Urządzenia sterownicze Giovenzana

| Prezentacje firmowe Artykuły

Włoska firma Giovenzana to lider urządzeń sterowniczych do dźwigów i suwnic. Około 80% wind w Europie Zachodniej zawiera jej produkty. Spełnianie przez nie surowych norm bezpieczeństwa urządzeń dźwigowych wskazuje na jakość i niezawodność tych produktów.

Urządzenia sterownicze Giovenzana

Urządzenia Giovenzana znajdują także szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gdzie bezpieczeństwo i niezawodność są jednymi z najważniejszych cech. Seria Pegasus zawiera takie elementy jak: przyciski sterownicze, przełączniki obrotowe, łączniki kluczykowe, przyciski wielofunkcyjne, joysti cki operacyjne, lampki sygnalizacyjne, a także szeroką gamę przycisków bezpieczeństwa.

Wszystkie podzespoły montowane są w standardowym otworze ø22. Dodatkowo w szerokiej ofercie firma Giovenzana ma łączniki krzywkowe, rozłączniki oraz przyciski nożne. Urządzenia serii Pegasus zgodne są z następującymi standardami międzynarodowymi: UL, IMQ, CCC, GOST-R, R.I.NA i spełniają następujące normy: IEC947-5-1, EN60947- 5-1, UL508 oraz są zgodne dyrektywą RoHS.

PRZYCISKI STEROWNICZE

Firma Giovenzana produkuje następujące rodzaje przycisków sterowniczych:

  • z płaskim czołem podświetlane i niepodświetlane, w wersji bistabilnej (zatrzaskowej) lub niestabilnej (powrotnej),
  • z wystającym czołem podświetlane i niepodświetlane, w wersji bistabilnej (zatrzaskowej) lub niestabilnej (powrotnej),
  • wielofunkcyjne, podwójne i potrójne, także wersje z możliwością podświetlania oraz z różnymi oznaczeniami na poszczególnych klawiszach,
  • dłoniowe, podświetlane i niepodświetlane, w wersji bistabilnej (zatrzaskowej) lub niestabilnej (powrotnej).

Wszystkie rodzaje przycisków są w szerokiej gamie kolorów (czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym). Dostępne są także przyciski z wygrawerowanymi symbolami, np.: start, stop, on, off i wiele innych. Przyciski cechują się stopniem ochrony IP65 - aby go zwiększyć do IP66, należy zastosować gumkę uszczelniającą okrywającą przyciski. Wersje z tą osłonką są z powodzeniem stosowane np. w maszynach do produkcji żywności. Nowością są przyciski IP 67.

PRZEŁĄCZNIKI OBROTOWE

Przełączniki obrotowe firmy Giovenzana występują w dwóch wersjach - z krótkim ramieniem oraz długim ramieniem. Istnieje możliwość podświetlania przełączników obrotowych za pomocą modułu podświetlającego z diodą lub żarówką w oprawce Ba9S. Jeżeli nie chcemy stosować podświetlania i interesuje nas podłączenie 3 styków do jednego przełącznika, również istnieje taka opcja (należy zaznaczyć w zamówieniu). Kąt obrotu przełącznika wynosi 45° lub 90°, standardowo w przełącznikach 0-1 kąt ten wynosi 90° natomiast w przełącznikach 1-0-2 kąt załączenia to 45°.

Istnieją także przełączniki obrotowe z kluczykiem (można decydować o pozycji wyciągnięcia kluczyka np. tylko w pozycji 0, itp.) Przełączniki obrotowe dostępne są w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym. Istnieją wersje przełączników stabilnych i niestabilnych (powrotnych do pozycji 0).

PRZYCISKI BEZPIECZEŃSTWA EN418

Giovenzana oferuje szeroką gamę przycisków bezpieczeństwa spełniających normę EN418. Norma ta mówi, że przycisk bezpieczeństwa nie powinien mieć stałego połączenia ze stykiem, co w praktyce oznacza, że delikatne wciskanie przycisku nie powoduje ruchu trzpienia styku - dopiero silne wciśnięcie przycisku grzybkowego powoduje pewne rozłączenie styków. Styki stosowane do przycisków bezpieczeństwa są typu "wymuszone otwarcie" - nawet po zaspawaniu się styków przycisk spowodować może rozwarcie obwodu.

Dostępne są przyciski bezpieczeństwa następujących typów: okręcić do uwolnienia, wciśnij - wyciągnij, uwolnienie za pomocą kluczyka (przycisk grzybkowy ze stacyjką). W swojej ofercie firma Giovenzana ma przyciski bezpieczeństwa w następujących rozmiarach: 30, 40, 60 oraz 90mm. Dostępna jest również wersja przycisków bezpieczeństwa z wizualizacją załączenia. Jeżeli przycisk bezpieczeństwa nie jest wciśnięty, w okienku wizualizacji widać kolor zielony.

Tak samo jest, gdy patrzy się z boku przycisku - w jego dolnej części widzimy kolor zielony. Mamy wtedy pewność, że urządzenie pracuje (możemy to określić nawet ze znacznej odległości). Po wciśnięciu przycisku kolor w okienku wizualizacji zmienia się na czerwony.

LAMPKI SYGNALIZACYJNE

Bardzo dużą popularnością cieszą się lampki sygnalizacyjne LED. Lampki te wyposażone są w moduł diodowy LED składający się z wielu diod zatopionych w jednym module, co powoduje ich bardzo jasne i równomierne świecenie na całej powierzchni lampki. Lampka jest jednoczęściowa i aby ją podłączyć, np. w szafie sterowniczej wystarczy włożyć ją w standardowy otwór ø22 i podłączyć zasilanie.

Dostępne są lampki w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim i białym. Napięcia zasilania to 6, 12, 24, 48, 110, 230, 400 V; dostępne są też wersje zasilane napięciem stałym lub przemiennym. Żywotność elektryczna lampek sygnalizacyjnych wynosi ponad 30 tys. godzin.

PODSUMOWANIE

Wszystkie przyciski, przełączniki i grzybki wyposażone są dodatkowo w zacisk mocujący styki (w cenie przycisków, nie trzeba kupować osobno). Wszystkie przyciski i przełączniki są również dostępne w wersji czarnej lub chromowanej w zależności od potrzeb użytkownika. Podświetlanie przycisków realizuje się za pomocą modułów podświetlających. Występują moduły podświetlające z diodą LED lub moduły pod oprawkę typu Ba9S, do której można włożyć diodę LED lub żarówkę.

Do przycisków i przełączników należy podłączyć styki. Styki NO są w całości wykonane z zielonego plastiku, a styki NC z czerwonego. Dostępne są styki z podłączeniem kabla śrubowym lub samozaciskowym. Te ostatnie są powszechnie stosowane w urządzeniach, które mogą być poddane drganiom lub wibracjom. W stykach śrubowych istnieje możliwość poluzowania się śruby na skutek wibracji i wypadnięcia przewodu, natomiast w stykach samozaciskowych takiej możliwości nie ma.

Wszystkie przyciski mogą być umieszczane w obudowach IP65 będących także w ofercie. Dostępne są obudowy w kolorze szarym i żółtym od 1 do 6 otworów. Szeroka gama urządzeń sterowniczych Giovenzana cieszy się ogromną popularnością dzięki bardzo dobremu stosunkowi jakości do ceny.

Astat
www.astat.com.pl