty wielu firm tajwańskich (Advantech, Axiomtek i innych) oraz dostawców europejskich (Beckhoff, B&R, Siemens). Co ciekawe - w tym roku po raz pierwszy na targach bezpośrednio wystawia się Advantech.

Początek dnia na stoiskach firm JM elektronik, Elmark Automatyka, CSI

Festo prezentuje rozwiązania bioniczne

Lekka robotyka, manipulatory bioniczne (wzorowane na naturze - np. ruchu zwierząt) - to wszystko zobaczyć można na stoisku firmy Festo. Kto jeszcze nie odwiedzał firmy, powinien zrobić to jak najprędzej.

RS Components - mocne wejście na rynek

Ten znany dystrybutor podzespołów elektronicznych i komponentów dla elektroniki i automatyki od kilku miesięcy ma w Polsce swoje biuro i aktywnie rozwija działalność. Stoisko RS-a zlokalizowane jest w hali czwartej, a odwiedzający mogą liczyć na kilkunastoprocentową zniżkę na pierwsze zakupy. Do RS-a warto też wybrać się po gruby katalog, który ucieszy każdego pracownika działu zaopatrzenia.

Robert Dudzik (po lewej) i Frank Behrens z RS Components

Automaticon to męska sprawa

Niejeden odwiedzający targi obejrzał się za hostessami na stoiskach różnych firm. Na Automaticonie były już różne ich przebrania, roznoszenie cukierków, był nawet body-painting (w tym zakresie wyrazy uznania należą się przedstawicielom firmy Zamel). W 2011 roku sytuacja z pięknymi dziewczynami zdecydowanie nie jest kryzysowa i, jeśli jest się mężczyzną, to spacerując po targach opłaca się mieć oczy dookoła głowy.

11.00-14.00 Popołudniowe zagęszczenie odwiedzających

Po godzinie 11 na targach zaobserwować można było większy ruch, choć sporą jego część generowali uczniowie. Sytuacja wyglądała jednak znacznie lepiej niż rano, a niektórzy wystawcy mieli pełne ręce roboty. O 14 na targach znowu zrobiło się pusto. Ogólnie, porównując z poprzednimi latami, jest nieco mniej odwiedzających niż zawsze. Zobaczymy, co będzie działo się jutro.

Eltron promuje systemy wizyjne

Wrocławski Eltron to znany na rynku dostawca automatyki, elektroniki i komponentów oraz urządzeń elektrotechnicznych. Jak zawsze firma promuje szereg marek produktów, przy czym szczególną uwagę zwracają komponenty systemów wizyjnych i czytniki kodów (produkty firm takich jak Cognex oraz Datalogic). W tym roku na Automaticonie bezpośrednio obecna jest również Schroff, której produkty od lat oferowane są przez firmy Eltron oraz CSI.


Roboty stałym punktem programu

W tym roku na Automaticonie oglądać można wiele dużych robotów przemysłowych, z szereg w ruchu. Tego typu produkty prezentują m.in. Fanuc Robotics, Comau Robotics, Staübli, PIAP, Astor. Po raz pierwszy na targach wystawia się również Kuka Robotics (firma ma stoisko w nowej hali 4).


16.00 Prąd

Po godzinie 16 na targach robi się na tyle pusto, że niektórzy zamykają stoiska i wychodzą; część udaje się też na rozdanie Złotych Medali targowych. Po godzinie 17 zapowiedź, że prąd jest tylko do 17.30, skutecznie kończy pierwszy dzień targów.

Plan na środę

Przypada wtedy drugi, ale tak naprawdę pierwszy główny dzień targów po dzisiejszym, nieco luźniejszym dniu edukacyjnym. Rozpoczynają się również seminaria targowe (więcej informacji o nich w zakładce targowej).