Czwartek, 05 marca 2015

Automaticon 2015. Przewodnik targowy

Automaticon to jedno z najważniejszych miejsc spotkań naszej branży. Co roku gromadzi on czołowych dostawców automatyki, którzy podczas czterech dni targowych spotykają się z producentami maszyn, integratorami systemów i inżynierami reprezentującymi lokalne firmy produkcyjne. W Centrum Expo XXI obecne są także firmy elektroniczne, które szukają miejsca do specjalistycznej promocji. Co zmienia się na targach i jakie nowości zobaczymy w tym roku? Jakie są trendy w tej branży oraz co o wystawie mówią jej uczestnicy? Zapraszamy do lektury przewodnika targowego oraz przyjrzenia się ofercie wystawców, którą prezentujemy w dodatku "APA na targi".

Automaticon 2015. Przewodnik targowy

Ostatnie lata przyniosły stabilizację, jeżeli chodzi o branżowe imprezy targowe i liczbę ich uczestników. Tak było w szczególności w przypadku targów będących największymi wystawami w branży przemysłowej i energetycznej. Jeżeli chodzi o Automaticon, to od czasu oddania do użytku czwartej hali w Centrum Expo XXI - a było to już sześć lat temu - liczba firm promujących się na targach jest "superstabilna".

W ostatnich pięciu latach mogliśmy odwiedzać stoiska 315-320 wystawców - i nie inaczej będzie tym razem. Zaprezentowany zostanie szeroki pakiet produktów i rozwiązań - od urządzeń automatyki i sterowania, poprzez rozwiązania komunikacyjne, oprogramowanie i roboty przemysłowe do komponentów elektronicznych i maszyn do produkcji. Spora grupa firm tradycyjnie promowała będzie napędy i silniki elektryczne oraz serwonapędy.

Czwartek, 19 marca | Trzeci dzień targów

Frekwencja w kratkę

We czwartek od godziny 10-11 do około 13-14 było całkiem nieźle - w każdym razie w dwóch "starych" halach obiektu Centrum Expo XXI. Momentami było wręcz bardzo tłoczno, co przypominało sytuację z poprzedniego roku (i takie również wybraliśmy zdjęcia). Z drugiej strony popołudniu zrobiło się o wiele luźniej i trudno przez to wystawić jednoznaczną ocenę. Również wystawcy byli zróżnicowani w komentarzach - niektórzy twierdzili, że kontaktów mieli nawet o 40% mniej niż rok wcześniej, niektórzy że równie wiele jak w 2014, a jeszcze inni, że było ich wprawdzie mniej, ale za to były one bardziej konkretne. I jak mamy to teraz podsumować?

Mean Well – premiera zasilaczy

Drugiego dnia imprezy w salach na piętrze rozpoczęły się seminaria. Zainteresowanie nimi było różne, a typowa liczba uczestników wynosiła kilka-, kilkanaście osób, czyli jak w latach poprzednich. My również byliśmy na jednym z nich - organizowanym przez Elmark Automatyka, na którym miała miejsce światowa premiera nowej serii zasilaczy firmy Mean Well, którymi są urządzenia z serii LRS. Seminarium prowadził Coleman Liu, dyrektor generalny Mean Well Europe (na zdjęciu w środku).

WObit z nowymi robotami

Na stoisku firmy WObit prezentowany jest nowy robot bazujący na przekładniach cykloidalnych, które zapewniają mu bardzo wysoką precyzję i szybkość działania. Urządzenie jest lekkie, zbudowane z profili aluminiowych, a do tego bardzo konkurencyjne cenowo - sprawdzi się w wielu dziedzinach produkcji, w szczególności w przemyśle spożywczym. Firma przedstawia także robota przeznaczonego do stosowania w montażu elektroniki - dokładniej służącego do automatyzacji procesu lutowania elementów przewlekanych. Na zdjęciach omawiane urządzenia oraz Przemysław Degórski, dyrektor rozwoju, produkcji i sprzedaży w ?rmie WObit.

Omron Tour

Zwiedzamy stoisko firmy Omron! Zintegrowana platforma automatyzacji Sysmac, nowości z zakresie sensoryki - m.in. czujniki do wykrywania obiektów transparentnych oraz nowe sterowniki bezpieczeństwa z możliwością transmisji danych w sieciach Ethernet/IP - to tylko niektóre z produktów przedstawianych na Automaticonie przez japońskiego producenta.

W drodze do Przemysłu 4.0

Na stoiskach czterech wystawców znajdują się plakaty zapowiadające kolejną edycję konferencji "Fabryka Przyszłości 4.0". To nowa informacja, gdyż jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy druga konferencja (pisaliśmy o niej w magazynie APA jesienią) dojdzie do skutku. Uczestnikom się jednak spodobało, chcą przyjechać do Wrocławia ponownie i będzie taka możliwość - 21. października.

Hol lepszy niż czwarta hala

Wystawcy w holu są w większości zdecydowanej zadowoleni z lokalizacji, bo ciągle się na nich wpada. Potwierdził to m.in. widoczny na zdjęciu przedstawiciel EAE Elektronik. Jest to dosyć w sprzeczności z halą 4., gdzie było dosyć pustawo - może nie na każdym ze stoisk, ale dysproporcja była znacząca. Zdesperowany pracownik francuskiego producenta przemysłowych systemów bezpieczeństwa zaprosił na stoisko nawet ochroniarzy, myśląc że nareszcie pojawili się klienci...

Empty spaces - what are we living for?

Jeszcze raz temat hali 4 - czy tę przestrzeń nie można było jakoś zagospodarować? Fotele, stoły, barek, darmowe Wi-Fi i możliwość spokojnej rozmowy... Powiało Zachodem...

W piątek koniec targów

Automaticon to impreza jak na nasze warunki duża, a do tego różnorodna pod względem profilu wystawiających się firm. Stąd też trudno jest podsumować ją jednym zdaniem. Każdy z odwiedzających targi gości, jak też wystawców, będzie miał własną opinię dotyczącą tegorocznego Automaticonu, jego klimatu czy organizacji. Naszym zdaniem było jak zwykle ciekawie, choć też męcząco ze względu konieczność spędzenia kilku długich dni w Centrum Expo XXI. Może za rok lepiej zrobić targi trwające trzy dni? To nie tylko nasza sugestia, ale też wielu innych wystawców.

Kończymy tegoroczny cykl sprawozdań targowych i zapraszamy do lektury relacji z wystawy w magazynach APA "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" oraz Elektronik.