Magnetyczne czujniki poziomu cieczy

| Prezentacje firmowe Artykuły

Pomiar poziomu cieczy realizowany może być na wiele sposobów, w tym jednym z bardziej niezawodnych i jednocześnie opłacalnych ekonomicznie jest wykorzystanie czujników z pływakami magnetycznymi. Tego typu produkty oferuje firma Meder – w artykule opisano dwie rodziny tytułowych czujników, które wykorzystywane mogą być w szeregu aplikacji, w tym w przemyśle procesowym.

Magnetyczne czujniki poziomu cieczy

RÓŻNORODNE WYKONANIA I ZASTOSOWANIA

Czujniki poziomu cieczy z serii LS05 występują w setkach standardowych opcji, począwszy od przełączanej mocy i rodzaju podłączenia, a na rodzaju cieczy i liczbie jej poziomów kończąc. Trzon obudowy czujnika LS05 wykonany jest ze stali nierdzewnej V2A, może mieć długość do 2 m i może utrzymywać dowolną liczbę pływaków magnetycznych umieszczonych z minimalnym odstępem co 3,8 cm.

W przypadku zastosowania pływaków ze stali nierdzewnej, stalowa obudowa wytrzymuje ciśnienie 12 barów i temperaturę do 200°C. Użytkownik ma do wyboru 10 różnych rodzajów pływaków magnetycznych, dostępnych w 4 wersjach materiałowych: poliamid (PA), polipropylen (PP), kauczuk butadienowo-akrylo-nitrylowy (NBR) i stal nierdzewna (V2A).

System umożliwia ponadto łączenie i krzyżowanie więcej niż jednego materiału pływaków, co pozwala wykrywać wiele rodzajów cieczy w tym samym zbiorniku. Czujniki dobrze nadają się do wody pitnej, oleju, smarów, środków poślizgowych, płynów zapobiegających zamarzaniu, płynu hamulcowego, oleju napędowego (diesel), płynu do układu wspomagania kierowania, rozpuszczalników na bazie ropy naftowej, benzyny, nafty, wody, wodnych roztworów myjących lub innych nieżrących cieczy.

LS05 montować można u góry lub u dołu zbiornika, cysterny lub butli, wykorzystując wiele różnych opcji montażowych. Dzięki zastosowaniu naszych przełączników kontaktronowych z serii OKI i KSK, czujniki LS05 mogą przełączać niskie i wysokie napięcia (do 1000 V) i generować sygnały pojedyncze, wielokrotne lub ciągłe.

WIELOPUNKTOWA DETEKCJA W ATRAKCYJNEJ CENIE

Czujniki LS04 stanowią alternatywne pod względem kosztów rozwiązanie w stosunku do poprzednio omawianych. Dzięki użyciu aż sześciu pływaków magnetycznych i wielu możliwym kombinacjom przełączników kontaktronowych, czujniki poziomu cieczy z serii LS04 są w stanie wykrywać dużą liczbę poziomów cieczy. Obudowa czujnika LS04 dostępna jest w dwóch różnych wykonaniach: z poliamidu (PA) i z polipropylenu (PP).

Standardowe długości wynoszą od 80 do 250 mm. Wersja polipropylenowa idealnie nadaje się do wody i rozcieńczonych kwasów, natomiast wersja poliamidowa – do detekcji poziomu oleju, benzyny i płynu hamulcowego. Czujniki z serii LS04 montowane są na wiele różnych sposobów, podobnie jak LS05. Różne opcje montażowe czujnika poziomu cieczy LS04 obejmują m.in. zastosowanie pierścienia o-ring oraz gwintowanej nakrętki NPT, zakrętki śrubowej (w tym z uszczelką).

W czujnikach, dzięki przełącznikom kontaktronowym z serii KSK, dostępna jest pełna gama opcji przełączeniowych. Niezależnie od tego, czy w konkretnym zastosowaniu wymagana jest detekcja poziomu cieczy przy jej niskim, czy też przy jej wysokim poziomie lub na kilku poziomach, seria LS04 zapewnia proste, niezawodne i atrakcyjne cenowo rozwiązanie.

Eltron
www.eltron.pl