Obowiązki pracodawcy związane z uruchomieniem maszyn w zakładzie - zakup, modernizacja, import maszyn
- | SzkolenieProces inwestycyjny związany z uruchomieniem maszyn w zakładzie pracy nie kończy się na podłączeniu ich do źródeł zasilania, przeprowadzeniu testów i uruchomieniu. Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków, które musi wypełnić zanim odda maszynę do użytku. Niestety pracodawcy nie dysponują jednym aktem prawnym regulującym kwestie ich obowiązków i ewentualnych kar za ich niedopełnienie. Aby dobrze wywiązać się ze swoich obowiązków muszą odnieść się do co najmniej kilku Rozporządzeń i Ustaw.
Wymagania dotyczące kwestii związanych oddaniem do użytku maszyn nowych i starych, bez wyjątku obowiązują wszystkich, którzy wykonują tego typu czynności. Implementowana do prawa polskiego Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE, dotyczy wszystkich maszyn wprowadzonych na rynek europejski, niezależnie od tego, czy są to maszyny nowe, czy też stare, ale znacznie zmodyfikowane. Dyrektywie tej będą też podlegały maszyny importowane na rynek Unii Europejskiej z innych krajów, niezależnie od ich roku produkcji. Dodatkowo, każda maszyna uruchamiana po raz pierwszy podlega też wymaganiom minimalnym o których mowa w Dyrektywie 2009/104/WE. Poza Rozporządzeniami dotyczącymi tych dwóch Dyrektyw pozostają jeszcze m.in. wymagania z Kodeksu Pracy czy Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP dotyczących maszyn.
Zapraszamy na szkolenie "Obowiązki pracodawcy związane z uruchomieniem maszyn w zakładzie – zakup, modernizacja, import maszyn", które odbędzie się w dniach 17-18 marca 2016 w Hotelu Elbrus w Szczyrku.
Zagadnienia poruszane na szkoleniu:
- Zakres odpowiedzialności prawnej użytkownika maszyn
- Zakres stosowania przez pracodawców dyrektyw dotyczących wymagań minimalnych i zasadniczych
- Import maszyn z poza rynku Unii Europejskiej – najczęściej popełniane błędy
- Modernizacja maszyn – kiedy należy przeprowadzić procedurę oceny zgodności i oznakować maszynę znakiem CE?
- Ocena i redukcja ryzyka przy obsłudze i konserwacji maszyn
- Wymagania minimalne dotyczące maszyn i narzędzi
- Kogo dotyczy i na czym polega kontrola wstępna maszyn przed uruchomieniem
Cena netto za uczestnika: 2400 zł
W cenę szkolenia wliczone są: 2 noclegi, całodzienne wyżywienie, serwis kawowy, uroczysta kolacja integracyjna, materiały szkoleniowe, wsparcie telefoniczne przez okres 1 miesiąca po zakończeniu szkolenia.