Innowacje w logistyce tematem 5. odcinka ITM_talks
| Seminarium | OnlineDynamiczny rozwój branży logistycznej przyczynia się do rosnącego zainteresowania automatyzacją i robotyzacją magazynów. Jak jednak logistycy podchodzą do innowacji? Które procesy intralogistyczne łatwo poddają się automatyzacji? W jaki sposób roboty mogą wesprzeć logistykę? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z Politechniki Poznańskiej, firmy WObit i Łukasiewicz-Instytutu Logistyki i Magazynowania podczas 5. odcinka ITM_talks już 8 czerwca 2021 o godz. 11:00.
Nie słabną pozytywne prognozy dla branży logistycznej. Odnotowany gwałtowny wzrost w sektorze e-commerce wygenerował niespotykane wcześniej zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi logistyczne, w tym zupełnie inaczej rozumiane zarządzanie magazynem czy trudniejszą niż dotychczas obsługę zwrotów. W ostatnim roku rozwinęła się także usługa fulfillment, Polska została ogłoszona najbardziej atrakcyjnym rynkiem magazynowym w Europie i znalazła się na czele krajów z największą liczbą skrytek na paczki. Nie tylko jednak rozwój segmentu e-commerce wpłynął na obecny wygląd branży. Zerwane poprzez pandemię łańcuchy dostaw, problemy z kadrą pracowniczą czy coraz większy nacisk konsumentów na proekologiczne działania sprawiają, że logistycy mają dzisiaj pełne ręce roboty. Czy to zatem dobry czas na inwestycje w innowacyjne rozwiązania? Z najnowszych badań wynika, że jak najbardziej. Aż trzy na cztery organizacje wskazują automatyzację i robotyzację w magazynach, rozwiązania z obszaru big data analytics i autonomiczne wózki AGV jako przyszłość branży, a 60% firm logistycznych planuje duże inwestycje jeszcze w tym roku.
W dyskusji wezmą udział:
- Przemysław Degórski, dyrektor Rozwoju, WObit
- Wiktor Żuchowski, starszy specjalista ds. Rozwoju Logistyki, Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania
- prof. dr hab. inż. Paweł Pawlewski, Wydział Inżynierii Zarządzania, Instytut Logistyki, Politechnika Poznańska
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Walas, adiunkt z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej, Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej.