Dwurdzeniowe "Atomy" Intela - mamy je w standardzie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Procesory z serii Intel Atom to nowa jakość w urządzeniach mobilnych oraz różnych energooszczędnych systemach komputerowych. Szybko trafiły one również do przemysłu, gdzie możliwość pracy bezwentylatorowej połączona z relatywnie dużą wydajnością jest bardzo pożądana. Nie bez znaczenia jest też renoma oraz duże wsparcie techniczne oferowane przez Intela. JM elektronik dostarcza obecnie szeroką gamę komputerów przemysłowych IEI Technology wykorzystujących tytułowe procesory. W artykule przedstawiamy również inne nowości dostępne u gliwickiego dystrybutora.

Dwurdzeniowe "Atomy" Intela - mamy je w standardzie

Fot. 1. Wafer-PV-D5252

Intel Atom D525 to układ wykonany w technologii 45nm i taktowany zegarem 1,8GHz. Nowy Atom ma 1MB pamięci Cache L2 oraz zintegrowany kontroler DDR3. Procesor współpracuje z graficznym chipsetem Intel NM10 Express i przy niewiele większym zużyciu energii niż jego jednordzeniowy poprzednik cechuje się o wiele wyższą wydajnością obliczeniową.

Firma iEi Technology od chwili pojawienia się procesora N270 położyła bardzo duży nacisk na rozwój nowych produktów z wykorzystaniem tej jednostki. Naturalną koleją rzeczy jest pojawienie się komputerów przemysłowych wyposażonych w dwurdzeniowe procesory tej rodziny. Pierwsze modele wyprodukowane zostały w kilka miesięcy po premierze procesora i wprowadziły zupełnie nową jakość w systemach łączących w sobie znaczną wydajność i chłodzenie pasywne.

KOMPUTERY JEDNOPŁYTKOWE

Najwięcej zastosowań procesora D525 dotyczy serii komputerów jednopłytkowych w standardach miniITX (seria Kino), EPIC (Nano), 5,25" (Nova), 3,5" (Wafer), PC/104 (PM), COM (ICE), kart procesorowych pełnowymiarowych i połówkowych. W ofercie pojawiło się łącznie kilkanaście nowych modeli, które można łatwo zidentyfikować, gdyż ich oznaczenie zawiera frazę "D525". Komputery te standardowo przeznaczone są do pracy w rozszerzonym zakresie temperatur od -20 do 70°C i w większości cechują się chłodzeniem pasywnym.

Nowością w produktach z procesorem D525 jest także system UEFI (Universal Extensible Firmware Interface) - następca wysłużonego BIOS-a. Umożliwia on współpracę omawianych urządzeń z 64-bitowymi systemami operacyjnymi oraz obsługę dysków twardych o pojemności powyżej 2TB. W omawianej serii na uwagę zasługuje szczególnie model Wafer-PV-D5252. Jego najistotniejszą cechą jest umiejscowienie procesora oraz chipsetu od spodu płytki oraz specyficzna konstrukcja radiatora obejmująca całą powierzchnię komputera.

Takie rozwiązanie zapewnia bardzo efektywne odprowadzanie ciepła, a ponadto przymocowanie komputera w miejscu docelowym (np. do metalowej konstrukcji obudowy) daje dodatkowe możliwości obniżenia temperatury. Do oferty IEI Technology zostało też wprowadzonych kilka produktów bazujących na procesorach Intel Atom D510 - komputery jednopłytkowe PICOe-PV-D510, NANO-PV-D510A, PM-PV-D510.

Zarówno wydajność graficzna, jak i obliczeniowa są znacznie wyższe w porównaniu z modelami wyposażonymi w procesor Atom N270. Pobór mocy jest wyższy przy tym jedynie o około 30%, co nie jest złym wynikiem w porównaniu z niemal trzykrotnie wyższą mocą obliczeniową.

NOWE PROCESORY RÓWNIEŻ W BOX PC

Fot. 2. Komputer IBX-300

Bardzo ciekawym produktem jest nowy komputer typu Box PC - IBX-300. Zasługuje on na uwagę ze względu na brak wentylatorów, niewielkie gabaryty (pomimo miejsca na dysk 2,5") i korzystną cenę. IBX-300 występuje także w wersji specjalnej wyposażonej w kartę przechwytującą obraz z ośmiu kamer.

Możliwość pracy w temperaturach ujemnych dodatkowo poszerza możliwości zastosowania nie tylko na aplikacje w małych instalacjach monitoringu, ale też choćby mobilne systemy samochodowe. Wśród innych nowości zapowiadanych na 2011 rok są kolejne nowe komputery typu Box PC, takie jak Tank-101B, ECN-581A-D525, ECW-281B-D525 oraz komputery panelowe znanej i cenionej serii AFL.

JM elektronik
www.jm.pl