Enkodery firmy Baumer – tworzone z pasją

| Prezentacje firmowe Artykuły

Kiedy konieczne jest monitorowanie ruchu obrotowego mechanicznych części maszyn, enkoder staje się najważniejszym interfejsem pomiędzy mechaniką a sterowaniem. Enkodery przetwarzają ruch obrotowy na sekwencję impulsów elektrycznych (enkodery inkrementalne) bądź też przedstawiają jednoznacznie pozycję za pomocą kodowania (enkodery absolutne).

Enkodery firmy Baumer – tworzone z pasją

Firma Baumer Electric wykonuje swoje enkodery w dwóch technologiach. Jedna to stosowana przez wszystkich producentów technologia dysków optycznych, druga - technologia magnetyczna. Ta ostatnia jest stosunkowo nowa i stosowana tylko przez czołowych producentów enkoderów. W porównaniu jednak do standardowych enkoderów optycznych daje ona sporo zalet, które są istotne z eksploatacyjnego punktu widzenia. Inkrementalne, magnetyczne enkodery Baumera charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na wstrząsy i wibracje.

Nie mają one dysku optycznego, który w przypadku ingerencji mechanicznej staje się głównym powodem awarii. Maksymalna dostępna rozdzielczość magnetycznych inkrementalnych enkoderów Baumera to 2048 imp./obr. Podzespoły te wykonywane są w wersjach z wałkiem 6-12mm (seria BRIV) i z otworem o średnicy 12mm (wersja BRIH i BRID), przy czym najmniejsze wersje mają obudowy o średnicy 31mm. Obok wibracji i przeciążeń mechanicznych kolejnymi przyczynami uszkodzeń enkoderów są przenikanie cząsteczek stałych bądź zanieczyszczających cieczy do wnętrza obudowy.

Trudne warunki środowiskowe wykluczają z zastosowania lub znacznie skracają życie większości dostępnych na rynku produktów tego typu. Większości, ale nie wszystkich... Nowa seria wieloobrotowych enkoderów absolutnych Magres hermetic firmy Baumer Electric zaprojektowana została do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych. Opatentowana przez Baumer Electric magnetyczna zasada działania pozwoliła wyeliminować dyski optyczne oraz uzyskać stopień ochrony obudowy IP68 i IP69K.

Wykonanie ze stali nierdzewnej umożliwia stosowanie ich w agresywnych środowiskach kwasowych i zasadowych, a zastosowanie wytrzymałych łożysk kulkowych odpowiednio osadzonych w obudowie pozwala na obciążenie walu enkodera siłami do 280N. Ponadto enkodery serii Magres są wysoce odporne na wahania temperatury, co w połączeniu z wyżej wymienionymi cechami czyni je doskonałymi rozwiązaniami do zastosowań w aplikacjach heavy-duty: przemysł chemiczny, przemysł spożywczy, rafinerie, przemysł farmaceutyczny i inne. Dostępne są one z interfejsami: SSI, CANopen, DeviceNet, Profibus-DP oraz EtherCAT.

Newtech Engineering Sp. z o.o.
www.newtech.com.pl