Funkcja i wartość dodana prewencyjnych pomiarów termograficznych w utrzymaniu ruchu w przemyśle

Jeżeli maszyna ulega awarii lub jeżeli produkcja zostaje przerwana z powodu defektu części komponentu systemu, ma to daleko idące konsekwencje dla firmy, ponieważ nieoczekiwane przestoje obniżają produktywność i zyskowność przedsiębiorstwa. Jeżeli przeciążenie lub zniszczenie powodują pożar, to załoga będąca na miejscu znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Posłuchaj
00:00

Obraz rzeczywisty silnika

Z tych powodów prewencyjne utrzymanie ruchu i regularne serwisowanie maszyn mają istotne znaczenie w utrzymaniu ruchu w przemyśle. Rzetelne i szybkie metody diagnostyczne są niezbędne do tych zastosowań. Termografia stanowi atrakcyjne ekonomicznie narzędzie w utrzymaniu ruchu. Zniszczone bądź zagrożone części mechaniczne lub elektryczne mogą być diagnozowane przez ich własności termiczne. Jeżeli przewodnik, kabel lub bezpiecznik ma defekt, zwiększa się jego rezystancja, powodując zwiększone wytwarzanie ciepła.

Tarcie, nieprawidłowe dopasowanie, luzy, brak symetrii również prowadzą do zwiększonego wydzielania ciepła. Nie tylko istniejące uszkodzenia, ale również potencjalne źródła błędów i zagrożeń mogą być dokładnie i bezpośrednio diagnozowane przy użyciu termografii. Testowanie metodami termograficznymi ma istotne zalety w zestawieniu z alternatywnymi procedurami pomiarowymi. Najważniejszą spośród nich jest możliwość bezinwazyjnego badania układu elektrycznego i jego elementów podczas pracy, więc bez jej przerywania i wpływania na obiekt mierzony.

Obraz termograficzny silnika

Można zapobiec przez to kosztownym przestojom i stratom produkcji. Jako metoda bezkontaktowa, termografia pozwala również na pomiar w niedostępnych miejscach. Tym sposobem potencjalne źródła błędów mogą być diagnozowane zanim wystąpi awaria lub pożar. Ostatecznie obraz termograficzny zapewnia precyzyjną wizualizację i możliwość dokumentowania błędów oraz długookresowe porównywanie stanu systemu. Termograficzne metody pomiarowe stosowane są w wielu obszarach aplikacji.

W układach elektrycznych pomiary w podczerwieni są możliwe we wszystkich zakresach napięć. Na przykład nie tylko skrzynki połączeniowe, rozdzielnice, kable, przewody, bezpieczniki, silniki i inne komponenty systemów niskonapięciowych mogą być testowane metodami termowizyjnymi, ale również środki produkcji w zakresie średnich, wysokich i bardzo wysokich napięć (rozdzielnice napowietrzne). Kamery termowizyjne umożliwiają bezpośrednią i dokładną diagnostykę uszkodzonych przewodów albo bezpieczników, luźnych połączeń gwintowych lub zaciskowych, przeciążonych przełączników albo uszkodzonych izolacji skrzynek przełącznikowych.

Mirosław Muter
Testo Sp. z o.o.

www.testo.com.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów