Nowa oferta paneli operatorskich Schneider Electric

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rok 2010 przynosi kolejne nowości w ofercie paneli operatorskich. Jedną z nich jest panel Magelis XBTGH, umożliwiający operatorowi bezpieczne nadzorowanie procesu z dowolnego miejsca w pobliżu maszyny, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Został on wyposażony w kolorowy ekran TFT o rozdzielczości VGA i przekątnej 5,7”, porty do komunikacji szeregowej i Ethernet oraz gniazda USB i CF. Przyciski funkcyjne i chowany rysik do obsługi ekranu dotykowego poprawiają ergonomię pracy. Inne ważne cechy to przycisk bezpieczeństwa, 3-pozycyjny łącznik zezwalający oraz stopień ochrony IP65. Wszystkie nowe panele są programowane z wykorzystaniem intuicyjnego narzędzia Vijeo Designer.

Nowa oferta paneli operatorskich Schneider Electric

MAGELIS XBTGH

Fot. 1. Magelis XBTGT

Rodzina Magelis XBTGT powiększa się również dzięki zmodernizowanym panelom. Najwięcej zmian wprowadzono w najpopularniejszej wersji o przekątnej 5,7”. XBTGT2430 to panel o rozdzielczości VGA, w którym zastosowano szybszy mikroprocesor i większą pamięć operacyjną. Inny model 5,7”, GT2930, odznacza się wyjątkowo dużą jasnością wynoszącą 1000 cd/m2, pozwalającą na zastosowania w miejscach silnie nasłonecznionych.

Zastosowano tu powłokę refleksyjną, a pomimo dużej jasności pobór energii pozostał na niezmienionym poziomie. Czas życia podświetlenia został wydłużony o 50%. Większa rozdzielczość charakteryzuje również panel SVGA GT5430 o rozdzielczości 10,4”. Wszystkie wymienione panele są wyposażone w interfejsy szeregowe i Ethernet oraz porty kart CF i USB służące do archiwizacji i wgrywania programu bez użycia komputera.

Fot. 2. Magelis STO

Producent dostarcza bezpłatne oprogramowanie VijeoDesigner, zapewniające pełną funkcjonalność paneli HMISTO i HMISTU już w wersji demo. Nowe panele zostały wyposażone w ekrany dotykowe i port USB mini-B przeznaczony do programowania z wykorzystaniem standardowego przewodu USB (podobnie, jak w sterowniku Modicon M340).

Fot. 3. System montażu w Magelis STU

Program może być też wgrany z pamięci przenośnej USB, co jest idealnym rozwiązaniem dla producentów maszyn, ułatwiającym obsługę paneli zainstalowanych w odległych maszynach. Port USB w obu panelach może być też wykorzystany do archiwizacji przebiegów. Magelis STO to panel o przekątnej 3,4” i rozdzielczości 200 × 80 pikseli. Obsługa 16 odcieni szarości pozwala na skomponowanie grafiki niespotykanej w tej klasie sprzętu.

Fot. 4. Magelis STU

Panel wspiera obsługę bitmap, które mogą być wykorzystane jako elementy graficzne. 3-kolorowe podświetlenie pozwala na sygnalizowanie stanów awaryjnych. Dostępne są dwa modele o różnym zestawieniu kolorów podświetlenia (zielony lub biały jako kolor podstawowy plus kolory awaryjne, pomarańczowy + czerwony lub różowy + czerwony). Komunikację zapewnia port szeregowy RS-232/485.

Magelis STU to przede wszystkim rewolucyjny system montażu. Panel składa się z jednostki centralnej i wyświetlacza kolorowego TFT o przekątnej 3,5” i rozdzielczości QVGA. Oba elementy łączy się przez standardowy otwór montażowy Ø22mm dla ścian obudowy o grubości od 1 do 6mm. Panel STU, oprócz standardowej komunikacji szeregowej, pozwala na wykorzystanie interfejsu Ethernet. Programy stworzone w Vijeo Designer dla małych paneli STO i STU mogą być bez problemu przeniesione na panele graficzne XBTGT/GK/GTW/GH.

Paweł Fraś
Schneider Electric

www.schneider-electric.pl