Strefa magazynu

APA - Automatyka Podzespoły Aplikacje

Wydanie: Sierpień 2011

Sierpniowy numer APA to wydanie, które zainteresować powinno w szczególności mężczyzn. Redakcja magazynu odwiedziła na początku tego lata Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie rozmawialiśmy z przedstawicielami konsorcjum budującego obiekt na temat rozwiązań automatyki budynkowej, systemów niskonapięciowych i sieci teletransmisyjnych. Dzień wcześniej mieliśmy również okazję do rozmowy z Jackiem Łukaszewskim – prezesem zarządu Schneider Electric Buildings Polska. Firma ta dostarczyła komponenty i rozwiązania wykorzystane w stadionowych systemach automatyki budynkowej oraz kontroli dostępu. Przedstawiamy pierwszą część wywiadu, w której pan Łukaszewski omawia inwestycję w zakresie budowy Stadionu Narodowego oraz różne aspekty działania na rynku automatyki budynkowej w Polsce – w szczególności w obszarze związanym z dostarczaniem rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynków.

Nowe wydanie magazynu to także ciekawy raport techniczno-rynkowy, który dotyczy czujników. Zwiększanie wydajności produkcji i jej jakości to jeden z najważniejszych powodów wdrażania systemów automatyki. Ich kluczowymi elementami są czujniki, które zapewniają informację o stanie procesów, bieżących parametrach maszyn i pozwalają na kontrolę ich pracy. W przemyśle popularne są w szczególności czujniki zbliżeniowe indukcyjne oraz czujniki optyczne, którym poświęcono bieżący raport. Przedstawiamy ich najważniejsze zastosowania, krajowy rynek dostawców i ich klientów oraz trendy w branży, które powinny wpływać na jej rozwój w przyszłości.

W sierpniu kontynuujemy temat automatyki na szynach. W pierwszej części artykułu (publikacja w lipcu) przestawione zostały przykłady urządzeń elektroenergetycznych oraz systemów sterowania i łączności stanowiących wyposażenie pojazdów trakcyjnych taboru kolejowego. Tematem bieżącego tekstu są rozwiązania wykorzystywane w obrębie sieci trakcyjnych oraz podstacji je zasilających. Polecamy to nietypowe dla APA opracowanie, szczególnie że w dostarczaniu produktów na ten rynek specjalizuje się coraz więcej firm z branży automatyki i elektroenergetyki.

 

W tym numerze