Panele operatorskie Weintek

| Prezentacje firmowe Artykuły

Urządzenia Weintek z serii MT8000i/MT6000i to rodzina nowoczesnych paneli operatorskich o dużej funkcjonalności. Ich głównym atutem jest możliwość gromadzenia i przeprowadzenia operacji na dużych ilościach danych. W odróżnieniu od poprzedniej serii (MT500), modele te programuje się z wykorzystaniem USB.

Panele operatorskie Weintek

Najpopularniejszy model, który szybko zdobył uznanie użytkowników, to MT6070iH. Siedmiocalowy ekran z dotykową matrycą oraz wyświetlaczem o 16-bitowej głębi koloru pozwala już dość efektownie przedstawić wykresy, zdjęcia oraz animacje. Modele oznaczone literą „X”, ze względu na wydajniejszy procesor, mogą także wyświetlać filmy w formacie avi i odtwarzać dźwięki.

Wszystkie urządzenia z serii „i” są wyposażone w szybki port USB 2.0 do programowania, a modele od 7.0” wzwyż w standardowe gniazdo USB 1.1, do którego można podłączyć na przykład pamięć pendrive lub klawiaturę zewnętrzną, drukarkę czy mysz. Urządzenia z serii 8000 są dodatkowo wyposażone w port Ethernet (10/100Base-T) zwiększający możliwości wymiany danych z innymi urządzeniami lub oprogramowaniem SCADA.

Dodatkowym atutem omawianych urządzeń z portem Ethernet jest wbudowany serwer VNC - idealne rozwiązanie przy konieczności zdalnego monitoringu obiektu. Skonfigurowany i zabezpieczony hasłem serwer udostępnia nam dokładnie to, co jest wyświetlane na ekranie panelu i pozwala na nim operować tak, jakbyśmy stali przed panelem. Wystarczy przeglądarka internetowa lub program (np. VNC Viewer) dla dowolnie wybranego systemu. Istnieją również programy klienckie VNC dla telefonów komórkowych.

Program EasyBuilder pozwala w prosty sposób stworzyć funkcjonalną aplikację dzięki gotowym do użycia kontrolkom i bibliotekom kształtów. Programowanie aplikacji sprowadza się właściwie do przypisania odpowiednim elementom odpowiadających im adresów. Interakcje zachodzące między używanymi adresami można zaprogramować w panelu za pomocą języka skryptowego. Mogą to być zależności logiczne lub operacje arytmetyczne czy konwersja liczb. Oprócz tego oczywiście panel współpracuje z adresami pobieranymi z innych urządzeń. Standardowe porty komunikacyjne (RS232, RS485) pozwalają się połączyć z wieloma urządzeniami jednocześnie.

Magazynowanie dużej ilości danych w nowych panelach jest też bardzo uproszczone dzięki zastosowaniu popularnych kart SD. Można na nich archiwizować dane np. z wynikami produkcji, alarmami, zdarzeniami, a później je przenieść na komputer i przetwarzać z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.

Weintek
www.weintek.pl