Nowości HMI w ofercie Beckhoff Automation

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wizualizacja danych i komunikacja z użytkownikiem to ważne elementy szeregu maszyn, urządzeń produkcyjnych i systemów automatyki przemysłowej. Do tego typu zadań wykorzystywane mogą być panele HMI oraz komputery panelowe, które stanowią połączenie przemysłowych komputerów klasy PC i paneli operatorskich. W artykule przedstawiamy dwie nowe rodziny tego typu urządzeń, dostarczane przez Beckhoff Automation.

Nowości HMI w ofercie Beckhoff Automation

CP62XX – KOMPUTERY PANEL PC Z PROCESORAMI INTEL

Seria przemysłowych komputerów panelowych CP62xx bazuje na płytach głównych 3,5’’ i wydajnych CPU firmy Intel. W zależności od modelu mogą być to – ekonomiczny procesor Celeron M 1GHz oraz wysokowydajne Core Duo i Core 2 Duo. Od II kwartału 2009 roku komputery oferowane są też z energooszczędnymi wersjami Intel Atom 1,1GHz (opcja 1,6GHz). Pozwala to na dobór rozwiązania do aplikacji – sterowania maszyną, instalacją przemysłową czy innej, wymagającej przykładowo dużej wydajności lub możliwości pracy bezwentylatorowej.

CP62xx dostępne są z różnymi wyświetlaczami TFT-LCD – od wersji o przekątnych od 6,5’’ i rozdzielczości 640×480 do dużych ekranów 19’’ o rozdzielczości 1280×1024. W urządzeniach wykorzystano zintegrowaną kartę graficzną z układem Intel GMA950. Podobnie jak inne panele firmy Beckhoff , komputery oferowane są z różną liczbą klawiszy – od wersji z samym ekranem dotykowym, do modeli zawierających pełną klawiaturę alfanumeryczną i kilkanaście przycisków funkcyjnych.

Komputery mają podwójny interfejs Ethernet (w tym 1 × Gigabit Ethernet) oraz porty RS232 i USB 2.0. Mogą one być dodatkowo rozbudowane przez wykorzystanie karty rozszerzeń w formacie Mini PC (np. do sieci Fieldbus lub zawierającej nieulotną pamięć NOVRAM). Od strony mechanicznej CP62xx charakteryzują się aluminiową obudową o stopniu ochrony IP65 od frontu oraz IP20 części tylnej. Urządzenia przystosowane są do pracy w temperaturze otoczenia 0...55°C i zasilane napięciem 24VDC.

Omawiane komputery wykorzystane mogą być do wizualizacji i wydajnego przetwarzania danych w instalacjach przemysłowych oraz różnorodnych maszynach. Standardowo maja one kartę Compact Flash 64MB oraz dysk 2,5’’ 120GB z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows CE, XP Professional lub XP Embedded. W przypadku ostatniego z systemów można zrezygnować ze stosowania mechanicznego dysku twardego. Producent oferuje też wersje z oprogramowaniem TwinCAT.

CP66XX – PANELE OPERATORSKIE Z INTERFEJSEM ETHERNET

Panele operatorskie z serii CP66xx łączą cechy niezawodnych urządzeń HMI firmy Beckhoff z najnowszymi technologiami komputerów przemysłowych. Są one wyposażone, podobnie jak omawiane wcześniej CP62xx, w ekrany o przekątnych 6,5’’, 12’’, 15’’ i 19’’ (również w wersji dotykowej), mogą być wykonane z touchpadem oraz, zależnie od potrzeb aplikacji, z różną liczbą klawiszy i przycisków funkcyjnych. Wykorzystano w nich kontroler graficzny SM501, co zapewnia maksymalną rozdzielczość 1280×1024 (dla wyświetlacza 19’’).

Urządzenia bazują na procesorach RISC typu Intel IXP420 533MHz z technologią XScale. W standardzie płyta główna zawiera również 32MB pamięci Flash i 128MB pamięci RAM, do dyspozycji użytkownika są dwa interfejsy Ethernet 10/100Mb/s, 2 × USB 2.0, 1 × RS232 oraz złącze Mini PCI. Wszystkie panele wykorzystują do pracy system operacyjny Windows CE i mogą pracować jako niezależny komputer (sterownik) lub klient serwera terminali Microsoft Windows. Urządzenia przeznaczone są do montażu w szafach i pulpitach sterowniczych. Proces instalacji jest ułatwiony dzięki wykorzystaniu wbudowanych zaczepów. Wysokość, na którą po montażu panel wystaje z szafy, to jedynie 4mm. Pozostałe cechy mechaniczne, w tym stopień ochrony, temperatura pracy i zasilanie są analogiczne jak w przypadku CP62xx.

Więcej informacji o omawianych produktach oraz o innych rozwiązaniach dla automatyki przemysłowej udziela polski oddział firmy Beckhoff Automation (dane kontaktowe poniżej).

 

Beckhoff Automation Sp. z o.o.

Stara Iwiczna, ul. Słoneczna 116A 05-500 Piaseczno

tel. 022 757 26 10

info@beckhoff.pl

www.beckhoff.pl