Strefa magazynu

APA - Automatyka Podzespoły Aplikacje

Wydanie: Maj 2011

Inspekcja termowizyjna i wibrodiagnostyka w utrzymaniu ruchu zakładów przemysłowych – to główny temat majowego wydania magazynu APA. Te dwie popularne metody badania stanu technicznego maszyn w przemyśle ułatwiają przewidywanie awarii oraz wykrywanie ich przyczyn w sytuacjach, gdy do nich dochodzi. W pierwszej, kwietniowej części artykułu przedstawiliśmy przykłady problemów w funkcjonowaniu różnych urządzeń, które wykryć można wykorzystując inspekcję termowizyjną. Tematem majowego numeru są pomiary drgań, które są c również oraz chętniej wykorzystywaną przez służby utrzymania ruchu metodą pomiarową.

W majowym wydaniu APA warto też zwrócić uwagę na raport techniczno-rynkowy, który poświęcony jest oprogramowaniu przemysłowemu. Jest ono jednym z kluczowych elementów układów sterowania pracą linii przemysłowych, maszyn produkcyjnych oraz stanowi integralną część systemów nadzoru pracy różnych instalacji w przemyśle i poza nim. Po okresie dekoniunktury do branży tej wróciły wzrosty, w tym również w Polsce. Przedstawiamy raport z tytułowego rynku, skupiając się na omówieniu rozwiązań SCADA oraz HMI, które cały czas są najpopularniejszymi „narzędziami” automatyków. Oprócz przedyskutowania ich zastosowań, oferty krajowych dostawców i preferencji zakupowych klientów, wskazujemy kierunki przyszłego rozwoju rynku, które są, jak się okazuje, coraz bardziej odległe od samej automatyki przemysłowej.

W tym miesiącu podsumowujemy również targi Automaticon, które dla branży automatyki są jednym z kluczowych wydarzeń w roku. Obecnych jest na nich kilkuset wystawców prezentujących ofertę urządzeń i usług dla producentów maszyn, firm produkcyjnych, projektowych oraz wielu innych odbiorców wywodzących się z rynków automatyki, robotyki, elektroniki i energetyki. Tegoroczna, siedemnasta edycja nie zawiodła oczekiwań wystawców – zdaniem dużej ich części targi się udały. Na imprezie było dosyć dużo odwiedzających, zobaczyć można było wiele nowości produktowych i wymienić się doświadczeniami z dostawcami technologii. Potwierdziło to, że warszawskie targi to cały czas jedno z najważniejszych miejsc spotkań polskiej branży automatyki i sektora przemysłowego.

W tym numerze