XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Aktualne Problemy w Elektroenergetyce APE'13"
- | KonferencjaCelem konferencji jest prezentacja aktualnych problemów elektroenergetyki oraz kreowanie jej perspektyw rozwojowych. Prezentowane i dyskutowane będą zagadnienia techniczne, bezpieczeństwa elektroenergetycznego, zmian struktur oraz ich integracja z systemem elektroenergetycznym.
Konferencję organizuje Katedra Elektroenergetyki - Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Organizatorzy konferencji przewidują następujący zakres tematyczny:
- Doświadczenia współpracy KSE w ramach ENTSO-E. Powiązania liniami prądu stałego.
- Bezpieczeństwo elektroenergetyczne w horyzontach czasowych od sekundowych do wieloletnich. Stan obecny i środki poprawy - inwestycje, algorytmy sterowania, automatyka, prognozowanie rozwoju SEE.
- Awarie systemowe. Możliwości ich powstania w systemach ENTSO-E i w KSE. Podział na podsystemy, wyspy; ich obrona i odbudowa.
- Aspekty techniczne wprowadzania nowych technologii do SEE. Technologie "smart grid" w systemach elektroenergetycznych.
- Przyszłość elektrowni jądrowych i nowych technologii wytwarzania w Polsce. Problemy polityczne, społeczne, psychologiczne, ekonomiczne, techniczne i związane z bezpieczeństwem.
- Źródła generacji rozproszonej i odnawialnej oraz ich wpływ na SEE. Elektrownie wiatrowe w SEE. Problemy techniczne, ekonomiczne, prawne. Oddziaływanie generacji rozproszonej na SEE. Mikroźródła i mikrosieci.
- Ustalone i nieustalone stany pracy SEE. Stabilność, różne jej formy i środki ich poprawy. Jakość energii elektrycznej.
- Sterowanie pracą SEE i jego elementów. Środki techniczne poprawiające sterowalność systemu, w tym oparte na elementach energoelektronicznych.
- Nowe rozwiązania techniczne i doświadczenia z eksploatacji układów automatyki, sterowania, pomiarów i monitorowania. Przesył informacji w SEE. Układy WAMS/WACS w systemie.
- Funkcjonowanie rynków energii elektrycznej i usług systemowych w różnych uwarunkowaniach technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych. Rynek energii a bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego. Techniczna adekwatność i optymalizacja usług systemowych.
- Wpływ struktury własnościowej na pracę i rozwój KSE. Przestrzenne uwarunkowania i potrzeby terytorialne związane z rozwojem systemów infrastruktury energetycznej. Uwarunkowania ekologiczne rozwoju SEE.
- Modele gospodarki niskowęglowej, optymalizacja "energy mix". Segmentacja podsektora wytwórczego elektroenergetyki (wielkoskalowe źródła korporacyjne, zintegrowane zasoby rozproszone, segment prokonsumencki), dynamika i perspektywy. Korytarze infrastrukturalne.