50 lat innowacji – 50 lat firmy Kübler
| Prezentacje firmowe ArtykułyPopularna i ceniona na rynku marka Kübler to już "stateczna dama". W 2010 roku Fritz Kübler GmbH, producent elementów automatyki przemysłowej, obchodzi 50-lecie istnienia. W ciągu półwiecza rodzinna firma osiągnęła na rynku status liczącego się przedsiębiorstwa o znacznych możliwościach produkcyjnych oraz adaptacyjnych.
Początki firmy były zupełnie niepozorne - 1 kwietnia 1960 roku młody inżynier Fritz Kübler założył w swoim domu w Schwenningen firmę Fritz Kübler Feingerätebau. W tym samym roku wprowadził na rynek i opatentował swój pierwszy produkt - licznik krótkich czasów pracy z ciągłym wyświetlaniem zliczonego czasu. Już w następnym roku oferta poszerzyła się o proste, niewielkich rozmiarów, elektromechaniczne liczniki impulsów serii E.
W ciągu pierwszych lat działalności w biznesie pracowali wszyscy członkowie rodziny - zarówno przy produkcji liczników, jak też w ich wysyłce do klientów. Jednocześnie pojawiły się plany przeprowadzki - rozwijająca się firma potrzebowała miejsca, którego zaczynało brakować w rodzinnym domu. Już w 1964 roku zaczęto pracować przy powstaniu nowego budynku przy Schubertstrasse, gdzie firma funkcjonuje do dziś. Równie szybko Kübler zaczął eksportować swoje produkty poza Niemcy, nawet do USA.
Nie tylko firma się powiększała - w latach 1968 i 1970 urodzili się Gerhard i Lothar Kübler, dziś dyrektorzy zarządzający firmą. Już od samego początku firma nastawiona była na sukces i docieranie do klientów, również poprzez uczestniczenie w licznych targach branżowych. Jednakże głównym motorem rozwoju firmy był sprawnie działający dział R&D, w którym Fritz Kübler wymyślał i doskonalił nowe produkty. Dzięki jego zaangażowaniu już w 1972 swoją premierę miał pierwszy licznik elektroniczny! Wkrótce lista produktów powiększyła się do tego stopnia, że pojawił się pierwszy katalog liczników - elektromechanicznych i elektronicznych, liczników czasu pracy oraz impulsów.
Oferta firmy wciąż rosła, wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku. W 1982 roku miniaturowe elektromechaniczne liczniki impulsów serii K67 zostały opatentowane jako urządzenia odporne na uderzenia i pola magnetyczne i do dziś wyznaczają standardy w tym zakresie. W ciągu kilku następnych lat wprowadzono na rynek nowy dział produktów - elektronicznych wskaźników procesowych, których pierwszym przedstawicielem była rodzina kontrolerów pozycji typu 600.
Jednocześnie rozwijały się także metody produkcyjne - Kübler już w 1984 roku został jedną z pierwszych firm, które zastosowały w elektronice system montażu SMD. W 1988 roku pracowano już nad rozwojem płytek PCB, które rok później znalazły zastosowanie w nowym produkcie - w enkoderach, które wkrótce okazały się jednym z najważniejszych osiągnięć firmy. Kolejne kilka lat to intensywna praca nad poszerzaniem ich oferty - w krótkim czasie oprócz enkoderów inkrementalnych możliwe było zaoferowanie na rynku pierwszych enkoderów absolutnych jedno- i wieloobrotowych.
Wkrótce dzięki opatentowanej technologii budowy enkoderów absolutnych z otworem pod wał możliwe było pozyskanie kolejnych części rynku automatyki - enkodery absolutne typu 5870 w 1999 roku zostały zamontowane w systemach napędowych metra w Nowym Jorku! Ważne kamienie milowe w rozwoju firmy to wprowadzenie na rynek kolejnych innowacji, z których znana jest marka Kübler. Rok 1998 to nowa rodzina liczników elektronicznych serii Codix z dużym i wyraźnym wyświetlaczem LED.
