Wyposażenie elektryczne maszyn – rozdzielnice i sterownice niskiego napięcia

- | Szkolenie | Grudziądz | Hotel Rudnik ul.Miła 2, 86-302 Grudziądz

WEMRiS

Wyposażenie elektryczne maszyn – rozdzielnice i sterownice niskiego napięcia

Dyrektywa maszynowa definiuje maszynę jako: „zespół wyposażony … w mechanizm napędowy inny niż bezpośrednio wykorzystujący siłę mięśni … składający się ze sprzężonych części lub elementów, z których przynajmniej jedna wykonuje ruch …”. W praktyce do napędzania owego mechanizmu lub sterowania nim najczęściej wykorzystuje się energię elektryczną. Dlatego też układy i systemy elektryczne odgrywają w maszynach ważną rolę. Energia elektryczna musi być wprowadzona jak i wykorzystana w maszynie za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń, z uwzględnieniem zasad gwarantujących przede wszystkim bezpieczeństwo, niezawodność oraz optymalizację zużycia energii. W głównej mierze pomocne są w tym właśnie rozdzielnice i sterownice niskiego napięcia.

 

W przypadku realizacji projektów budowy bądź przebudowy maszyn i ciągów technologicznych często występuje problem związany z wykonywaniem poszczególnych części urządzeń, w tym rozdzielnic i szaf sterowniczych, przez różne wyspecjalizowane podmioty. Dyrektywa maszynowa rozwiązuje ten problem za pomocą zdefiniowania maszyny nieukończonej.

 

Jak jednak prawidłowo i zgodnie z prawem przygotować i połączyć rozdzielnice i sterownice z maszynami? Szczególnie te, wykonywane przez oddzielne firmy i dostarczane do głównych wykonawców, jako komponenty większej całości. Nasze szkolenie pozwala odpowiedzieć na to jakże ważne pytanie! Obejmuje ono zarówno:

  • zagadnienia teoretyczne, umożliwiając dogłębne zrozumienie omawianych problemów, jak i
  • konkretne wytyczne dla praktyków, poparte wieloma reprezentatywnymi przykładami.

 

Szkolenie oparliśmy na wymaganiach najnowszych norm z serii EN 60204 (wyposażenie elektryczne maszyn) oraz EN 61439 (rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe). Ich znajomość i umiejętność zastosowania jest bardzo ważna, gdyż obejmują one swoim zakresem zarówno zagadnienia:

  • bezpieczeństwa elektrycznego (niezbędnego do spełnienia dyrektywy maszynowej oraz niskonapięciowej), jak również
  • kompatybilności elektromagnetycznej (wynikającej z dyrektywy EMC).

 

 

Czy nasze szkolenie jest przydatne dla osób nie będących elektrykami, a w szczególności osób zarządzających projektami?

 

Wbrew pozorom istnieją silne związki, pomiędzy częścią nieelektryczną maszyn i ciągów technologicznych, a ich zasilaniem i sterowaniem. W części nieelektrycznej występuje wiele elementów niezbędnych do prawidłowego działania układów elektrycznych, elektronicznych i programowalnych. Natomiast wykonawca szaf elektrycznych musi liczyć się z ich funkcjami, które służą do sterowania częścią mechaniczną, nie mówiąc już o pneumatyce, czy hydraulice siłowej, których powiązanie ze sterowaniem i zasilaniem elektrycznym jest oczywiste. Maszyna stanowi spójną całość zarówno w kwestiach prostych (jak np. połączenia wyrównawcze) jak i skomplikowanych (np. sterowanie numeryczne). Realizując projekty musimy się liczyć z sytuacją, w której poszczególni specjaliści będą musieli opracowywać i realizować w ramach swoich obszarów działania podsystemy i elementy związane z innymi obszarami całego systemu. Powiązanie tych, z zasady interdyscyplinarnych zagadnień oraz pracy specjalistów z różnych dziedzin - wymaga sprawnego zarządzania. Trzeba o tym pamiętać, aby nasze projekty były prawidłowe i optymalne pod każdym względem, a projektowana całość po prostu działała dobrze i bez zastrzeżeń spełniała wymagania prawa.