Strefa magazynu

APA - Automatyka Podzespoły Aplikacje

Wydanie: Lipiec 2011

„Automatyka na szynach” – ten nieco nietypowy dla APA temat, to główny artykuł w lipcowym numerze magazynu. Po bliższym przyjrzeniu się tematyce transportu szynowego, okazuje się jednak, że zagadnienia te są bliskie automatyce, technice napędowej i sterowaniu. Pojazdy szynowe taboru kolejowego, tramwajowego, trolejbusowego i metra oraz zasilające je za pośrednictwem sieci trakcyjnej podstacje stanowią nagromadzenie urządzeń elektroenergetycznych – silników, generatorów, przetwornic, transformatorów, itp. – oraz różnego typu aparatury łączeniowej, zabezpieczającej i sygnalizacyjnej. Specyfika transportu szynowego, zwłaszcza wysokie wymagania pod względem niezawodności i bezpieczeństwa, sprawia również, że specjalnie na potrzeby tej branży opracowywano różne systemy sterowania i zabezpieczające. W artykule na przykładzie kolejnictwa przedstawiamy rozwiązania wykorzystywane w pojazdach szynowych – w pierwszej części opracowania, oraz w przypadku sieci trakcyjnej i podstacji zasilających, co opublikowane zostanie w kontynuacji artykułu.

W lipcu polecamy również wywiad – rozmowę z dyrektorem zarządzającym firmy COPA-DATA, którym jest Alexander Punzenberger. COPA-DATA to austriacki producent oprogramowania SCADA, którego produkty stosowane są m.in. w instalacjach technologicznych w przemyśle oraz branży energetycznej. W Polsce firma obecna była dotychczas poprzez partnerów, natomiast niedawno rozpoczęła działalność bezpośrednią, zakładając oddział w Krakowie. O powodach tej decyzji, ofercie dla branży energetycznej, motoryzacyjnej oraz spożywczej i ogólnie o rynku SCADA wypowiada się dyrektor zarządzający firmy.

Nowe wydanie APA to także interesujący raport techniczno-rynkowy, który poświęcony jest elementom wykonawczym, a więc różnego rodzaju siłownikom pneumatycznym, hydraulicznym i elektrycznym. Są to podzespoły powszechnie stosowane w automatyce oraz różnorodnych maszynach i umożliwiają wykonywanie ruchów oraz wywieranie siły. Ich zastosowania wykraczają też poza sam przemysł – są one wykorzystywane pojazdach, maszynach budowlanych, rolniczych i różnych innych aplikacjach. Przedstawiamy technologie najpopularniejszych elementów wykonawczych, trendy w branżach z nimi związanych oraz dostawców tych wyrobów wraz z ich ofertą rynkową.

W tym miesiącu warto również zwrócić uwagę na szereg relacji publikowanych w dziale „Gospodarka”. Koniec wiosny był okresem, gdy odbywało się szereg targów – m.in. Expopower i Wod-Kan – oraz imprez branżowych. Tymi ostatnimi były m.in. obchody 50-lecia działalności steute, otwarcie nowej siedziby firmy Rittal, konferencje firmy VIX-Automation oraz roadshow Siemensa, gdzie prezentowane było środowisko TIA-Portal. Przedstawiamy te i inne wydarzenia, jednocześnie zapraszając na kolejny pakiet najświeższych informacji z branży w sierpniu.

W tym numerze