B&R Power Panel - więcej niż panele operatorskie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rozwój technologii przemysłowej stawia nowe wymagania przed dostawcami systemów sterowania. Kolejne generacje paneli realizują coraz bardziej skomplikowane i szybsze algorytmy sterowania, są wyposażone w większe pamięci, umożliwiają łatwą rozbudowę systemu i integrację z siecią informatyczną przedsiębiorstwa, a przy tym charakteryzują się małymi wymiarami i niską ceną.

B&R Power Panel - więcej niż panele operatorskie

SERIA POWER PANEL PP15/35

Jednostki Power Panel PP15/35 oparte są na mikroprocesorze Motorola 68000 i zawierają 300kB pamięci SRAM z podtrzymaniem bateryjnym oraz 1MB pamięci FlashPROM dla programu i modułów danych. Pracują pod kontrolą wielozadaniowego systemu czasu rzeczywistego B&R AutomationRuntime. Z jednostką centralną zintegrowany jest wyświetlacz oraz zespół wejść/wyjść – wszystko to w kompaktowej obudowie o wymiarach 120 × 153 × 43mm. Dostępne są panele tekstowe 4×20 znaków oraz panele graficzne 3” z lokalnymi cyfrowymi i analogowymi liniami I/O. Każda z jednostek oprócz zintegrowanego portu RS232 zawiera port CAN, który może służyć do podłączenia np. serwonapędów, innych paneli operatorskich, sterowników oraz dowolnych urządzeń komunikujących się za pomocą protokołu CANopen.

Power Panel PP15

Model PP15 zawiera wyświetlacz tekstowy 4×20 znaków. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 od frontu i IP20 z tyłu. Dostępny jest w wersji z zestawem znaków europejskich i cyrylicą. Pod względem konfiguracji zintegrowanych kanałów I/O dostępne są dwie wersje.

Wersja cyfrowa udostępnia 16 wejść i 16 wyjść cyfrowych, przy czym 3 wejścia oferują dodatkową funkcję np. licznika zdarzeń 50 kHz czy enkodera. Wersja cyfrowo-analogowa udostępnia 8 wejść i 8 wyjść cyfrowych oraz 4 wejścia i 4 wyjścia analogowe o zakresie ±10V. Dwa wejścia analogowe mogą być konfigurowane jako wejścia temperaturowe KTY 10-6 lub PT1000.

Power Panel PP35

Model PP35 różni się od PP15 wyświetlaczem graficznym. Wyświetlacz charakteryzuje się przekątną 3” i rozdzielczością 160×80 pikseli. Umożliwia m.in. stworzenie rozbudowanej wizualizacji oraz wykorzystanie dowolnej czcionki typu True Type.

SERIA POWER PANEL 45/300/400

Jednostki serii Power Panel PP45/300/400 mogą znaleźć szeroki zakres zastosowań, począwszy od pracy w charakterze inteligentnego terminalu operatorskiego (PP45/PP300) lub terminalu z Windows XPe/CE (PP300 BIOS), poprzez proste zadania sterowania i wizualizacji (PP45) po kompleksowe systemy sterowania integrujące wizualizację z Soft PLC/ Soft CNC oraz napędami (PP400).

PP45 zawiera ekran o przekątnej 5,7” i rozdzielczości 320 × 240 pikseli, natomiast PP300/PP400 są dostępne z ekranami o przekątnej od 5,7” do 15” i rozdzielczości do 1024 × 760 pikseli. Standardowym wyposażeniem jest matryca dotykowa lub/i przyciski. Stopień ochrony IP65 od frontu i IP 20 z tyłu panelu. Jednostki serii Power Panel PP45/300/400 są wyposażone w mikroprocesory kompatybilne z Intel, złącze Ethernet 10/100 Mb/s oraz dwa złącza USB. Pracują pod kontrolą systemu operacyjnego B&R AutomationRuntime (oprócz wersji PP300 BIOS). Zawierają pamięć masową CompactFlash o pojemności od 64MB do 8192MB. System operacyjny udostępnia zintegrowane serwery FTP, HTTP i VNC.

Power Panel PP45

PP45 to kompaktowy panel integrujący funkcje sterowania i wizualizacji oraz interfejs I/O. Do komunikacji z rozproszonymi wejściami/ wyjściami wykorzystywana jest sieć X2X. Dodatkowo, PP45 jest wyposażony w gniazdo dla kart rozszerzeń interfejsów CAN, RS485/RS232 i Profibus DP Slave, dzięki czemu doskonale nadaje się do różnych rodzajów zadań.

Power Panel PP300/PP300 BIOS

Inteligentny panel PP300 realizuje oprócz wizualizacji także szereg innych funkcji, np. obliczeń zmiennoprzecinkowych, analizy danych, trendów, operacji na macierzach oraz komunikacji z zewnętrznymi urządzeniami i innymi sterownikami. Dostępna jest specjalna wersja PP300 BIOS z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows XPe lub Windows CE. Można wówczas zastosować wizualizację typu SCADA lub programy napisane np. w MS Visual Studio. Innym typowym zastosowaniem jest użycie panelu jako terminalu sieciowego. Istnieje możliwość wykorzystania technologii Remote Desktop do pracy w trybie zdalnego ekranu.

Power Panel PP400

PP400 to sterownik PLC zintegrowany z panelem, który poprzez karty komunikacyjne aPCI (advanced PCI) steruje rozproszonymi wejściami/ wyjściami B&R, serwonapędami i dowolnymi urządzeniami korzystającymi z interfejsów Modbus, CANopen i RS485/RS422/RS232. Ze względu na bardzo dużą wydajność PP400, możliwe jest stosowanie technologii soft - CNC w połączeniu z serwonapędami B&R oraz obcymi napędami DC, krokowymi, falownikowymi, itp.

OPROGRAMOWANIE NARZĘDZIOWE

Seria Power Panel jest kompatybilna zarówno sprzętowo, jak i programowo z innymi urządzeniami B&R. Aplikacje sterujące tworzone są w środowisku Windows z wykorzystaniem narzędzia B&R Automation Studio, które integruje elementy sterowania, wizualizacji i komunikacji. Oprócz standardowych języków programowania zgodnych z normą IEC 61131-3, B&R Automation Studio udostępnia języki wysokiego poziomu ANSI-C oraz Automation Basic. Oprogramowanie to daje możliwość zdalnego dostępu do systemów B&R oraz umożliwia zdalne aktualizowanie aplikacji poprzez modem, sieć Ethernet, porty USB i CF oraz CD-ROM.

Programista ma do dyspozycji m.in. wielopoziomowy system haseł, system receptur i alarmów, aktywne pola tekstowe i graficzne, pola typu listbox i bargraph, funkcje rysowania oraz bibliotekę gotowych bitmap. Wszystko to pozwala na szybkie stworzenie przejrzystego i funkcjonalnego interfejsu pomiędzy maszyną i operatorem. W skład oprogramowania wchodzi biblioteka PVI.dll dla systemu Windows, która umożliwia dostęp do systemów B&R z dowolnej aplikacji poprzez mechanizmy DDE, OPC, WEB i ActiveX. Przykładem zastosowania może być wykonanie wizualizacji przy użyciu MS Microsoft Visual Studio, Excel czy dowolnej aplikacji typu SCADA.

 

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.

ul. Strzeszyńska 33, 60-479 Poznań

tel. 061 846 05 00

faks. 061 846 05 08

office.pl@br-automation.com

www.br-automation.com