Nowości w ofercie firmy Irtech

| Prezentacje firmowe Artykuły

Kamery termowizyjne Raytek Pi20 i Visir 640

Nowości w ofercie firmy Irtech

STACJONARNA KAMERA TERMOWIZYJNA RAYTEK PI20

Firma Raytek – znany producent szerokiej gamy urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury dla przemysłu, wprowadza do swojej oferty stacjonarną kamerę termowizyjną oznaczoną symbolem Pi20. Model ten, w przeciwieństwie do całej gamy podobnych urządzeń dostępnych na rynku, zaprojektowany został do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, a nie w laboratorium. Świadczy o tym nie tylko konstrukcja odporna na wysokie zapylenie, wilgotność i wibracje, ale także dołączane do kamery oprogramowanie i dostępne akcesoria opcjonalne.

Projektując oprogramowanie główny nacisk położono na przejrzystość interfejsu i prostotę obsługi ze szczególnym uwzględnieniem ustawiania warunków alarmowych. Dla integratorów systemów automatyki dostępny jest pakiet SDK umożliwiający sterowanie kamerą i odczyt danych pomiarowych przez inne aplikacje.

Wśród dostępnych akcesoriów wyróżnić można obudowę do chłodzenia wodą wraz z kołnierzem do przedmuchu obiektywu umożliwiające pracę w bardzo trudnych warunkach otoczenia czy moduł sygnałów wejściowo-wyjściowych, które można wykorzystać do sterowania pracą kamery czy wyprowadzenia wyników pomiaru lub alarmu. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość podłączenia do jednego komputera do 16 kamer Pi20 poprzez interfejs Ethernet. Początkowo w sprzedaży kamera dostępna będzie z obiektywami o kącie obserwacji 21.7° × 16° lub 30° × 22°.

PRZENOŚNA KAMERA TERMOWIZYJNA VISIR 640

Kamera Visir640 łączy w sobie najlepsze cechy kamer termowizyjnych oferowanych na rynku. Spełnia ona wymagania profesjonalnej grupy użytkowników mając matrycę o rozdzielczości 640×480 pikseli i czułości do 40 mK. Obraz jest odświeżany lub transmitowany do komputera (USB, Ethernet) z częstotliwością do 60 Hz. Dane mogą być zapisywane w wewnętrznej pamięci 250MB lub na karcie CF.

Oprócz obrazu termowizyjnego i widzialnego do każdego obrazu można dodać 30-sekundowy komentarz. Obraz prezentowany jest na wyświetlaczu dotykowym LCD o przekątnej 5”. Dostępnych jest kilka trybów łączenia obrazu termowizyjnego z widzialnym jak również wybór 10 palet barwnych do odwzorowania skali temperatur. Standardowy zakres pomiarowy –20..500°C można rozszerzyć do 2000°C. Do kamery dostępny jest obiektyw szerokokątny i teleobiektyw.

Sam obiektyw zamontowany jest na uchylnej kolumnie ułatwiającej pomiary pod i nad przeszkodami. Dla obserwacji długoterminowych kamerę można zamontować na statywie i podłączyć do zasilania sieciowego. Na uwagę zasługują wbudowane funkcje analizy obrazu. Oprócz 10 punktów pomiarowych, 2 profili liniowych i obszarów pomiarowych (prostokąt, okrąg, elipsa) użytkownik może na bieżąco monitorować różnicę temperatur między dwoma wybranymi znacznikami, ustawić 3 izotermy oraz badać zmianę temperatury danego znacznika w czasie.

Przekroczenie ustalonego progu alarmowego spowoduje wygenerowanie alarmu dźwiękowego oraz na informacji ekranie kamery. Kompensacja wilgotności względnej oraz odległości od mierzonego obiektu jest w standardzie. Do kamery Visir 640 dostępnych jest kilka różnych wersji oprogramowania. Najprostszy TherMonitor pozwala na analizę zapisanych danych pomiarowych na komputerze i generację raportów z pomiarów.

Z kolei program ConditionRED przeznaczony jest dla zakładów przemysłowych i umożliwia definiowanie ścieżek pomiarowych a dane pomiarowe przechowywane są w bazie danych SQL – możliwe jest tworzenie historii termicznej danego urządzenia i łatwy dostęp do zapisanych danych. Pakiet ThermaGRAM to oprogramowanie przeznaczone do zaawansowanej analizy danych także w czasie rzeczywistym i bardziej adresowane jest dla laboratoriów i instytucji naukowych. Kamera Visr640 dostępna jest bez licencji eksportowych w bardzo atrakcyjnej cenie. Produkowana jest ona w Wielkiej Brytanii przez firmę Termoteknix.