Ultraszybki rejestrator danych firmy Adlink w ofercie Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Niektóre aplikacje akwizycji danych wymagają ciągłego przechwytywania i rejestracji dużych ilości danych do ich późniejszego przetwarzania. Ze względu na ograniczenia związane z szybkościami dysków twardych oraz spowolnieniem zapisu spowodowanym przez system plików jest to wyzwaniem. Większość aktualnie dostępnych na rynku rozwiązań wykorzystuje bardzo specjalistyczny sprzęt, co powoduje, że systemy tego typu są wyspecjalizowane i bardzo kosztowne.

Ultraszybki rejestrator danych firmy Adlink w ofercie Guru Control Systems

DAQSTREAMING

Fot.1. DAQStreaming - oprogramowanie
Firma Adlink ma w swojej ofercie rewolucyjne rozwiązanie – DAQStreaming, które jest zintegrowanym systemem pomiarowo-rejestrującym wykorzystującym szybkie zyski SCSI oraz karty akwizycji danych. Łącząc precyzyjną kontrolę DMA kart DAQ i dysków oraz bezpośredni zapis na nich możliwe jest rejestrowanie danych z szybkością do 40MB/s w czasie rzeczywistym przy użyciu standardowej architektury komputerowej. Jednocześnie rezygnacja ze stosowania drogich, wyspecjalizowanych i zastrzeżonych rozwiązań pomiarowych pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów za relatywnie niską cenę. Należy nadmienić, że wszystkie komponenty systemu oraz zainstalowane oprogramowanie są skonfigurowane i przygotowane do pracy w momencie włączenia zasilania.

Główne cechy systemu DAQStreaming:

  • kompletny i gotowy do uruchomienia system przechwytywania i rejestrowania sygnałów,
  • możliwość rejestrowania danych z szybkością do 40MB/s w czasie rzeczywistym,
  • zwiększony czas rejestrowania nawet przy największej ilości danych,
  • wiele różnorodnych modułów akwizycji danych takich jak: 4-kanałowe szybkie (20MS/s) wejścia analogowe, 8-kanałowe równoczesne wejścia analogowe 2MS/s,
  • zarządzanie zapisanymi danymi z poziomu API zbliżonego do C,
  • kompletna architektura softwarowa pozwalająca na dostosowanie przetwarzania do konkretnych potrzeb,
  • system dostępny w formie komputera przemysłowego (IPC) oraz w wersji przenośnej.

KOMPLETNA ARCHITEKTURA OPROGRAMOWANIA ORAZ PRZYJAZNY INTERFEJS

Oprogramowanie to jeden z głównych składników DAQStreaming. Zainstalowane oprogramowanie StreamProcessor pozwala na rejestrację i odtwarzanie danych, a rozbudowane Biblioteki Stream2Disk (API lub ActiveX) pozwalają na łatwe tworzenie własnych, wyspecjalizowanych aplikacji.

UNIWERSALNE ROZWIĄZANIE

Fot.2. DAQStreaming - wersja IPC 2U
DAQStreaming wyposażony może być w zróżnicowane moduły akwizycji danych, tak aby umożliwiał rejestrowanie różnych typów sygnałów. Wersja A1 jest idealna do zastosowania przy sygnałach o wysokiej częstotliwości natomiast wersja S1 pozwala na rejestrację wielu sygnałów równocześnie. DAQStreaming występuje także w kilku wersjach sprzętowych. W zależności od potrzeb użytkownika system może być dostarczony jako komputer w obudowie rack 19", jako przenośna stacja robocza ze zintegrowanym monitorem i klawiaturą lub jako stacjonarny komputer w profesjonalnym systemie PXI. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, pamięć masowa systemu może być zwiększana. Ponieważ system widzi wszystkie dyski jako jeden wirtualny napęd, całkowitą pojemność bardzo łatwo rozszerzyć dodając po prostu kolejne dyski SCSI.

TABELA 1. Specyfikacja DAQStreaming
ModelA1-przenośnyA1-IPCS1-PXIS1-przenośnyS1-IPC
Urządzenie akwizycji danych
Porty wejść4 wejścia analogowe8 równoczesnych wejść analogowych
Maksymalna szybkość
próbkowania
1 kanał – 20MS/s, 2 kanały – 10MS/s,
4 kanały – 5MS/s
8 kanałów z szybkością 2MS/s
Rozdzielczość
przetwarzania A/C
12-bitów14-bitów
Zakres wejść±1 V lub ±5 V±10 V, ±5 V, ±2,5 V, ±1.25 V, 0-10 V, 0-5 V, 0-2.5 V, 0-1,25 V
Urządzenie przechowywania danych
Przepustowość danych40MB/s32MB/s
Standardowa
pojemność
Seagate Cheetah 36,7 GB 15000 RPM Ultra-320 SCSI HDD
Możliwość rozszerzenia (zewnętrznego lub wewnętrznego)
Konfiguracja systemu
ObudowaWytrzymała obudowa
przenośna
19’’ obudowa
przemysłowa 2U
Obudowa 3U, 8
slotów PXI
Wytrzymała
obudowa przenośna
19” obudowa
przemysłowa 2U
CPUPentium 4 2,4GHzPentium 4 2,4GHzPentium III 1,26GHzPentium 4 2,4GHzPentium 4 2,4GHz
Pamięć512 MB DDR512 MB DDR512 MB SDRAM512 MB DDR512 MB DDR
Dysk systemowy80GB80GB40GB80GB80GB
WyświetlaczWbudowany 14,1’’
TFT
ZewnętrznyZewnętrznyWbudowany 14,1’’
TFT
Zewnętrzny
Zasilanie400W ATX250W ATX250W cPCI hot
swapable
400W ATX250W ATX

ZASTOSOWANIA

Fot.3. DAQStreaming wersja przenośna
Systemy szybkiej akwizycji i rejestracji danych znajdują bardzo wiele zastosowań we współczesnym przemyśle. Jednym z najpopularniejszych zastosowań urządzeń tego typu są testy wytrzymałości materiałów na wibracje i uderzenia. Testy tego typu są kluczowe dla wielu gałęzi przemysłu takich jak przemysł motoryzacyjny, budowlany, wojskowy, kolejowy, itp. Testy takie polegają na poddawaniu testowanych elementów działaniu zewnętrznych, kontrolowanych sił i rejestrowaniu ich zachowania w długich okresach czasu co umożliwia późniejszą szczegółową analizę. Doskonałym rozwiązaniem w tego rodzaju zastosowaniach jest DAQStreaming-S1 pozwalający na równoczesną rejestrację danych z 8 wejść analogowych.

Innym powszechnym zastosowaniem systemów szybkiej rejestracji danych są próby zniszczeniowe. W tego typu testach materiał testowany poddaje się działaniu zewnętrznych sił do momentu jego uszkodzenia, przy czym sam moment zniszczenia jest najważniejszy. Aby dokładnie poznać procesy zachodzące w próbce w tej sytuacji konieczne jest zarejestrowanie bardzo szybkich serii impulsów. DAQStreaming-A1 umożliwia rejestrację do 20MS/s o rozdzielczości 12-bitów, dzięki czemu idealnie nadaje się do rejestrowania danych przy testach zniszczeniowych. DAQStreaming wyposażony w odpowiednie karty pomiarowe znajduje też z powodzeniem zastosowanie także podczas kontroli jakości komponentów elektronicznych, modułów telefonów komórkowych, rejestracji sygnałów satelitarnych, itp.

Kacper Kamiński