Efektywna ocena zgodności maszyn i urządzeń z wymaganiami dyrektywy maszynowej 2006/42/WE - oznakowanie CE
- | SzkolenieProducenci maszyn uważają często, że obowiązki wynikające z dyrektywy maszynowej (i oznakowania CE) są trudne do spełnienia i mało przejrzyste. Ta potoczna opinia oraz presja rynku i czasu powoduje, że maszyny powstają często jedynie wg najlepszej wiedzy i umiejętności konstruktorów.
Projektanci (często zobowiązani do pośpiechu) nie zawsze mają czas na dokładne przeanalizowanie wymagań. W efekcie kierownictwo producenta maszyn (np. właściciel, prezes, dyrektor techniczny itp.), podpisując deklarację zgodności WE, bierze na siebie odpowiedzialność za maszynę, której faktyczna zgodność z wymaganiami jest tylko dziełem przypadku.
Z kolei użytkownicy maszyn (głównie podmioty gospodarcze) chcą wiedzieć:
– jakie wymagania maszyna powinna spełniać?
– czy producent spełnił wszystkie wymagania?
– jak wykonać rzetelny odbiór maszyny?
– czy maszynę można dowolnie zmienić bez „utraty” oznaczenia CE
– …
Nasze szkolenie obejmuje m.in. wszystkie powyżej wymienione zagadnienia i pokazuje jak zorganizować działania firmy, aby bez zbędnego wysiłku, możliwie najbardziej efektywnie i rzetelnie spełnić wymagania dyrektywy maszynowej.
Wszystkie te informacje są poparte praktycznymi (ok. 14-to godzinnymi) ćwiczeniami opracowanymi na przykładzie rzeczywistej maszyny. W trakcie ćwiczeń uczestnicy wykonają kolejno wszystkie niezbędne kroki oceny zgodności dla omawianej maszyny.
Jednym z kroków omawianych podczas szkolenia jest analiza zagrożeń i ocena ryzyka. Jest ona w dużym stopniu procesem subiektywnym. Niezmiernie ważnym czynnikiem mającym wpływ na poziom bezpieczeństwa maszyny jest więc świadomość ryzyka, jakie może wiązać się z zastosowaniem niektórych rozwiązań konstrukcyjnych. Z tego powodu zalecane jest wykorzystanie tzw. mądrości zbiorowej, możliwej dzięki zaangażowaniu większej ilości osób do procesu analizy zagrożeń i oceny ryzyka.
Wynikiem powyższego jest częsta konieczność zmiany zasad organizacji pracy, przyjętych w firmach. Dlatego udział w szkoleniu jest ważny nie tylko dla osób bezpośrednio zaangażowanych w ocenę zgodności (konstruktorów mechaników, automatyków itp.) – szczególnie ważny w tym zakresie jest udział w szkoleniu osób zajmujących stanowiska kierownicze. Tylko oni mogą realnie wpłynąć na zmianę odpowiednich procedur.
Dobór listy uczestników kierowanych na to szkolenie powinien również ułatwić opis części 4-tej „CE w wydziałach firmy” (patrz program szczegółowy >>). Na rzetelnie przeprowadzoną ocenę zgodności maszyny mają bowiem wpływ osoby zatrudnione w wielu różnych działach firmy.