Kolejne 2 lata to odpowiedź na wymagania rynku: z jednej strony nowy enkoder A020 z dużym otworem pod wał przeznaczonym do dużych napędów, a z drugiej kompaktowy enkoder absolutny wieloobrotowy 5862 z przekładniami elektronicznymi (tylko 40,5mm głębokości) jako odpowiedź na potrzeby miniaturyzacji. Coraz częściej pojawiały się też produkty zaprojektowane dla konkretnych branż przemysłu, np. linia enkoderów M-line ze specjalnym wyprowadzeniem przewodów z przeznaczeniem dla silników elektrycznych.
Dzięki prężnemu działowi R&D firma wprowadziła kolejne innowacje m.in. technologię Safety-Lock wzmacniającą konstrukcję mechaniczną enkoderów, których cała rodzina Sendix (enkodery inkrementalne i absolutne, również z interfejsami sieci przemysłowych takich jak Profibus, DeviceNet, CANopen czy EtherCAT) wkrótce podbiła rynek. Kolejnym kluczowym czynnikiem rozwoju jest opracowanie nowych produktów z zakresu transmisji danych - pierścieni ślizgowych oraz modułów przetwornika światłowodowego w 2007 roku.
Jednym z najnowszych i najbardziej cenionych na rynku efektów innowacji Küblera są pierwsze w pełni optyczne enkodery absolutne wieloobrotowe serii F36 - w rozmiarze tylko 36mm, bez przekładni i w 100% odporne na działania pola magnetycznego, uhonorowane wieloma nagrodami za innowacyjność. Oprócz coraz szerszej oferty doskonały rozwój firmy potwierdzało również uzyskanie w 1991 roku certyfikatu ISO 9001 oraz wciąż rosnące zatrudnienie, które osiągnęło w tymże roku aż 100 osób!
Wkrótce też dalszy rozwój oraz zbliżenie do klientów osiągnięto poprzez tworzenie firm-córek w innych krajach o dużym potencjale rynku. Pierwszą taką firmę, Fritz Kübler Srl, założono we Francji już w 1996 roku. Kolejne firmy-córki powstały w XXI wieku - w 2004 roku we Włoszech powstała Kübler Italia S.r.l., a w 2005 roku w Polsce w Poznaniu otwarto firmę Kubler Sp. z o.o. Dodatkowym atutem stało się wykupienie w 2005 roku monachijskiej firmy Industrie Service & Technik GmbH, co znacznie wzmocniło możliwości produkcyjne enkoderów miniaturowych oraz poszerzyło ofertę produktów o systemy transmisji.
W 1997 roku nastąpiła również zmiana pokoleniowa w samej firmie Kübler - założyciel Fritz Kübler odszedł na zasłużoną emeryturę, zarządzanie przekazując synom, którzy wciąż rozwijają rodzinne przedsiębiorstwo w dynamiczną i międzynarodową korporację. Dowodem tej ekspansji stała się konieczność rozbudowania fabryki w Schwenningen o kolejny nowoczesny budynek z nową linią produkcyjną, którego dwuletnią budowę zakończono uroczyście w 2008 r. W chwili obecnej firma zatrudnia około 280 pracowników!
W najnowszej historii firmy Fritz Kübler GmbH szczególnie warte odnotowania są działania na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie i gwałtowne poszerzenie rynków zbytu w Chinach i Indiach otwarto tam oddziały firmy. Dzięki intensywnej pracy wszystkich pracowników, również tych zatrudnionych w firmach-córkach, firmie Fritz Kübler GmbH udało się obronną ręką wyjść z kryzysu - pomimo spadku obrotów firma nadal w 100 % pozostaje w rękach rodziny Kübler i nadal jest znaczącym graczem na rynku automatyki w zakresie czujników pozycjonowania i przesunięcia, liczników i wskaźników oraz technologii transmisji.
Barbara Piwowarska
Kubler Sp. z o.o.
www.kubler.pl