Strefa magazynu

APA - Automatyka Podzespoły Aplikacje

Wydanie: Czerwiec 2011

Zmiany w przepisach dotyczących silników elektrycznych obowiązujące od czerwca 2011 roku i możliwe tego skutki dla rynku branżowego – to główny temat bieżącego wydania magazynu APA. Wykorzystywane w przemyśle silniki, zgodnie z różnymi szacunkami, zużywają około 30–40% całości generowanej na świecie energii elektrycznej. To bardzo duża wartość, przez co jej zmniejszaniem zainteresowani są nie tylko ponoszący jej koszty użytkownicy silników, ale też rządy wielu krajów. W Unii Europejskiej konieczność stosowania energooszczędnych silników prądu przemiennego została usankcjonowana odpowiednimi przepisami, które nakładają na producentów sprzedających tutaj swoje wyroby wymóg zachowania ich odpowiedniego stopnia sprawności energetycznej. Od połowy czerwca zakazana zostaje sprzedaż silników standardowych, czyli o tzw. klasie IE1, natomiast wymagane będzie dostarczanie wersji o podwyższonej sprawności, a więc typu IE2 lub IE3. W artykule przedstawiamy opis istotnych zmian legislacyjnych, możliwe skutki dla rynku oraz omawiamy, czym różnią się nowe silniki od dotychczas stosowanych.

W najnowszym APA warto zwrócić uwagę na raport techniczno-rynkowy, który poświęcony jest sieciom przemysłowym. Komunikacja tego typu to nieodzowny element nowoczesnych układów automatyki i systemów produkcyjnych. W ostatnich latach w tej dziedzinie dokonał się bardzo duży postęp, szczególnie w zakresie rozwiązań bazujących na Ethernecie. Sieci tego typu pozwalają na łatwą decentralizację układów sterowania i znacząco zwiększają dostępności informacji o pracy maszyn, linii technologicznych i różnych systemów. Ponieważ są one używane również w wielu innych zastosowaniach poza samym przemysłem – np. infrastrukturalnych, transportowych czy też w automatyce budynkowej, stanowią w rzeczywistości duży zbiór technologii i jednocześnie ważny obszar rynku branżowego. W raporcie przedstawiamy przede wszystkim ten ostatni, skupiając się na omówieniu rynku od strony firm go obsługujących, głównych sektorów zbytu i wymagań klientów. Jako dodatek przedstawiamy bieżące trendy technologiczne, w tym postępującą unifikację sieci komunikacyjnych oraz rosnącą rolę Ethernetu przemysłowego

W tym miesiącu publikujemy również obszerną relację z interesującej dla branży opakowaniowej konferencji, którą wiosną zorganizowała firma B&R – austriackiego dostawcę urządzeń sterowania i automatyzacji. Branża opakowaniowa to duży rynek, na którym działa wielu producentów maszyn produkcyjnych. Obecne są na nim również globalne firmy takie jak Nestlé czy Procter&Gamble, które często również same wytwarzają własne systemy produkcyjne, proponując wdrażanie pewnych standardów. Przedstawiamy najważniejsze informacje o omawianej branży i trendach technologicznych w sektorze maszyn pakujących, które uzyskaliśmy podczas spotkania w siedzibie B&R. Odpowiadamy również na pytanie postawione podczas spotkania – jak wykorzystać potencjał rozwojowy omawianego sektora rynku.

W tym numerze