Rozwiązania IT dla automatyki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rozwiązania stosowane dotychczas przede wszystkim w centrach obliczeniowych docierają ze wzmożoną siłą do świata automatyki. Tendencja ta jest zrozumiała, ponieważ wymagania względem infrastruktury zarówno w IT, jak i w obszarze automatyki są porównywalne. W obydwu przypadkach kluczowe znaczenie ma dostępność całego systemu – straty ekonomiczne powstające przez awarię centrum obliczeniowego w firmie usługowej są zbliżone do strat, które powstają na skutek zatrzymania instalacji produkcyjnej w przemyśle. Równie ważne dla środowiska IT oraz automatyki jest precyzyjne i efektywne chłodzenie zastosowanych komponentów. Istotną rolę odgrywa przy tym nadzorowanie temperatury wewnątrz systemu.

Rozwiązania IT dla automatyki
 

Fot. 1. Systemy zasilania prądem PMC 40 firmy Rittal wykorzystywane w przemyśle i otoczeniu IT

Rittal ma bogate doświadczenie zarówno w zakresie projektów IT, jak i wdrożeń przemysłowych. Podczas Hannover Messe 2009 firma przedstawiła kompaktowy system UPS – PMC 40, zaprojektowany m.in. do zastosowań przemysłowych. Do odprowadzania strat mocy systemów UPS dostępna jest w ofercie Rittal koncepcja Liquid Cooling Package (LCP), czyli innowacyjne wymienniki ciepła powietrze/ woda. Innym rozwiązaniem zapożyczonym ze świata IT, a doskonale sprawdzającym się w środowisku przemysłowym, jest system zdalnego nadzoru Rittal CMC-TC.

UPS W AUTOMATYCE

Specjaliści w dziedzinie automatyki zmagają się z wyzwaniami, które do tej pory pojawiały się tylko w centrach obliczeniowych. Typowym przykładem jest kwestia poprawnego doboru UPS.

 
Fot. 2. Rozwiązania IT w środowisku przemysłowym

Dzięki swojemu know-how Rittal może wspierać klientów podczas wdrażania w automatyce koncepcji ze świata IT. Jest tak chociażby w przypadku Power Modular Concept PMC 40, czyli kompaktowego systemu UPS do zastosowań przemysłowych. Modułowa koncepcja PMC 40 pozwala na dopasowanie go do wymaganej mocy. System został zbudowany nadmiarowo, zapewnia więc bardzo dużą dyspozycyjność.

KLIMATYZACJA SYSTEMOWA

Nawet najefektywniejsze systemy UPS generują straty mocy, które muszą być odtransportowane przez odpowiednie systemy chłodzenia. O ile wcześniej wystarczało na potrzeby automatyki chłodzenie pasywne lub wykorzystanie wentylatorów, to w przypadku stosowania UPS konieczne są aktywne systemy chłodzenia. W otoczeniu przemysłowym powietrze jest bardzo często zapylone. W takich przypadkach korzystne jest użycie systemów chłodzenia bazujących na wodzie lodowej, jak na przykład Liquid Cooling Package (LCP) firmy Rittal.

 
Fot. 3. Zdalny monitoring za pomocą Rittal CMC-TC

Wymienniki ciepła powietrze/ woda LCP odprowadzają z szaf sterowniczych obciążenia cieplne do 30kW. Mogą być w prosty sposób montowane do szaf sterowniczych z serii Rittal TS8. System LCP można elastycznie rozbudowywać o dodatkowe elementy i serwisować nawet podczas bieżącej eksploatacji.

KOMPLEKSOWY MONITORING

Do pomiaru warunków środowiskowych w szafach sterowniczych firma Rittal oferuje czujniki sprawdzające m.in. temperaturę i wilgotność względną powietrza. Monitoring odbywa się przez przewodową lub bezprzewodową sieć czujników, które nadają w zakresie częstotliwości 2,4GHz (pasmo ISM) i pozwalają na prędkość transmisji do 2Mb/s. Wartości z 16 czujników przesyłane są przez moduł zbierania danych CMC-TC do nadrzędnego systemu zarządzającego (stanowisko kierownicze).

Technologia radiowa umożliwia montaż czujników w dowolnych miejscach i zapewnia skrócenie czasu instalacji systemu. System może być obsługiwany zarówno przez personel IT, jak i osoby zajmujące się automatyką.

WARTO PAMIĘTAĆ…

Koncepcje opracowane dla centrów obliczeniowych mogą być w podobny sposób stosowane w automatyce, jednak nie oznacza to, że zawsze można je kopiować wprost. Podczas adaptacji rozwiązań IT należy pamiętać na przykład o tym, że w środowisku przemysłowym panują często trudniejsze warunki otoczenia. Poza tym jest tam z reguły także mniej dostępnego miejsca (m.in. dlatego typowe szafy sterownicze są płytsze niż typowe szafy serwerowe). Warto więc powierzyć dopasowanie rozwiązań sprawdzonemu dostawcy, który będzie mógł optymalnie dobrać system.

Rittal Sp. z o.o.
ul. Królewska 6
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. 022 724 27 84
rittal@rittal.pl
www.rittal.pl